GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-02-2021 16:30

Şentop: Ben, TBMM’nin itibarını korumaya çalışıyorum

TBMM Başkanı Şentop, AYM’nin meclise gönderdiği “bilgi” yazısı konusunda AYM’den açıklama ve düzeltme yapmasını isteyerek TBMM’nin itibarını korumaya çalıştığını söyledi.

Şentop: Ben, TBMM’nin itibarını korumaya çalışıyorum

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlâli kararının gerekçesini, “bilgi” amacıyla TBMM’ye göndermişti. TBMM Başkanlığı da bu yazının neden gönderildiğinin açıklanması için AYM’ye ‘tavzih ve maddî hata düzeltme’ yazısı göndermişti.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Hocalı Katliamının 29. Yıl Dönümü Fotoğraf ve Resim Sergisi”nin açılış töreninin ardından muhabirlerin bu konuya dair sorularını cevapladı.

Mustafa Şentop, şu açıklamada bulundu:

“Bu, Meclisi töhmet altında bırakan bir tablo. Bu konuda, Meclisin sanki bir şey yapması gerekiyormuş da yapmamış gibi bir anlayış oluşturuyor. Bunun ne olduğu belli değil metinde. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesinin bildiği ama kararın gerekçesine yazmadığı bir durum varsa bunu öğrenmek istiyoruz. Yapacağı bir şey varsa Meclisin, somut olarak, var idiyse ve Meclis bunu yapmadıysa, bunun ne olduğunun söylenmesini istiyoruz. Eğer öyle bir şey yoksa, burada Meclisin adının geçirilmesini yanlış buluyorum. Bu bir yanlışlık olabilir. O zaman da bunun düzeltilmesini, maddî hatanın düzeltilmesini istiyoruz. Bu Anayasa Mahkemesinin kendi iç tüzüğünde olan bir şey; tavzih yani açıklama veya maddî hatanın düzeltilmesi anlamında bir şey.

Birinci kararda Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ilgili hiçbir ifade geçmezken, bilgi için de olsa kararın gönderilmesine ilişkin bir hüküm içermezken, ikinci karardaki bu değişikliğin de bir sebebi olmalı. Bunu merak ediyoruz. Ya bu izah edilmeli, varsa gerçekten Anayasa Mahkemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisine yönelik bu süreçle ilgili ‘şunlar yapılmalıydı, yapılabilirdi’ diyebileceği bir şey, bunu demesini, eğer böyle bir şey de yoksa bu kararda bir düzeltme yapılmasını, maddî hatanın düzeltilmesini istiyoruz. Benim yapmış olduğum iş, Türkiye Büyük Millet Meclisinin itibarını korumaya yönelik bir iştir ve buna Türkiye Büyük Millet Meclisinin itibarıyla ilgili ifadeleri dilinden düşürmeyen bütün arkadaşların da sahip çıkması gerekir. Buna sahip çıkılmıyorsa o zaman Meclisin itibarı dedikleri şey, arkadaşlarımızın kendi işine gelen bazı hususlar demektir ki kendi işlerine gelmeyen hususlar olduğu zaman Meclisin itibarı gibi bir meseleleri olmadığını anlarım o zaman. Ben böyle değerlendiririm bu konuyu.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA