SİYASET
Giriş Tarihi : 25-02-2021 23:49   Güncelleme : 26-02-2021 00:15

Davutoğlu: Bu, en kötü koalisyon türüdür; “kayıt dışı” koalisyondur

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti-MHP koalisyonunun en kötü koalisyon türü olduğunu ileri sürerek, “Bu öyle bir koalisyon ki çıkar ortaklığının ötesinde bir koalisyon ve bunu kamuoyunun şeffaf bir şekilde gözleme, yorumlama, bilme imkânı da yok elinde. Bu, en kötü koalisyon türüdür. Şeffaf olmayan, “kayıt dışı” bir koalisyondur” diye konuştu.

Davutoğlu: Bu, en kötü koalisyon türüdür; “kayıt dışı” koalisyondur

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, TV5’de yayınlanan “4. Güç” programına konuk olarak, Mustafa Deniz ile Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

Davutoğlu, AK Parti-MHP koalisyonuna dair bir soru üzerine şu değerlendirmede bulundu:

“Şu anda Türkiye’de, siyasî literatürde tanımlanması çok güç olan bir koalisyon iktidarı var. Genellikle koalisyonlarda bir koalisyon protokolü vardır. Yani ‘Şunlarda mutabıkız. Şunları yapacağız’ ve iki tarafı da bağlar bu. Sayın Erdoğan, koalisyonları hep kötüleyerek bugünlere geldi; ama öyle bir koalisyon kurdu ki sınanması mümkün değil. Hangi konuda mutabık kaldılar, o son görüşmede veya daha önceki görüşmelerde? Ne konuşuldu? Nereye gidiyor? Bu konularda görüş ayrılıkları var mı? Hangi konularda ittifak ettiler? Kamuoyu bilmiyor. Sayın Erdoğan ile Sayın Bahçeli biliyor. Sayın Bahçeli de koalisyonların içinde bulunup, sonra o koalisyonları yıkmakla şöhret bulmuş bir lider. Şimdi kamuoyunun bilgisi dışında, hiçbir protokole bağlı olmayan bir güç ilişkisi yürüyor. Sayın Erdoğan bir hamle yapıyor, Sayın Bahçeli sınırlarını çiziyor. Reform diyorsa, Sayın Bahçeli, “Bir dakika! Reform diyorsun ama şunlara şunlara ben dokundurtmam” diyor. Efendim “İnfaz Yasası” diyor, Erdoğan “Olmaz!” diyor önce, grupta alkışlanıyor falan, hatırlarsınız; ama birkaç ay sonra Sayın Bahçeli’nin istediği türden bir infaz yasası çıkıyor. Sayın Bahçeli, eskiden hani çift parlamento varken, senato ve meclis, neredeyse bir senato gibi, “Şunu yapabilirsiniz, bunu yapamazsınız.” Peki, karşılığında ne alıyor? Bir kere bürokraside bir egemenlik kurduğunu düşünüyor. Hukuku yönettiğini düşünüyor.”

Davutoğlu, hukukî alandaki müdahaleye örnek olarak, Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a düzenlenen silahlı saldırıdan sonra suçluların bulunmasına rağmen doğrudan siyasî müdahalede bulunulmasını ve Bahçeli’nin, “Saldırıyı Özdağ kendisi düzenletmiştir” iddiasında bulunmasını gösterdi.

Davutoğlu, “Doğrudan müdahale yapıldı savcılara ve savcının mütalâası değiştirilerek ağır cezadan dosya geri döndürüldü ve 15 gün içinde bırakıldılar bu saldırganlar. Hepsi şu anda serbest ve buna Erdoğan bir şey diyemiyor Sayın Cumhurbaşkanı. “Cumhurbaşkanı” vasfıyla bir şey diyemiyor. Adalet Bakanı, adalet reformundan bahsediyor, adalet konusundaki bu vahim duruma bir şey söyleyemiyor” diye konuştu. Davutoğlu, Bahçeli’nin yoksulluktan da yolsuzluktan da kendini sorumlu tutmadığını söyledi.

“Bu en kötü koalisyon türüdür, “kayıt dışı” koalisyondur”

AK Parti-MHP koalisyonunu “kayıt dışı koalisyon” olarak nitelendiren Davutoğlu, bu konuda şunları söyledi: 

“Bu öyle bir koalisyon ki çıkar ortaklığının ötesinde bir koalisyon ve bunu kamuoyunun şeffaf bir şekilde gözleme, yorumlama, bilme imkânı da yok elinde. Bu, en kötü koalisyon türüdür. Şeffaf olmayan, “kayıt dışı” bir koalisyondur. Kayıt dışı koalisyon var bugün Türkiye’de. Perinçek ile Erdoğan arasında ne ilişki var, bilmiyoruz. Kayıt dışı bir koalisyon var ki Erdoğan ve Bahçeli’nin sesi çıkmıyor Uygur davasında. Birisi “mazlumların sesi” idi. Hani dün diyordu ya “Dünya 5’ten büyüktür.” Peki, bu 5, hangi ülkeler bunlar? Amerika Birleşik Devletleri. “Aptal olma” dedi, sustunuz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına “aptal olma” dedi Trump, sustunuz. Diğeri? Rusya. Geçen sene, işte bu hafta yıl dönümü, 36 şehidimiz var İdlib’de. Rus hava güçlerinin desteğinde rejim güçleri şehit etti. Bir hafta sonra gittiniz, Putin’in makamı önünde dakikalarca bekletildiniz, sustunuz. Peki, Çin? Bütün dünya, artık “soykırım” diyor. “Katliam” falan demiyor, “soykırım” diyor. Hollanda, Kanada parlamentoları soykırım diye karar alıyor, siz meclisten şeyi çıkaramıyorsunuz. Çin Dışişleri Sözcüsü, açıklama yapıyor; “Türkiye’nin akılcı davranacağına eminiz” diyor. Akılcılıktan kast ettikleri ne? “Size para verdik swap şeyinde, bakın vermeyiz!” Türkiye’yi ipotek altına alan bir yaklaşım. Peki, bunlar neyin işareti? Dediğim o “kayıt dışı” koalisyonun. Bilmek istiyoruz, ne anlaştınız? Nede muvafıksınız?”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA