GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-02-2021 12:12   Güncelleme : 26-02-2021 13:54

“S-300 nasıl kullanılıyorsa, biz de S-400’ü öyle kullanabiliriz”

Millî Savunma Bakanı Akar, ABD’den Patriot, Fransa-İtalya’dan SAMP/T sistemleri alımına zorluk çıkartıldığı için Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almak zorunda kalındığını belirterek, “NATO üyesi bazı ülkelerde Rus menşeli çeşitli sistemler, S-300 nasıl kullanılıyorsa, biz de S-400’ü aynı şekilde kullanabiliriz” dedi.

“S-300 nasıl kullanılıyorsa, biz de S-400’ü öyle kullanabiliriz”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Orduevi'nde Milli Eğitim Bakanlığının kampanyası kapsamında Milli Savunma Bakanlığınca temin edilen tabletlerin şehit ve gazi ailelerinin çocuklarına dağıtımı dolayısıyla düzenlenen törende, güncel askerî konularda açıklamalarda bulundu.

Millî Savunma Bakanı Akar, S-400 hava savunma sistemleri konusunda şunları söyledi:

“Ülkemize yönelik artan risk ve tehditler karşısında hava savunma sistemlerinin temini bir zorunluluk hâline gelmişti. Bu kapsamda ABD’den Patriot, Fransa-İtalya’dan SAMP/T almak istedik; anacak bu, çeşitli nedenlerle mümkün olmadı. Bunun üzerine, istediğimiz şartları sağlayan Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini satın aldık, tedarik cihetine gittik.

S-400, millî bir meseledir. Türkiye, bu tercihiyle egemenlik hakkını kullanmıştır. Türkiye’nin son 10 yılda Patriot alımı konusunda fırsatı olmasına rağmen S-400 almayı seçtiği yönündeki ifadeler, gerçeği yansıtmamaktadır. 10 yıl boyunca ABD tarafına sunulan tekliflerimizde vurguladığımız teknolojik iş birliği, erken teslimat ve uygun fiyat beklentilerimize yeterli ve uygun cevaplar alınamamıştır. Problemlerin çözümü için muhataplarımıza yazdığımız mektuba da henüz yanıt verilmemiştir.

ABD’nin teknik anlamda kaygısını ele almaya hazır olduğumuzu da defalarca belirttik ve ısrarla şunları söyledik:

S-400 savunma sistemi, tehdit ve tehlikeye karşı ihtiyaç duyulduğunda kullanılır, Türkiye’ye karşı bir taarruz niyeti yoksa, kimseye zararı yoktur. NATO üyesi bazı ülkelerde Rus menşeli çeşitli sistemler, S-300 nasıl kullanılıyorsa, biz de S-400’ü aynı şekilde kullanabiliriz. Amacımız, ülkemizin ve 84 milyon vatandaşımızın hava savunmasıdır. S-400’ü NATO sisteminden bağımsız, müstakil olarak kullanacağız. Bunu birçok defa söyledik. Teknik çözümler mümkün. NATO’nun da dahil olacağı ortak çalışma grubumuz masada. Biz, görüşmeye hazırız.

S-400 meselesi üzerinden ülkemize F-35 başta olmak üzere birtakım kısıtlamalar uygulanması, müttefiklik ruhuna uygun değil. Bunun da altını çizmek istiyorum. Türkiye, NATO’nun ve ABD’nin güçlü ve stratejik bir müttefikidir. ABD ile hem iki ülkenin hem NATO’nun hem bölgenin ve dünyanın yararına ortak yapabileceğimiz işler olduğuna da gerçekten inanıyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA