SİYASET
Giriş Tarihi : 28-02-2021 16:11

“Erbakan, Kürt sorununu kardeşlik esasıyla çözmek istiyordu”

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Erbakan’ın Kürt sorununa çözüm arayışlarında samimiyetle çaba harcayıp, cesaretle girişimlerde bulunduğunu belirterek, “Erbakan Hocanın Kürt sorununa yaklaşımı, meseleyi diyalogla, siyasetle ve çok önemli bir husus olarak içeride, bu topraklarda, bu ülkenin kendi dinamikleriyle, kardeşlik hukuku içerisinde çözme esasına dayanıyordu” dedi

“Erbakan, Kürt sorununu kardeşlik esasıyla çözmek istiyordu”

HDP Eş Genel Başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, Ankara Meyra Palace Otel’de gerçekleştirilen “Erbakan Haftası / Anma ve Anlama Programı”nda konuştu.

Mithat Sancar, sözlerine, “54’üncü hükümetin Başbakanı, Refah Partisi Genel Başkanı, sonraki dönemde Saadet Partisi Genel Başkanı, değerli bilim insanı, devlet adamı ve siyasetçi Necmettin Erbakan Hocayı vefatının 10’uncu yıl dönümünde rahmetle ve hürmetle anıyorum” diyerek başladı.

Sancar, Erbakan’ın, siyasî geleneğine ve çizgisine olan bağlılığıyla, Türkiye’nin temel meselelerine demokrasi içinde çözüm arama çabalarıyla, demokrasi dışı girişimler karşısında sergilediği ilkeli duruşuyla geçekten de siyasette önemli izler ve değerli bir miras bıraktığını söyledi.

Muhalif siyasetin bu denli baskı altında olduğu bu ağır şartlarda ‘Yaşanabilir bir Türkiye’ meselesini burada konuşuyor olmalarının, demokrasiyi, adaleti, barışı, insanca ve hakça bir geleceği birlikte inşa etme ihtiyacının ve arayışının bir ifadesi olduğunu belirten Sancar, “Bu nedenle de çok değerlidir” dedi.

“Statükonun müdahalelerinden Erbakan da payını almıştır”

Sancar, çoğulculuğa ve katılımcılığa kapalı olan, demokratikleşme çabalarını sürekli darbelerle, müdahale ve baskılarla akamete uğratan otoriter sitemin, kendisini değiştirmek ve dönüştürmek isteyen siyasî yapıları, toplumsal hareketleri he zaman tehdit olarak gördüğünü dile getirdi. Sancar, “Statükonun sınırlarına hapsolmayı reddeden, müesses nizamın bir parçası olmak istemeyen siyasal gelenek ve partiler, her zaman o anki statükoyu temsil eden ve o statükodan beslenen güçlerin çeşitli müdahaleleriyle karşılaşmışlardır. Necmettin Erbakan Hoca ve partisi de bu anlayıştan ve bu süreçlerden payını önemli ölçüde almıştır. 28 Şubat post modern darbesi, bu müdahalelerin yüz kızartıcı örneklerindendir” diye konuştu.

“Erbakan, Kürt sorununu kardeşlik esasıyla çözmek istiyordu”

Sancar, Necmettin Erbakan’ın, Kürt sorununa çözüm arayışlarında çok önemli ve özel bir yeri olduğunu vurguladı. Sancar, “Bu konuda samimiyetle çaba harcıyor, cesaretle girişimlerde bulunuyordu. Erbakan Hocanın Kürt sorununa yaklaşımı, meseleyi diyalogla, siyasetle ve çok önemli bir husus olarak içeride, bu topraklarda, bu ülkenin kendi dinamikleriyle, kardeşlik hukuku içerisinde çözme esasına dayanıyordu. Eğer Necmettin Erbakan’ın o dönemki çabaları sonuca ulaşmış olsaydı, müdahaleyle karşılaşmasaydı, şu an çok farklı bir ülkede yaşıyor olurduk” dedi.

Sancar, ‘Bin yıl sürecek’ denilen 28 Şubat darbesinin en önemli hedeflerinden birinin, Kürt sorununun demokratik, barışçıl yollarla çözümü arayışlarının önünü kesmek, buna cesaret dahi edilmemesini sağlamak ve çatışmalı süreci, vesayetçi, statükocu sistemin devamlılığı açısından sürdürülebilir kılmak olduğunu ileri sürdü.

Sancar, Saadet Partisi’nin, Erbakan’ın miras bıraktığı Millî Görüş çizgisinin temsilcisi olarak bugün hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesinde özel ve önemli bir yerde durduğunu ifade ederek, “Kendilerine bu çizgilerinde başarılarını devam ettirmelerini diler, emeklerinden dolayı kendim, partim ve temsil ettiğim kile adına şükranlarımı sunarım” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA