SİYASET
Giriş Tarihi : 28-02-2021 22:16

“Erbakan’ın 28 Şubat karşısındaki tavrı doğru okunmalıdır”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, Erbakan’ın 28 Şubat’ta sabırla, sükûnetle, devlet vakarını ve millet vicdanını koruyacak şekilde darbeye direndiğini ifade etti. Davutoğlu, “Hiç kimse yanlış okumamalıdır. Rahmetli başbakanımız, 28 Şubat darbesine karşı sessiz kalmamıştır; ama ülkenin, darbecilerin de istediği bir gerilime düşmemesi için, sükûnetle, basiretle davranmış ve onlarca yıl yetişmesi için emek verdiği gençliğin heba olmaması için, gerektiğinde milleti adına Anayasa Mahkemesi önünde terlemeyi bir vazife addetmiştir” diye konuştu.

“Erbakan’ın 28 Şubat karşısındaki tavrı doğru okunmalıdır”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ankara Meyra Palace Otel’de gerçekleştirilen “Erbakan Haftası / Anma ve Anlama Programı”nda konuştu.

“Bilgiyle inancın, düşünceyle imanın çatışmayacağını gösterdi”

Ahmet Davutoğlu, Necmettin Erbakan’ın, sadece Türkiye’deki neslinin değil, İslâm âlemindeki neslinin ve insanlık neslinin karşı karşıya kaldığı sınamalarda özgün bir çizgi oluşturmuş ve köklü bir miras bırakmış bir insan olduğunu söyledi.

Erbakan’ın “Yaşanabilir bir Türkiye” idealinin dayandığı ilkeleri dile getiren Davutoğlu, Erbakan’ın dinlerin ve inançların artık bittiği ve ideolojilerin yükseldiğine inanıldığı, ‘dinlerin sonu’ tezinin hâkim olduğu bir dönemde dünyaya geldiğini ve bilgiyle inancın, düşünceyle imanın çatışmayacağını göstermek üzere yola çıktığını, bunu da hakkıyla gösterdiğini söyledi.

Bilim alanında mutlak düşünce özgürlüğünü, dinî alanda da mutlak vicdan özgürlüğünü ihya ve inşa etmeden yaşanabilir bir Türkiye inşa edilemeyeceğini belirten Davutoğlu, kapitalizmle sosyalizm arasında sıkışmış bir dünya kutuplaşması karşısında Erbakan’ın, bu topraklardan neşet eden bir fikri sistemleştirme ihtiyacına karşılık, Millî Görüş’ü kavramsallaştırdığını ifade etti.

Erbakan’ın, herkesle konuşabilen bir şahsiyet inşa ettiğini belirten Davutoğlu, “Bugün de buna ihtiyacımız var” dedi.

“Unutulan bir tarihî mirası İslâm coğrafyasına hatırlattı”

Davutoğlu, Erbakan’ın, siyasî hayata girdiği andan itibaren, o zaman kadar unutulmuş olan tarihî mirası, İslâm coğrafyasına hatırlattığını söyledi. Davutoğlu, “Öyle bir dönem yaşanıyordu ki, Filistin toprakları üzerinde Filistin halkının rızası olmadan İsrail devleti kurulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti o devleti tanımıştı. Ata yadigârı Cezayir toprakları üzerinde Fransız zulmü devam ederken o günkü hükümet Fransa’nın yanında yer almıştı ve bir sese ihtiyaç vardı. Hoca’nın ‘İslâm Birliği’ ifadesinde karşılığını bulan bu ses, aslında bütün o tarihî referansı hatırlatmaktı” dedi.

Davutoğlu, herkesin sustuğu bir dönemde Erbakan’ın sesini yükselttiğini belirterek, bugün Yaşanabilir bir Türkiye inşa edebilmek için, onun hatırlattığı tarihî mirası omuzlarda taşıyacak bir bilince sahip olmak ve Türkiye’yi dünyaya açmak gerektiğini söyledi. Davutoğlu, Erbakan’ın İslâm dedikten sonra arkasından insanlık dediğine işaret ederek, “İnsanlıktan kopmuş bir İslâm dünyası, İslâm dünyasından kopmuş bir Türkiye yaşayamaz” dedi.

Davutoğlu, bu münasebetle, zulüm gören Doğu Türkistanlıları hatırlatarak, bütün siyasîleri Uygur davasına sahip çıkmaya davet etti.

12 Eylül öncesi Erbakan’ın gençlere “Sakın ha anarşiye karışmayın, şiddete bulaşmayın” tavsiyesinde bulunduğunu belirten Davutoğlu, bugün de Boğaziçi Üniversitesi gençleriyle birlikte bütün gençlere Erbakan’ın bu mirasının yansıtılması gerektiğini dile getirdi.

“Erbakan, 28 Şubat darbesi karşısında sessiz kalmamıştır”

Erbakan’ın 28 Şubat döneminde her türlü kötü muamele karşısında sabırla, sükûnetle, devlet vakarını ve millet vicdanını koruyacak şekilde darbeye direndiğini ifade eden Davutoğlu, “Hiç kimse yanlış okumamalıdır. Rahmetli başbakanımız, 28 Şubat darbesine karşı sessiz kalmamıştır; ama ülkenin, darbecilerin de istediği bir gerilime düşmemesi için, sükûnetle, basiretle davranmış ve onlarca yıl yetişmesi için emek verdiği gençliğin heba olmaması için, onları geleceğe hazırlamak adına büyük çileler çekmiş, gerektiğinde milleti adına Anayasa Mahkemesi önünde terlemeyi bir vazife addetmiştir; ama asla teslim olmamıştır. Olmuş olsaydı biz, daha sonraki dönemleri göremezdik” diye konuştu.

Davutoğlu, bugün de nereden ve kimden gelirse gelsin, hangi gerekçe ve hangi bahaneye dayanırsa dayansın, her türlü darbe teşebbüsüne, darbe anlayışına, otoriter zihniyete ve o otoriterliğin arkasında saklanan yolsuzluklara karşı da dimdik ayakta durmak gerektiğini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA