SİYASET
Giriş Tarihi : 02-03-2021 05:02

Karamollaoğlu, “kayıp trilyon davası”nın ne olduğunu açıkladı

Saadet Lideri Karamollaoğlu, 28 Şubat sürecinde medyanın “kayıp trilyon davası” adını taktığı davanın, Refah Partisi yüzde 10 barajını aşınca devlet tarafından verilen 900 küsur bin liralık maddî destek olduğunu belirterek, kapatma davası açıldığı günlerde bu paranın, genel merkez tarafından il teşkilatlarına yardım olarak gönderildiğini söyledi. Karamollaoğlu, “Erbakan Hocaya hakaret etmek isteyenler, utanmadan bunu sanki Hoca kendi zimmetine geçirmiş gibi takdim etmeye kalkıyorlar. Vebal altındalar” dedi.

Karamollaoğlu, “kayıp trilyon davası”nın ne olduğunu açıkladı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Kanal 5” televizyonunda Atıf Özbey’in güncel siyasî konulara dair sorularını cevaplarken, 28 Şubat “post modern” darbesine dair sorusunu da cevapladı.

“Erbakan, partisi kapatıldığında itidalini hiç kaybetmedi”

“Erbakan Hocamızın dirayetini, inancına bağlılığını ve suhuletini o zaman idrak ettim” diyen Karamollaoğlu, medya, ordunun bütün kademeleri, iş çevreleri, sendikalar ve Anayasa Mahkemesi üyeleri kendisine tavır koyarken o, itidalinden hiçbir şey kaybetmedi. Anayasa Mahkemesi karar verdiği zaman da “Bu alınmış olan karar, tarihin akışı içerisinde basit bir noktadır” diyerek, herkesi sükûnete davet ettiğini hatırlattı. Karamollaoğlu, “Bunu, başbakanlık yapan, genel başkanlık yapan hiçbir parti liderinin söyleyebileceği kanaatinde değilim. Hiç bozmadı duruşunu” dedi.

Erbakan hakkında medyada bazen “utanmadan, bunun ne olduğunu bilmeden” ‘trilyona ne oldu?’ diye hesap sormaya kalkanlar olduğuna işaret eden Karamollaoğlu, o dönemde medyada “Kayıp trilyon davası” olarak nitelendirilen konunun aslında ne olduğunu açıkladı.

Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Sanki zimmetine para geçirmiş gibi takdim ediyorlar”

“Şunu burada ifade etmekte fayda görüyorum; ‘trilyonluk dava’ dedikleri davanın aslı şudur: O zaman biz, yüzde 10 barajını aştığımız için, parti olarak devlet desteğini aldık. Bu destek alındığında, bizim için (kapatma) davası açılmıştı o yıl. Dava açılınca Erbakan Hocamız, bu paranın önünde sonunda bizden alınacağını gördü. Parti teşkilatları, zaman zaman iller genel merkeze destek verir, zaman zaman da genel merkez illere destek verir. İllerin ihtiyaçları, borçları dikkate alınarak bu para, doğrudan doğruya il teşkilatlarına dağıtıldı. İşte ‘trilyonluk dava’ dedikleri, aslında bu. Aslında bugünkü parayla bu, bir milyon bile değil. 900 küsur bin lira; ama Erbakan Hocaya hakaret etmek isteyenler, utanmadan bunu sanki Hoca kendi zimmetine geçirmiş gibi takdim etmeye kalkıyorlar. Vebal altındalar, bunu bilsinler. Birçok kişi de bilmeden bunu böyle söylüyordur kanaatindeyim. Onun için bunun da hatırlanmasında fayda var. ‘Trilyonluk dava’ denilen dava, o zamanki Refah Partisi’nin il teşkilatlarına gönderdiği yardımlarla alâkalıdır. Bu kadar.”

Refah Partisi kapatıldığında Erbakan neler söylemişti?

Dönemin Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, partisinin kapatılmasına karar verildiği açıklandıktan sonra düzenlediği toplantıda, şunları söylemişti:

“Bu alınmış olan karar, tarihin akışı içerisinde basit bir noktadır. Böyle bir kararın yürürlüğe girmesiyle, Türkiye’de halkımızın muazzam bir bölümünün partisi olan Refah Partisi ve onun davası, bu kararlardan zerre kadar etkilenmez. Daha önce de ifade etmiştim; bu kabil kararlardan bir tek sonuç çıkar, o da Refah inancının tek başına iktidarı. Bu olayın arkasından, Refah Partisi davasının, camiasının çok daha büyüyüp gelişeceği kesinlikle açıktır. Milletimize saadetler diliyorum ve inşallah milletimiz, bu saadete, bu Refah Partisi’nin içerisinde bugüne kadar inançla çalışan insanların gayretleriyle ulaşacaktır. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA