SİYASET
Giriş Tarihi : 02-03-2021 18:02

Özkan: HDP önce siyasî olarak sonra hukuken kapanacak

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “HDP elbette hem siyasi olarak kapanacak hem de siyasi olarak kapatıldıktan sonra hukuken de kapanacaktır. Yani milletimizin vicdanında kapanacaktır. Biz, inşallah milletimizin nezdinde HDP’yi kapatacağız” dedi.

Özkan: HDP önce siyasî olarak sonra hukuken kapanacak

Cahit Özkan, “5 benzemezin kurduğu gizli ve açık ittifakların, bugün dokunulmazlıklar konusunda nasıl hareket edecekleri hakkında tam bir kanaatleri yok” dedi.

CHP’nin 2011 Seçim Beyannamesi’ne işaret eden Özkan, şöyle konuştu:

“Bay Kemal’in, grup toplantısında, dokunulmazlıklarla ilgili dünle bugün arasında ne kadar çarkçı, ne kadar dönen ve temel temele zıt yaklaşımları ortaya koyduğunu bu seçim beyannamesi ortaya koyuyor. Bay Kemal, ‘Milletvekili dokunulmazlıklarını kürsü dokunulmazlığıyla sınırlandıracağız’ diye 2011 seçim beyannamesinde ortaya koymuş. ‘Mevcut tüm milletvekili dokunulmazlık dosyalarının derhal yargıya intikalini sağlayacağız.’ diyor. Tabii CHP’nin iktidar olmak gibi bir umudu, ümidi olmayınca bu tür icraatları yapmak AK Parti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bizlere düşüyor. Tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması, derhal yargıya intikalinin sağlanması, kürsü dokunulmazlığıyla ilgili sınırlandırmaya sabit kalmak şartıyla bugün dokunulmazlıklar Meclisin gündemine gelmiştir. Anayasamızın 14. ve 83. maddeleri, bugün 1300’leri bulan fezlekeler hakkında parlamentoya nasıl hareket etmeleri konusunda açıkça işaret veriyor.”

“Terör propagandasına müsaade etmeyeceğiz”

Özkan, vatandaşların, kendilerine, “Mecliste terör propagandasına, casusluk faaliyetlerine, milli güvenlik sorunu haline gelen o siyasi partiye ve onun destekçisi CHP’ye, bölücü ve terör propagandası söylemlerine niçin müsaade ediyorsunuz?” diye sorduklarını dile getirerek, “Biz de bugün fezlekelerle Anayasanın 14. ve 83. maddeleri çerçevesinde, yine İçtüzüğümüzün 131. ve 134. maddelerinde yer alan prosedürler çerçevesinde, bu ülkeye kasteden, barışımızı tehdit eden, Kürtlere düşmanlık eden, kardeşliğimize kast eden, terör propagandası yapan kim olursa olsun parlamento çatısı altında da onlara müsaade etmeyeceğiz ve gerekeni yapacağız” diye konuştu.

“Fezlekelerin önünü açarak yargı yolunu başlatacağız”

Kılıçdaroğlu’nun, grup toplantısındaki konuşmasında, yasama dokunulmazlığından bahsederken yargı bağımsızlığına işaret ettiğini hatırlatan Özkan, şunları söyledi:

“Şimdi soruyoruz; 28 Şubat’a bir kelime bile edemezken kalkıp bugün 28 Şubat’ta brifingler alan ve brifinglerle karar veren o hakim ve savcıların olduğu dönemde, talimatla karar veren 28 Şubat’ın o karanlık yargı dönemlerinde, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını savunup, yasama dokunulmazlığının tümden kaldırılmasını seçim beyannamenizde yazıp yine bütün milletvekillerinin fezlekelerine yargı yolu açılmasını isterken, bugün bağımsız, aynı zamanda tarafsız, demokratik denetime açılmış, vesayet niteliğini ortadan kaldırmış, modern demokrasilerdeki yargımıza neden güvenmezsin? Senin için yargı, 28 Şubatçıların brifing alan yargısı mıdır?

Bu anlamda milletimizin anayasal kuruluşu olan ve Türk milleti adına karar veren yargıçlarımıza, anayasal kuruluşlarımıza güvenmeyen, anayasaya kastedenlere de koruma zırhı tanıyan bu CHP zihniyetini ve onun küçük ortağı HDP’yi milletimize şikâyet ediyoruz. Bu bağlamda milletimizin iradesinin tecelligâhı olan parlamentoda Allah’ın izniyle bu fezlekelerin önünü açmak suretiyle yargı yolunu başlatacağız ve yargının verdiği tarafsız ve bağımsız karar neyi gerektiriyorsa bunu da hayata geçireceğiz.”

“Bay Kemal, ittifaklarını deşifre etsin”

Konuşmasının ardından muhabirlerin sorularını cevaplayan Özkan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “Dokunulmazlıkları bir siyasi mühendislik aracı olarak, ‘Ben acaba bir ittifakı nasıl bölerim, nasıl parçalarım?’ diye yola çıkıp yapıyorsanız, asla doğru değil” sözü hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları dile getirdi:

“Biz açık, şeffaf, net bir ittifaktan yanayız. Cumhur İttifakı, açık, şeffaf, berrak bir ittifaktır. Bütün kararlarını, taahhütlerini milletimize karşı şeffaf olarak vermiştir. Gizli ittifakınız, açık ittifakınız her şeyi ortaya koyun. Milletten bir şey kaçırmayın. Bazı hususları milletimizden gizleyerek, kapalı kapılar arkasında görüşmeler yaparak yol yürünmez. Bu, demokrasiye, milli iradenin hakimiyetine yakışmaz. Bu anlamda Bay Kemal, böylesi milli bir meselenin, vatandaşlarımızın bizden beklediği dokunulmazlık hususundaki bu kadar önemli bir meselenin siyasi malzeme olmasını istemiyorlarsa, o ittifaklarını deşifre etsinler. Birbirlerine sarılsınlar, kenetlensinler ve bu mesele siyasi bir manivela mıdır, siyasi bir dik duruş mudur, bunu dünya aleme göstersinler. Biz hukuk devletimizin, demokrasimizin, özgürlüklerimizin, kardeşlik hukukumuzun gereğini yapıyoruz ve milletimize olan borcumuzu, dokunulmazlıkların önünü açmak suretiyle ödüyoruz, ödeyeceğiz.”

“HDP’yi kapatacağız”

Özkan, “MHP Genel Başkanı Bahçeli, HDP’nin kapatılması çağrısıyla ilgili CHP ve HDP’ye ‘Tarafınızı seçin’ dedi. AK Parti’nin bu konudaki tarafı ne olacak?” sorusuna, “Cumhur İttifakı, AK Parti ve MHP olarak, siyasal vizyon itibarıyla aynı istikamette yürüyen ve aynı istikamette siyaset yapan, milletin nabzını tutan, kalbini, yüreğini, sinesini dinleyen bir anlayışla siyaset yapıyoruz” karşılığını verdi.

“HDP’ye oy verenlerin, bu partinin sırtını Kandil’e dayaması için oy vermediğini” vurgulayan Özkan, şunları kaydetti:

“Bu ülkede kardeşçe, barış, huzur içinde yaşayalım diye verdi. Bunun için HDP elbette hem siyasi olarak kapanacak hem de siyasi olarak kapatıldıktan sonra hukuken de kapanacaktır yani milletimizin vicdanında kapanacaktır. Bugün bu siyasi partiye oy veren 6 milyon vatandaşımız, Türk’üyle Kürt’üyle, Laz’ıyla Çerkez’iyle onlar barış istediler. Bu partinin, demokrasi ve özgürlük söylemleri üzerine oy verdiler. Teröre sırtını dayasınlar diye değil. Milletimizin alın terini, emeğini gidip Kandil’e peşkeş çeksinler diye değil, milletimize hizmet etsinler diye oy verdi.

Bunun için biz inşallah milletimizin nezdinde HDP’yi kapatacağız. Milletimizin artık bu partiden ümidi kalmamıştır. 83 milyon, bu partinin kapatılmasını hem siyaseten sandıkta hem de hukuken anayasal düzen çerçevesinde arzu etmektedir. Bunun da inşallah önümüzdeki süreçte siyasi olarak atılacak adımlarla nasıl bir istikamette evrileceğini, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’ anlayışıyla, milletimizin iradesiyle yol yürüneceğini dünya aleme göstereceğiz.”

“İstifa açıklaması bize değil CHP’ye düşer”

Özkan, “CHP’de istifa söz konusu. Kaset iddiası da var. Bu konuda değerlendirmeniz olacak mı?” sorusuna ise “Öncelikle bir tweet paylaşımıyla istifanın çok doğru olmadığı ve bunun da siyasi parti olarak ilgili makamlarca açıklanması gereği ortadadır. Bir milletvekili elbette siyaseten bir karar verebilir, istifa edebilir ancak bunun cevabını vermek, böylesi bir hususta bir istifanın açıklamasını yapmak bize düşmez, CHP’li yetkililere düşer. CHP en kısa zamanda açıklamayı yapmalıdır. Bunun da cevabını bekliyoruz” cevabını verdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA