DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-03-2021 13:01

ABD: Türkiye ile yapıcı şekilde çalışmaya devam edeceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türk müttefiklerimizle bölgede özellikle de Suriye’de ortak çıkarlarımız var. Ortak çıkarlarımızı gerçekleştirmek konusunda onlarla yapıcı şekilde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

ABD: Türkiye ile yapıcı şekilde çalışmaya devam edeceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında bir muhabirin, “Türkiye ve Biden yönetimi İdlib’de birlikte çalışır mı?” sorusunu da cevapladı.

Price, soruya, “Türk müttefiklerimizle bölgede özellikle de Suriye’de ortak çıkarlarımız var. Ortak çıkarlarımızı gerçekleştirmek konusunda onlarla yapıcı şekilde çalışmaya devam edeceğiz” diyerek cevap verdi.

Price, pazartesi akşamı yazdığı Twitter mesajında “Bir yıl kadar önce 33 Türk askeri İdlib’de Esat rejimiyle Rus ve İranlı destekçilerinin zulmü karşısında masum sivilleri savunurken hayatlarını kaybetmişti. Onların fedakârlığını anarken ve onurlandırırken NATO müttefiki ortağımız Türkiye’nin yanında yer alıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Suriye’nin İdlib bölgesinde 27 Şubat 2020’de düzenlenen hava saldırısında 33 Türk askeri hayatını kaybetmiş, daha sonra bu sayı 36’ya yükselmişti. Türkiye, saldırıdan Suriye rejim güçlerini sorumlu tutmuş, Rusya ise Türkiye’nin o bölgede olmaması gerektiği açıklamasını yapmıştı. Saldırının ardından NATO, özel bir oturumda bir araya gelmiş ve Türkiye’ye destek açıklaması yapmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA