SİYASET
Giriş Tarihi : 03-03-2021 18:00   Güncelleme : 03-03-2021 18:04

Beştaş: Herhalde Cahit Özkan Yargıtay Başsavcısı olarak atandı

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan’ın dün söylediği “HDP’yi kapatacağız” sözünü değerlendirirken, “Doğrusu nasıl izah edelim bilmiyoruz. Herhalde Cahit Özkan, Yargıtay Başsavcısı olarak atandı” dedi.

Beştaş: Herhalde Cahit Özkan Yargıtay Başsavcısı olarak atandı

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Meral Danış Beştaş, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladığını hatırlatarak, “Eylem planı açıklandığı saatlerde küçük ortak da eylem halindeydi aslında. Başka bir salonda kapatma korosu ve terörü lafları yine yükseldi. Gürültü çıkarmaya devam ediyordu” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan’ın “HDP’yi kapatacağız” sözüne işaret eden Beştaş, “Doğrusu nasıl izah edelim bilmiyoruz. Herhalde Cahit Özkan, Yargıtay Başsavcısı olarak atandı” dedi. Beştaş, “Mevcut rejim, bir salonda ‘Ezeriz, yıkarız, geçeriz’ diye konuşurken bir başka salonda insan hakları hikâyesi anlatıyor. Çerçi gibi, ‘hem faşizm, popülizm, hem de biraz demokrasi satarım’ diyor aslında” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) 2020 yılı bilançosuna göre, Türkiye’nin ifade özgürlüğü alanında Avrupa’da en çok ihlâl alan, mahkûm edilen ülke konumunda olduğunu anlatan Beştaş, “Rekoru kimseye bırakmıyor. Genel davalarda da Rusya’dan sonra ikinci sırada. İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıklayanların bu istatistikten haberi var mı? Bu eylem planını hazırlayanlar, ya hukukçu değil ya bu ülkede yaşamıyorlar gerçekten” diye konuştu.

İnsan Hakları Eylem Planı’nda eğitim konusunun da olduğunu dile getiren Beştaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargı, kolluk mensuplarının ve alanda çalışanların eğitilmesi meselesi var. Doğrusu on yıllardır bu eğitimler yapılıyor ama bu eğitimlerden hiçbir sonuç görmedik. Eğitimler aleyhe etki yapıyor, daha çok insan hakkı ihlâl ediliyor. Bu konuda bir önerimiz var. Büyük ortak ve küçük ortak, kendilerini eğiteceklerse buna hiçbir itirazımız yok. Eğer İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, insan hakları eğitimine girecekse, büyük ve küçük ortağın bütün yetkilileri, vekilleri, yöneticileri girecekse biz buna itiraz etmeyeceğiz. Eğitim şart diyoruz.”

İnsan Hakları Eylem Planı’nın 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti kapsadığını belirten Beştaş, eylem planının tek ciddi yanının bu olduğunu söyledi. Beştaş, “Demek ki 50 temada 393 başlıkta sorun var. Bu, iktidarın bir itirafı niteliğinde. ‘Bunlarda sorun var, biz bunları ihlâl ettik ve düzenleyeceğiz’ diyorlar” dedi.

Beştaş, eylem planının Avrupa Birliği ile (AB) yapılan bir proje kapsamında olduğunu belirterek, “AB fonlarıyla destekleniyor. Daha önceden aslında bu eylem planının ne zaman açıklanacağı takvim olarak belli. Yani aslında insan haklarının da ticareti yapılıyor. Buradan da para alınıyor ve bu doğrultuda proje kapsamında bu yapılıyor” diye konuştu.

Pandemi tedbirleri kapsamında normalleşme adımlarının açıklandığını hatırlatan Beştaş, aşı konusunun ve verileri açıklamanın yönetilemediğini ileri sürdü. Beştaş, “Şimdi gelmişler normalleşme adımları atıyorlar. Buna da kimse itibar etmiyor. Bir yıldır insan sağlığı korunmadı aslında. AKP iktidarının politikasında toplum esas değil. Sağlık sistemlerini korumaya çalıştılar. Bunu da satır aralarında sıklıkla gördük” dedi.

Normalleşme konusunda açıklanan haritadaki renkleri değerlendiren Beştaş, AK Parti’nin kongre yaptığı bütün illerde vatandaşın ölümle, hastalıkla burun buruna olduğunu ileri sürdü.

Meral Danış Beştaş, bu konuda henüz hiç kimseden bir açıklama duymadıklarını ifade ederek, “Bu MHP’li isim hakkında bir soruşturma var mı? Hayır, duymadık, soruşturma yok. Geçen hafta AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e yönelik yine aynı şekilde ağır, kabul edilemez, cinsiyetçi saldırı sonucu bir avukat tutuklandı. Onu destekliyoruz. Bu saldırılara karşı derhal yargı harekete geçmelidir; ama bu konuda çifte standardı kabul edemeyiz” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan’ın, HDP’nin kapatılması çağrıları konusunda dün ve bugün yaptığı açıklamalara dair soruya Beştaş, şöyle cevap verdi:

“Öyle ucube, sınırsız, küstah, hadsiz bir açıklama ki ne diyeceğimi hakikaten bilmiyorum. Bunun unutulmaması lâzım. AKP’nin geldiği nokta siyaset yapmak değil. AKP’nin geldiği nokta, iktidar aklı olarak siyaseten yarışamadığı bize, muhaliflerine yargı sopasını göstererek, tehdit yöntemiyle, kumpaslarla, darbe yöntemleriyle muhalefeti siyasetin dışına itmektir. Bir geri adım var mı yok mu, tartışmayı kamuoyunun takdirine sunuyorum.”

Beştaş, gündemlerinin parti kapatma tartışmaları değil Türkiye’nin sorunları olduğunu söyledi.

Beştaş, fezlekeler konusunda da bunun bir hukuk tartışması değil, siyasî tartışma olduğunu söyledi.

Kendilerinin de diğer milletvekilleri gibi miting yaptıklarını, halkla buluştuklarını, STK’lerle görüştüklerini ve vatandaşlara HDP’yi anlattıklarını belirten Beştaş, “Peki neden sadece bizlere fezleke geliyor? Çünkü, yargıya bir talimat var. ‘HDP’li vekiller ne yaparsa yapsın hepsine fezleke açın.’ Bizim fezlekelerin tamamı sözdür, düşünceyi açıklamaktır, ifade özgürlüğüdür. Biz, susarak nasıl siyaset yapalım?” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA