EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-03-2021 08:12   Güncelleme : 04-03-2021 08:33

“Hazine garantili firmaların yurt dışı borçlarını da Hazine üstlensin”

Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerinde ihaleleri alan ve kendilerine Hazine garantisi verilen firmaların yurt dışından bulacakları borçları da Hazinenin üstlenmesi için kanun teklifi verildi.

“Hazine garantili firmaların yurt dışı borçlarını da Hazine üstlensin”

AK Parti Milletvekili Ahmet Kılıç, geçen yıl Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün herkese açmadan ‘davet' usulüyle gerçekleştirdiği otoyol ve tren yolu ihalelerini alan şirketlerin yurt dışından buldukları borcun Hazine tarafından üstlenilmesini öngören bir kanun teklifini TBMM’ye sundu.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, teklifin yasalaşması hâlinde, bugüne kadar birçok şirketin 17,2 milyar dolarlık (yaklaşık 127 milyar TL) borcunu üstlenmek zorunda bırakılan Hazine’ye 50 milyar liranın üzerinde yeni borç yükü binecek.

Süzer’in değerlendirmesine göre, yasa teklifinin gerekçesinde, geçen yıl yapılan ihaleleri kazanan firmaların yurt dışından kredi arayışına gittikleri, ancak yabancı kreditörlerin ‘geri alamayız’ endişesiyle firmalara borç para vermediği bir anlamda itiraf edilirken, güvensizlik pandemiye yüklenmeye çalışıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA