Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-09-2019 02:21   Güncelleme : 25-09-2019 04:22

Demokratlardan Trump’ı azletme teşebbüsü

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimde bulunduklarını açıkladı. Pelosi, “Trump, yaptıklarının hesabını vermeli. Hiç kimse hukukun üzerinde değildir.” dedi.

Demokratlardan Trump’ı azletme teşebbüsü

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın 2020’deki başkanlık yarışında, karşısına çıkma ihtimali olan isimlerden eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı Kiev hükümetinden yardım istediği iddia ediliyor.

İddiaya göre Trump, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile Temmuz ayında yaptığı telefon görüşmesinde Biden’in oğlunu soruşturmalarını istedi. Trump’ın Ukrayna hükümetinden siyasi yardım talep etmesi de azledilmenin gerekçesi olarak gösteriliyor. Trump ise, Ukrayna Cumhurbaşkanı ile yasalara aykırı bir şekilde görüşme yapmadığını söylüyor.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, Trump’ın görevden azledilip azledilmeyeceğini belirleyecek olan resmi bir soruşturmanın başlatılacağını söyledi. Pelosi, “Trump, yaptıklarının hesabını vermeli. Hiç kimse hukukun üzerinde değildir.” dedi.

Ukrayna görüşmesinin dökümü yayınlanacak

Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı ve Demokrat Joe Biden hakkında ifadeler kullandığı ileri sürülen telefon görüşmesinin dökümünün yayımlanması için talimat verdiğini duyurdu.

Trump, “Şu anda Birleşmiş Milletler’de ülkemizi temsil ediyorum ancak Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile yaptığım telefon görüşmesinin tamamen gizliliği kalkmış ve redaksiyondan geçmemiş dökümünün yarın yayımlanması için talimat verdim.” dedi.

Görüşmenin dökümü yayımlanınca bunun ne kadar “dostça ve tamamen uygun bir görüşme olduğunun” görüleceğini belirten Trump, “Biden ve oğlunun aksine ortada bir baskı ve bir karşılık bekleme durumu yok. Bu olanlar, tüm zamanların en büyük ve en yok edici cadı avının devamından başka bir şey değil.” diye konuştu.

ABD’de “Biden” iddiaları

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, cuma günü, Trump’ın Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden Biden’in oğlunu soruşturmalarını istediğini öne sürdü.

Haberde, Trump’ın, Zelenskiy’e, Biden’ın oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna’daki iş anlaşmalarını araştırması için avukatı Rudy Giuliani ile çalışması gerektiğini söylediği iddia edildi.

Trump, söz konusu iddialar üzerine Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu belirterek, “Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden’ı araştırmalı.” dedi.

Ayrıca dün ABD basınında, Trump’ın Ukrayna liderine, sadece Biden ve ailesini soruştururlarsa yardım edeceğini şart koştuğu da öne sürülmüştü. Trump ise bu gün, söz konusu telefon görüşmesinden önce Ukrayna’ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA