SİYASET
Giriş Tarihi : 06-03-2021 09:29

Yavuzyılmaz: Hırsızlık yapsa bile maaşının 36 katı tazminat

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, PTT'deki “yandaş” bürokratlara 1 yıl için brüt maaşlarının 36 katı tazminat ödeyenler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

Yavuzyılmaz: Hırsızlık yapsa bile maaşının 36 katı tazminat

Yavuzyılmaz, şahsî Twitter sayfasında yayınladığı duyurusunda, 1 yıl çalışan bir genel müdür yardımcısına 847 bin 532 lira tazminat ödenmiş olmasını örnek gösterdi.

siyasalparadigmalar.org’da yayınlanan habere göre Yavuzyılmaz, “Sayıştay 2019 Yılı PTT Bilgi Teknolojileri AŞ Denetim Raporu uyarınca, yasaya aykırı sözleşme yaparak PTT kurumunu zarara uğratan ilgililer hakkında Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen “görevi kötüye kullanma” suçundan soruşturma başlatılması ve ilgililer hakkında kamu davası açılması için tarafımca yasal süreç başlatılmıştır” dedi.

Sayıştay 2019 Yılı PTT Bilgi Teknolojileri AŞ Denetim Raporu’nda verilen örneğe göre, 2019 yılı içinde sözleşmesi feshedilen bir genel müdür yardımcısına, 8 Mart 2018 tarihli sözleşmede yer alan aylık net 13.000,00 TL maaş ve 5.000,00 TL huzur hakkı ve diğer bazı ek haklar üzerinden hesaplanan 36 aylık brüt toplam 847 bin 532,81 TL; net olarak ise 558 bin 885,85 TL tazminat ödendi.

Yavuzyılmaz’ın verdiği bilgiye göre, 2018 yılından itibaren, PTT’nin “yasaya aykırı” olduğu belirtilen, genel müdür ve genel müdür yardımcılarıyla yaptığı belirsiz süreli iş sözleşmesi şöyle:

“Şirket sözleşmeyi yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl içerisinde feshedemez.

Sözleşmenin imzalandığı tarihten başlayarak hesaplanacak 3 yıllık süre içerisinde her ne suretle ve/veya sebeple olursa olsun (İş K. 25. Madde dahilinde bir sebebe de dayansa) sözleşmenin Şirket tarafından feshi halinde Şirket; Personelin son olarak aldığı giydirilmiş brüt ücretin 36 katı tutarında bir cezai şart olarak ödemek zorundadır.

Şirket bu tazminatı yasal alacaklara ilave olarak, dava açılmasına yahut ihtara gerek olmaksızın bir haftalık süre içerisinde defaten ve peşinen Personele ödemekle yükümlüdür. Böyle bir fesih durumunda, çalışma süresi cezai şart hesabında indirim sebebi olmayacak olup giydirilmiş son brüt ücretin 36 katı cezai şart esas olacaktır.

Ayrıca Sayıştay raporunda belirtildiği üzere, yasaya aykırı yapılan bu sözleşmeler sebebiyle;

Şirket, örneğin personelin ahlâk ve iyi niyet kurallarına aykırı olarak hırsızlık yapması, güveni kötüye kullanması gibi durumlarda personel ile olan sözleşmesini feshetse dahi bu cezai tutarı ödeme zorunda kalacaktır.

Personelin sözleşmesi 3 yıl dolmasına 1 gün kala dahi feshedilse aynı durum ortaya çıkacaktır. Yani 3 yıl kalmasına 1 gün kala personel örneğin hırsızlık yaptığı için sözleşmesi feshedilse dahi giydirilmiş son brüt ücretin 36 katı cezai şart olarak alacaktır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA