GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-03-2021 15:29

“Helikopterin kötü hava şartlarından dolayı düştüğü anlaşılıyor”

Geçmişte kendisinin de içinde bulunduğu bir askerî helikopter düşmüş olan Emekli Tümgeneral Pamukoğlu, Tatvan’da helikopterin düşmesinin kötü hava şartlarından kaynaklandığını söyledi. Pamukoğlu, kötü hava şartları, derin kar ve beyaz gökyüzünün, ufuk hattının kaybolmasına sebep olduğunu, Pilotlar ne kadar tecrübeli olursa olsun, o “vertigo” denilen olayın yaşandığını kaydetti.

“Helikopterin kötü hava şartlarından dolayı düştüğü anlaşılıyor”

Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, “Veryansın TV” isimli YouTube kanalında Erdem Atay’ın sorularını cevapladı.

Geçmişte kendisinin de içinde bulunduğu bir helikopter düşmüş olan Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu, 4 Mart’ta bir askerî helikopterin Bitlis’in Tatvan ilçesinde düşmesini değerlendirdi.

“Kötü hava şartları ufuk hattının kaybolmasına sebep olur”

Pamukoğlu, “Birçok faktör sayılıyor. Birinci faktör, çok net, kötü hava şartları. Bilgilere bakılınca şu görünüyor: Bölgede, helikopterin düştüğü arazi kesiminde 2 gündür zaten tipi ve kar var ve sis var. Benim kanaatim, buna benzer tecrübeleri biz de yaşadık, kötü hava şartları, yeryüzü ile gökyüzü arasında meydana gelen yani karşıdaki ufuk hattının kaybına sebep olur” dedi.

“Düşen ikinci helikopterde ben de vardım”

Geçmişte Hakkâri’de Han Yaylası’nda 2 helikopter düştüğünü hatırlatan Pamukoğlu, o kazalarda karın çok yüksek olması sebebiyle can kaybı olmadığını, kazanın küçük sıyrıklarla atlatıldığını belirtti. Pamukoğlu, “Karın yüksekliği ve derinliği, helikopterin hızla çarpıp darbe almasını engelledi. Birinci helikopter bu şekilde düşünce, ikinci helikopter onu kurtarmaya gitti. Ben de ikincinin içindeydim. İkinci de düştü. Kötü hava şartları, derin kar, beyaz gökyüzü, ufuk hattının kaybolmasına sebep oluyor. Pilotlar ne kadar tecrübeli olursa olsun, o vertigo (tıpta baş dönmesi) denilen teknik olayı yaşıyorlar. Bana göre kötü hava şartları birinci faktör, esas sebep” diye konuştu.

Pamukoğlu, Tatvan’da düşen helikopterin, 1993’te Tansu Çiller döneminde Fransa’dan alınan 20 helikopterden biri olduğunu kaydetti. Bu helikopterlerin sahiller, ovalar gibi düz bölgeler için uygun olduğunu, dağlık bölgelerdeki operasyonlarda kullanılamayacağını, düşen helikopterin de zaten bir idarî intikal için kullanılırken düştüğünü söyledi.

Pamukoğlu, “Helikopterin bir günahı yok yani halk tabiriyle söyleyelim. Bu, hangi coğrafyalara uygunsa oralarda istihdam edilmesi gerekir” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA