MEDYA
Giriş Tarihi : 08-03-2021 23:04   Güncelleme : 09-03-2021 10:25

Gazeteci Levent Gültekin’e Halk TV önünde saldırı

Gazeteci Levent Gültekin, Halk TV’de Murat Sabuncu ile birlikte yaptığı “İki Yorum” programına katılmak için gittiği Bakırköy ilçesinin Cevizlik Mahallesi’nde bir grubun saldırısına uğradı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırı hakkında soruşturma başlattı.

Gazeteci Levent Gültekin’e Halk TV önünde saldırı

Olaydan sonra televizyon programına katılan Gültekin, ardından Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğüne giderek kendisine saldıran kişiler hakkında şikâyette bulundu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, saldırı hakkında soruşturma başlattı. Polis, şüphelileri yakalamak için olay yeri çevresindeki güvenlik kameralarının görüntülerini incelemeye aldı.

Levent Gültekin’in değerlendirmeleri

Levent Gültekin, saldırının ardından “İki Yorum” programında, kendisine yapılan saldırıyı değerlendirdi.

Sosyal medyadan çok tehdit aldığını belirten Gültekin, “Üç kişi beş kişi değil. Bir partinin genel başkanı yardımcıları düzeyinde. Akıl alır gibi değil. Utanç verici bir durum. Bir iktidar ortağı partisinin genel başkanı yardımcıları, kendilerine yöneltilen eleştirilerden dolayı sosyal medya üzerinden tehdit ediyorlar. Tehdidi de boş verelim küfür ediyorlar. Bana hakaret ediyorlar” diye konuştu.

Gültekin, kendisinden önce de birçok siyasetçinin ve gazetecinin saldırıya uğradığını hatırlatarak, “Hepimiz tedirgin olarak, sonuçta gelip burada memleket biraz daha iyi olsun, biraz daha şu daralmış ortamdan, şu ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkalım diye kendimizce bir mücadele veriyoruz, nasıl yaparız ülke daha iyi olsun diye. Bunun tedirginliği vardı aslında” dedi.

Levent Gültekin, uğradığı saldırı hakkında şu bilgileri verdi:

“Kavga ile herkesi susturup üstün geleceklerini zannediyorlar”

Taksiden indim meydanda, belediyenin orada. Buraya doğru yürürken 2 tane gençle göz göze geldik. Fark ettim, beni takip ediyorlar. Biraz hızlandım, onlar da hızlandılar. Bu sefer geri döneyim dedim. Ben geri döndüm, onlar da geri döndüler.  Biraz daha hızlandım, kanala doğru hızla geleyim. Bir baktım, arayı açtım onlarla. Tam öyle kanala bir yaklaşık 50-100 metre kala, kapısına, bu sefer önümden 15-20 kişi, sokağın dört köşesinden aynı anda 15-20 kişi saldırdı. O anda artık başladılar vurmaya. Muhtemelen bu 25 kişi kendisine delikanlı diyerek dolaşıyordur ortalıkta. Ben onların yerinde olsam utanırım bu yaptığımdan. Bir kişiye 25 kişi saldırmak, ancak eşkıyalıktır. Bu kendilerine yakışacak en hafif bir tabir varsa eşkıyalık olarak tanımlarım ben onu. Çünkü tekrar ediyorum, hakaret etmedim, birazdan söyleyeceğim ne yaptığımı. Küfür etmedim, yaptıklarının yanlış olduğunu söyledim. İzledikleri siyasetin ülkeye zarar verdiğini söyledim. Ben, zaten genel olarak kimseye hakaret etmem, küfür etmem. Türkiye iyi olsun diye uğraşırım. Yeri gelir MHP'yi eleştiririm, yeri gelir İYİ Parti'yi eleştiririm, yeri gelir HDP'yi eleştiririm, yeri gelir Tayyip Erdoğan'ı eleştiririm; ama bunlardan başka şiddetle bu iş çözmeye çalışan, kendi fikirlerini söylemeyi başaramayan, kavga ile herkesi susturup üstün geleceğini zanneden bir lümpen takım daha yok. Örneği yok yani.

“Gazetecilerin can güvenliği yok; devlet sadece izliyor”

Şimdi tekrar söylüyorum. İzliyorlardır muhtemelen beni. Ne durumda olduğumu görmek isteyeceklerdir. Görsünler. Tekrar söylüyorum, 25 kişinin aynı anda tek bir kişiye saldırması, yiğitlik değil korkaklıktır. Onları bu korkaklıkları ile ömür boyu baş başa bırakıyorum. Umut ediyorum ki aynaya baktıklarında bu utancı hep hissederler.”

Bunun Türkiye için çok tatsız bir durum olduğunu belirten Gültekin, gazetecilerin, siyasetçilerin can güvenliğinin olmadığını, bir mafya değil hukuk düzeninin olması gerektiğini ifade etti. Gültekin, “Devlet ne için vardır? Bizim can güvenliğimizi sağlamak için vardır, toplumsal barışı organize etmek için vardır, bu tür eşkıyalara bir disiplin vermek için vardır; fakat ne yazık ki izliyor devlet. Daha önce başka gazeteciler benzer saldırı altında kaldılar; daha sonra bazı siyasetçiler benzer saldırı altında kaldılar. Şimdi de ben. Muhtemelen bunlar vazgeçmeyecekler. Muhtemelen devam edecekler böyle” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA