YURT HABERLERİ
Giriş Tarihi : 09-03-2021 13:16   Güncelleme : 09-03-2021 13:57

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu: 50 pet şişeden bir takım elbise üretiyoruz

Damat, Tween, D'S Damat'ın sahibi ve Orka Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, "Geri dönüşüme, sürdürülebilir geleceğe çok odaklıyız. Elli pet şişeden bir takım elbise üretiyoruz. Üretim standartlarında daha az kaynak kullanımı sağlıyoruz." dedi.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orakçıoğlu: 50 pet şişeden bir takım elbise üretiyoruz

Damat, Tween, D'S Damat'ın sahibi ve Orka Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, salgının gölgesinde geçen iş yaşamı ve şirketlerinin gelecek planları hakkında bilgiler verdi.

Türkiye'de geçen yıl başlayan COVID-19 salgını nedeniyle 2020'de 75 gün mağazaları açamadıklarını ifade eden Orakçıoğlu, hazirandan itibaren yavaş yavaş yüzde 50 kapasiteyle çalışmaya devam ettiklerini söyledi. Temmuzdan itibaren ekime kadar hedeflere doğru gitmeye başladıklarını aktaran Orakçıoğlu, "Uzun süredir hafta sonu kapalıyız, hafta içi de kısıtlı. Olumsuz etkiliyor bu tabi. Aralık ayından itibaren başladı bu durum. Ama her şeye rağmen gemiyi yüzdürüyoruz." diye konuştu.

"Yurt dışında 180 mağaza ile hizmet veriyor"

Orakçıoğlu, Orka Holding'in ise hem yurt içi hem yurt dışında üretim, ihracat, perakende ve tasarım alanlarında faaliyette bulunduğunu söyledi. Erkek giyimde markalı ihracatta lider olduklarını belirten Orakçıoğlu, yurt dışında 500’e yakın, yurt içinde ise üretim dahil 2 bin 500’e yakın çalışanlarının bulunduğunu ifade ederek, 180 tanesi yurt dışında olmak üzere 400’e yakın mağazalarının bulunduğunu kaydetti.

"Online’da günün ürününü, günün fiyatıyla yakalamaya çalışıyoruz"

Orakçıoğlu, "Toplam satışlarımızın yüzde 25’ini online ticaret oluşturuyor. Pandemi öncesi bu, yüzde 8’ler seviyesindeydi." bilgisini vererek, mağazaların kapalı olmasıyla online’a yönelimin arttığını söyledi. İnternette rekabetçi fiyatlarla satış yaptıklarını ifade eden Orakçıoğlu, "Orada günün ürününü yakalamaya çalışıyoruz. Üç gün sürüyor zaten, 4. gün ürün kalmıyor. Biz bile kendimize ürün bulamıyoruz. Online’da günün ürününü, günün ruhunu, günün fiyatıyla yakalamaya çalışıyoruz. Sektörde bu alanda rekabet çok." ifadelerini kullandı.

"Üç sektör bazında desteğin devamı önemli"

Orakçıoğlu, kısmi çalışma ve kısa çalışma desteklerinin sektöre "can suyu" gibi geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Samimi olarak söyleyeyim; bu kadar hızlı harekete geçileceğini beklemiyordum. Çok şey kazandırdı, öncelikle çalışma hayatında regülasyon oldu. Beklentimiz; bunun haziran sonuna kadar uzatılması. Ve hatta sektörel bazda gözden geçirilerek uzatılması.... Etkilenen sektörlerde uzatılması gerek. Bugün pandemiden en çok turizm, hizmet ve perakende sektörleri etkilendi. Üç sektör bazında desteğin devamı önemli. Çünkü kimya, elektrik-elektronik, yazılım, mobilya gibi en az 10-15 sektör etkilenmedi, hatta performansları arttı."

"Başarıyı ödüllendirmek, başarısızlığı da sorgulamak lazım"

Süleyman Orakçıoğlu, sosyal medyayı "kendini fazla kaptırmadan" kullandığını belirterek, "Eve iş götürsem bile işin stresini götürmem. Dünyanın her yerinde varız. Uzak Doğu'da gün başlarken Orta Amerika’da gün batıyor. Hepsinde varız. Saat ve iklimsel anlamda 4 mevsim ve 24 saat yaşıyoruz. Ve anında müdahale gerekiyor. O yüzden tel açık olacak ama stres yapmayacaksın. Sorunlar çözülmek için. Sorun yoksa iş de yoktur. Bunlar global firma olmanın getirdiği güzel bir farklılık. Yani saat 5’te işim bitti, tenis oynayayım, yok. Öyle bir lüks lok. İşle ilgili yaşayan canlı bir organizma gibiyiz. Ama stres yok." diye konuştu.

"Geri dönüşüm önümüzdeki dönemde en önemli gündem olacak"

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, salgından sonra insanların satın alma tercihlerinin sürdürülebilirlik ve doğaya saygı nedeniyle farklı hassasiyetler kazandığını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"İnsanlar sadece ürün değil topluma katkı istiyor. Sağlık ve hijyene olan ihtiyaç da artıyor. Ürünün değerini iyi anlatmamız lazım. İnsanların en fazla gülmeye ve umuda ihtiyacı var."

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA