Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 25-09-2019 05:26

Mahalli: Türkiye, geri dönüşü olmayan bir yere gidiyor

Gazeteci Hüsnü Mahalli, Türkiye-ABD arasındaki Güvenli Bölge anlaşmasının hem Türkiye’nin hem de Suriye’nin aleyhine olduğunu ileri sürdü. Mahalli, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’nin ABD’ye kabul ettirmeye çalıştığı derinliğe kadar ilerlemiş olsa bile sonuç olarak ABD, PYD / YPG / PKK güçlerinin de orada kalmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Mahalli: Türkiye, geri dönüşü olmayan bir yere gidiyor

Korkusuz gazetesi yazarı Hüsnü Mahalli, YouTube üzerinden yayın yapan “Bizim TV”de, Lâle Özan Arslan’ın Suriye meselesine dair sorularını cevapladı.

“Güvenli Bölge” projesinin yüzde yüz oranında hem Türkiye’nin hem Suriye’nin aleyhine olduğunu ileri süren Mahalli, bu kadar net bir olumsuzluk varken Türkiye’nin neden Suriye yönetimiyle değil de ABD yönetimiyle diyalog halinde olduğunun sorulması gerektiğini ifade etti.

Türkiye, ABD ve YPG’nin bölgedeki varlığını kabullenmiş olacak

ABD’den PYD’ye 28. yardım grubunun gittiğine işaret eden Mahalli, ABD tarafından bugüne kadar PYD’ye yaklaşık 72 bin TIR dolusu silah yardımı yapıldığını kaydetti. Mahalli, Türkiye’nin her geçen gün biraz daha geri dönüşü olmayan bir noktaya geldiğini söyledi. Bölgede hiç kimsenin hayal edemeyeceği kadar risk olduğuna işaret eden Mahalli, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’nin ABD’ye kabul ettirmeye çalıştığı derinliğe kadar ilerlemiş olsa bile sonuç olarak ABD, PYD / YPG / PKK güçlerinin de orada kalmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

“Türkiye, ya Esad demeli ya Trump”

Hüsnü Mahalli, Türkiye’nin bu konuda ABD ile anlaşmaya varmasının, ABD’nin Suriye’nin bir kısmı üzerindeki egemenliğini kabul ettiği anlamına geleceğine dikkati çekti. Mahalli, “Fırat’ın doğusunda Türkiye’nin yapacağı hiçbir şey yok” dedi. Türkiye’nin Trump ile Esad arasında net bir tercihte bulunması gerektiğini ifade eden Mahalli, İdlip konusunun beklemede olduğunu, bir süre sonra o konunun da Türkiye’nin karşısına bir sorun olarak çıkacağını söyledi. Mahalli, “Türkiye, her taraftan çok sıkışmıştır. Ya Esad diyecektir, ya Trump diyecektir” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA