MAHALLÎ İDARELER
Giriş Tarihi : 10-03-2021 22:26   Güncelleme : 10-03-2021 22:38

“İmamoğlu, ‘itlik yaptı’ davasından 1 yıl ceza alırsa başkanlığı düşer”

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, İBB Başkanı İmamoğlu’nun, seçimden önce Ordu Valisi için “itlik yaptı” dediği iddiasıyla açılan davadan 1 yıl veya üzeri ceza alması hâlinde başkanlığının düşeceğini iddia etti.

“İmamoğlu, ‘itlik yaptı’ davasından 1 yıl ceza alırsa başkanlığı düşer”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimden önce çıktığı Karadeniz turunda, Ordu Havalimanı’nın VIP girişinden geçmesine izin verilmemiş, bu engellemenin, dönemin valisi Seddar Yavuz’un talimatı olduğu ileri sürülmüştü.

Havalimanında bu sebeple yaşanan kısa süreli kargaşa sırasında İmamoğlu’nun, Ordu valisi için “İtlik yaptı” dediği iddia edilmiş ve hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan dava açılmıştı. İmamoğlu ise “ ‘İtlik’ değil ‘basitlik’ dedim” açıklaması yapmıştı.

Odatv’nin haberine göre, Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, İBB Başkanı İmamoğlu’nun, seçimden önce Ordu Valisi için “itlik yaptı” dediği iddiasıyla açılan davadan 1 yıl veya üzeri ceza alması hâlinde başkanlığının düşeceğini iddia etti.

Eminağaoğlu, “Bu suç kapsamında verilen cezalar 1 yıldan az olamaz. Eğer Ekrem İmamoğlu 1 yıl ve daha fazla ceza alır, bu karar da kesinleşirse, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı da düşer” dedi.

“Bu durumda Meclis üyeleri yeni bir başkan seçerler”

Belediye Başkanlığı seçilme yeterliliğinin de milletvekilleri ile aynı olduğunu anlatan Eminağaoğlu, “Yasaya göre seçilebilmek için bir yıl veya daha fazla hapis cezası almamak, ayrıca bu cezanın kesinleşip infazına geçilmemesi gerekiyor. Eğer alınan 1 yılı aşar ve kesinleşirse, yasaya göre Danıştay kararı ile başkanlığın sona ermesine karar veriliyor. Bu durumda Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, kendi içinden yeni bir başkan seçiyor” diye konuştu.

Davanın duruşması 17 Mart’ta yapılacak.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA