SİYASET
Giriş Tarihi : 16-03-2021 20:14   Güncelleme : 16-03-2021 20:18

Erdoğan, AK Parti Genel Başkanlığını bırakır mı?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kandemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Genel Başkanlığı bırakacağına dair iddialar konusunda “En ufak bir ihtimal söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanımız bizim hareketimizin doğal lideri, aynı zamanda Genel Başkanımız” dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Başkanlığını bırakır mı?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında partisinin 7. Olağan Büyük Kongre’sine dair değerlendirmelerde bulundu, soruları cevapladı.

MKYK’da yapılacak değişiklikler

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nda (MKYK) yaşanacak değişiklikler hakkındaki soru üzerine Kandemir, “Genel Başkanımız bir çalışma yapıyor. Cumhurbaşkanımız tüm toplumu kuşatan bir kadroyla çıkacak muhakkak toplumun huzuruna. 2023 bir kader seçimi. Gerçekten de öyle. Yani şöyle bir adım geriden baktığımızda, çevremizde yaşananlar, dünyada yaşananlara, Türkiye’nin kendi içerisindeki tartışmalara baktığımızda 2023’ün bir kader seçimi olduğunu zaten hep beraber görüyoruz” diye konuştu.

Kandemir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MKYK listesi için titiz bir çalışma yapacağını belirterek, “İnşallah 24’ünde görmüş olacağız ve ‘evet işte bu kadro Türkiye’yi 2023’e, 2024’e taşıyacak kadrodur’ diyeceğiz” dedi.

Tüzük Komisyonu çalışmaları

Kandemir, Tüzük Komisyonu çalışmalarına dair soruya da şu cevabı verdi:

“İçeride arkadaşlarımız çalışıyorlar, ilgili genel başkan yardımcılarımız. Biz de katkı veriyoruz. Her kongremizde bizim tüzük tadilleri olur. Çok dinamik bir kadro AK Parti kadrosu. Ekibimiz dinamik bir ekip. Her gün yeni şeylerle karşılaşıyoruz hâliyle. Tüzükle ilgili AK Parti’nin kendi iç dinamikleri, yapısal teşkilâtlanma modeliyle ilgili mutlaka revizyonlara ihtiyaç oluyor. Yani Türkiye, 20 sene öncesinin Türkiye’si değil. Sosyoloji, yaşadıklarımız ve başımızdan geçenler bize yeni takviyeler ihtiyacının var olduğunu gösteriyor. Biz de bu bağlamda mutlaka tüzüğümüzde de yenilenme yapacağız. Bazı hususlarda çalışıyoruz bunun üzerinde. Henüz Cumhurbaşkanımıza arz etmedik.”

Genel Başkan Vekilliğinin kaldırılması

Kandemir, kongrede genel başkan vekilliğinin kaldırılmasına dair bir soru üzerine, şunları söyledi:

“Şu anda devam edecek olarak biz çalışmalarımızı yapıyoruz; ama bunlar dinamik tartışmalar, parti içerisinde. Biz, ilgili genel başkan yardımcılarımızla partimizin teşkilâtlarından gelen talepler var. Onları da masaya koyuyoruz. Bunların tamamını bir paket hâlinde Genel Başkanımıza, Cumhurbaşkanımıza arz edeceğiz. Onunla istişare ettikten sonra uygun görülenleri delegelerimizin 24 Mart’ta oylarına sunmak üzere kongre gündemine getireceğiz; fakat bu hususta değişiklik talebi gelmiş değil doğrusu; ama üzerinde tartışıyoruz, bütün meselelerimizi konuşuyoruz.”

“Genel Başkanımızın aday olmaması ihtimali yok”

Kandemir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kongrede AK Parti Genel Başkanlığı’na aday olmayacağına dair iddialara dair bir soru üzerine şu değerlendirmede bulundu:

“En ufak bir ihtimal söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanımız bizim hareketimizin doğal lideri, aynı zamanda Genel Başkanımız. Hem parti teşkilâtlarımızın hem partimizin en büyük gücü ve bizim ilhamımız, bir yanıyla en büyük gücümüz, aynı zamanda ilhamımız. Cumhurbaşkanımızın Genel Başkanlığında bizim daha yapacak çok işimiz, yürüyecek çok yolumuz ve başaracak çok hedefimiz var, önümüze koyduğumuz. Yani bunların tabii nereden doğduğunu hiç bilemiyorum ama asla böyle bir şey söz konusu değil.”

“Kongremizde bütün partilerin temsil edilmesini isteriz”

Kandemir, kongreye davet edilen siyasi partiler ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin katılımı konusundaki soru üzerine, şunları kaydetti:

‘Bir taslak içerisinde siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. İlgili genel başkan yardımcımız üzerinden bütün partileri, daha önceki kongrelerimizde olduğu gibi kongrelerimize davet ediyoruz. Bu, siyasetin hem nezaketi hem de kuşkusuz bizi güçlendiren şeyler. Biz, hep birlikte Türkiye’yi inşa ediyoruz. Hepimizin Türkiye ile ilgili beklentileri, heyecanları var. Siyasi partiler birbirinin rakibi, düşmanı değiller kuşkusuz. Dolayısıyla siyasi partilerin var olması kongrelerde, demokrasimiz açısından çok güzel bir görüntü. Onun için biz arzu ederiz, bütün siyasi partilerin temsilini, davet ettiğimiz siyasi partilerimizin temsilini bu manâda önümüzdeki günlerde. Bir hafta var kongremize. Siyasi parti temsilcilerini davet edeceğiz. Hangi seviyede, kimler üzerinden katılacaklarına siyasi partiler kendileri karar veriyorlar. Dolayısıyla onu hep beraber göreceğiz; ama biz, Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Cumhur İttifakı’mızın ortağının kongresinde olacağız. Biz, ilgili Genel Başkan Yardımcısı Semih Bey’le de süre içerisinde zaman zaman istişare ettik. Çok coşkulu, çok heyecanlı bir kongre hazırlığı yaptılar onlar da. Biz de onların bu düğününe giderek, bizzat ben de orada bulunarak eşlik edeceğim ve şahitlik edeceğim. Şimdiden onlar açısından da hayırlı olmasını diliyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA