SİYASET
Giriş Tarihi : 25-09-2019 15:45   Güncelleme : 25-09-2019 16:49

Kılıçdaroğlu: Demokratik parlamenter sisteme geçmemiz lâzım

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in paralamenter sisteme dönüş konusundaki düşüncelerine katıldıklarını belirterek, “Türkiye’nin demokratik parlamenter sisteme geçmesi lâzım. Parlamentonun daha güçlü olması lâzım. Bu demek değildir ki eski sisteme dönelim. Eski sistem, askerî darbeler döneminde farklı bir hukuka teslim edilen gündemdi.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Demokratik parlamenter sisteme geçmemiz lâzım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Moda Deniz Kulübü Derneği’nde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

IMF ile görüşmelerini gizlemek için bizim görüşmemizi yansıttılar

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak’ın IMF heyeti ile görüşmesine yönelik eleştiriler hakkındaki görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, IMF heyetinin sadece iktidar bürokratlarıyla değil muhalefet partilerinin milletvekilleriyle, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle ve akademik çevrelerle de görüştüğünü ve Türkiye’ye dair gözlemleri dinlediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Bizim arkadaşlar da hayatın gerçeği neyse onu anlatıyorlar. Yani anlattıkları şey veya IMF ile görüşmeleri çok gizli kapaklı bir görüşme değil. İlk kez yapılan bir görüşme de değil. Daha önceki her gelişlerinde bir görüşme yapıldı, bu kez de görüşüldü” dedi. Kılıçdaroğlu, bir otelde yapılan bu görüşmenin kamuoyuna ‘gizli bir görüşme’ olarak yansıtılmasının doğru olmadığını ifade etti.

Bu görüşmenin, iktidarla IMF arasındaki görüşmenin üzerini örtmek için kamuoyuna yansıtıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Vay efendim işte geldiler, CHP ve İYİ Parti milletvekilleriyle görüştüler’… İyi de, davet eden kim? Siz davet ettiniz. Görüşen kim? Siz görüştünüz” dedi.

Demokratik parlamenter sisteme geçmemiz lâzım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in dün bir televizyon kanalında güçlendirilmiş parlamenter sistemi destekleyeceklerine dair söyledikleri hatırlatılarak görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, “Sayın Akşener’in düşüncelerine katılıyoruz tabi. Demokratik parlamenter sisteme ihtiyacımız var. Ülkenin tek adam rejiminden kurtulması lâzım. Tek adam rejiminin Türkiye’yi uçuracağını, büyük başarılar elde edileceğini defalarca ama defalarca ifade ettiler, bilboardlara astılar; ama gelinen nokta, tam tersi oldu. Yani Türkiye, ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. İşsizlik almış başını gidiyor. Dünyada itibarı sıfırlanan bir Türkiye var. Yargının siyasallaştığı bir Türkiye var. Güçler ayrılığı ilkesinin olmadığı ama güçlerin bir kişinin elinde toplandığı bir Türkiye var ve tarafsız olan bir cumhurbaşkanlığından, tarafsız olmayan, bir partinin genel başkanı olan bir cumhurbaşkanlığına geldik. Bundan, vicdan sahibi olan herkes, yani bırakın İYİ Parti’yi, CHP’yi, diğer partileri, vicdan sahibi olan ve bu ülkede yaşayan, huzur isteyen herkes, bu düzenden rahatsız. Bu düzen, Türkiye’ye hiçbir yarar getirmedi. Hiçbir yarar… Bakın, altını özenle çiziyorum; hani olur da ‘şu bölümü yarar getirdi’ diyebileceğimiz hiçbir yarar getirmedi. Dolayısıyla Türkiye bunu denedi, yaşadı ve gördü ve bundan kurtulması lâzım. Demokratik parlamenter sisteme geçmesi lâzım. Parlamentonun daha güçlü olması lâzım.

Bu demek değildir ki eski sisteme dönelim. Eski sistem, askeri darbeler döneminde farklı bir hukuka teslim edilen gündemdi. Biz, bütün dünyanın, yani uygar ülkelerin benimsediği hukuk sistemini benimseyerek, demokratik parlamenter bir rejim istiyoruz. Mahkemelerin bağımsız olduğu, insan haklarının en azından batı standartlarında olduğu, kadın erkek eşitliğinin olduğu, yargının bağımsız olduğu, düşünce özgürlüğünün olduğu, farklı düşündü diye insanların hapse atılmadığı, farklı düşündü diye insanların şu veya bu şekilde cezalandırılmadığı, herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir Türkiye istiyoruz.”

İmamoğlu, her kuruşun hesabını verecektir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasına yönelik yürütülen soruşturma sonunda, 3 ayrı iddianame ile 41 kişi hakkında “görevi ihmal” suçundan 1 yıla kadar hapis cezası talebiyle dava açıldığının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

“İstanbul seçimleri, YSK tarafından siyasal baskının talepleri çerçevesinde yenilendi. Farkı hep beraber gördük. Bu milletin bir vicdanı var, haksızlığa tahammül edemeyen bir vicdanı var. Geçmişte şu veya bu şekilde ‘Seçimlere müdahale edildi. Sandıklara müdahale edildi.’ diye yapılan şikâyetlerin tamamının doğru olmadığı gerçeği ortaya çıktı. O dönemde yapılan neydi? O dönemde yapılan; siyasal iktidar ‘Acaba ben İstanbul’u nasıl vermem? İstanbul’u nasıl kaybetmem? İstanbul’un rantından 17 yıldır besleniyorum, aynı beslenmeyi nasıl sürdürürüm?’ diye düşündü. Ama İstanbullular buna izin vermedi. Biz de teşekkür ediyoruz İstanbullulara. Ekrem Bey İstanbullulara şeffaf olarak harcadığı her kuruşun hesabını veren bir belediye başkanı olacak. Biz de takipçisi olacağız.”

Erdoğan elbette seçilemeyecek

Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “Bu sistem böyle devam ederse Erdoğan seçilemez” açıklamasını da şöyle değerlendirdi:

“Düşüncesini son derece saygıyla karşılıyorum. Elbette, zaten seçilemeyecek. Yeter artık, milletin yakasından düşmesi lâzım. Milletin başına felâket geldi. 8 milyona dayanan işsiz var, enflasyon var, mutfaklarda yangın var. Hangi yüzle milletin karşısına çıkıp ‘Bana oy verin’ diyecek, hangi yüzle? Elbette geldi, onun da dönemi kapanacak. Vatandaş onu da kendi vicdanında sorgulayacak. Yani geldi de ne yaptı? Harcanan paraların hesabı veriliyor mu? Verilmiyor. ‘Yol yaptık, köprü yaptık, şehir hastaneleri, havaalanı yaptık’ diyorlar. Gayet güzel. Biz bir şey demiyoruz ki. Peki, bunları kaça yaptın? ‘Bu bilinmez, devlet sırrıdır’. Parasını ben ödüyorum, vatandaş ödüyor, tüyü bitmemiş yetim ödüyor. Vatandaş vergisini ödeyecek, ‘Nereye harcadın bu parayı, ne kadar harcadın?’, ‘Efendim onu ben söyleyemem.’ Olmaz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını biz korumak zorundayız. Millet İttifakı’na dahil bütün siyasal partiler korumak zorundayız. Bizim ortak hedeflerimizden birisi de budur.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA