Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 19-03-2021 02:23

“HDP kendini feshederse aynı isimle bile yeniden kurulabilir”

Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, HDP’nin kendini feshetmesi hâlinde, aynı isimle bile yeni bir parti kurabileceğini ileri sürdü. Abdullah Öcalan’ın idam edilmesi talebiyle iddianame yazan Talat Şalk da, “HDP’nin kapatılması için karar çıksa da AİHM’nin bunu nasıl karşılayacağına dair tereddütlerim var” dedi.

“HDP kendini feshederse aynı isimle bile yeniden kurulabilir”

Gazeteci Barış Pehlivan, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile yaptığı görüşmeyi, Halk TV’de yayınlanan “Açıkça” programında anlattı.

“108. madde iptal edildi; HDP yeniden kurulabilir”

Barış Pehlivan, Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, geçmişte HDP’nin öncülü olan partilerden biri olan DEHAP hakkında kapatma davası açmış bir savcı olduğunu hatırlattı.

Pehlivan, Kanadoğlu’nun şu değerlendirmede bulunduğunu söyledi:

“Elbette ki siyasî partiler, demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır ve anayasa ile yasaların çizdiği sınırlar içerisinde faaliyet göstermelidirler. Uymaları gerekli olan insan hakları ve devletin kuruluş felsefesine ilişkin kurallar vardır. Yani örneğin demokrasiyi yok etme özgürlüğü yoktur. Eğer bir siyasî partinin amacı, laik ve demokratik düzeni kaldırmaksa hem anayasa hem rejim, kendisini korumak zorundadır. Bundan dolayıdır ki kapatma davalarının açılması gayet doğaldır; ancak, ben Yargıtay cumhuriyet Başsavcısı olarak görevdeyken, yani 2003 yılında DEHAP’a 2 nedenle kapatma davası açmıştım. Birinci neden, seçimlere katılabilmek için evrakta sahtecilik yaptıkları için. Diğer nedeni ise partinin PKK ile bağlantısı olduğu için. 2003’te açtığım bu dava, Anayasa Mahkemesi önünde yıllarca bekletildi. Bu arada 2005’te DEHAP, kendisini feshetti ve yine aradan yıllar geçti, 12 Eylül 2010 referandumu gerçekleştikten kısa bir süre sonra Anayasa Mahkemesi, benim davamdan hareketle, Siyasî Partiler Yasası’nın 108. Maddesini iptal etmek için toplandı.”

Pehlivan’ın aktardığına göre, 108. maddenin, bir partinin kendini feshetmesi hâlinde bile hakkında açılan kapatma davasının devam edeceği ve hakkında kapatma davası verilebileceğine dair bir madde olduğunu belirten Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesinin bu maddeyi iptal ettiğini ve yerine bir madde koymadığını hatırlattı.

Pehlivan, “Yani diyor ki, DEHAP’ın kendini feshetmesiyle birlikte aslında DEHAP’IN kapatma davası devam edecekken, Anayasa Mahkemesi bunun önüne engel koydu” dedi.

Pehlivan, Kanadoğlu’nun “Anayasa Mahkemesi bu maddeyi iptal ettikten sonra, benim 7 yıl önce açtığım kapatma davasının düşürülmesine karar verdi” dediğini belirterek, şu değerlendirmede bulunduğunu dile getirdi:

“Yani bugün HDP, yetkili organlarını toplayıp kendisini feshederse, Anayasa Mahkemesinin yapacağı tek şey vardır, dün açılan kapatma davasını düşürmek. Bu kararı beklemeye de gerek yok. HDP, hemen yarın yeni bir parti de kurabilir. Hatta adı HDP de olabilir. Demem o ki, tüm bu tartışmalar, lâf-ı güzaftır. Yani boş laftır. Sanki bu dava sonuçlanabilir gibi milleti kandırıyorlar. HDP kapatılamaz.”

Şalk: Demirtaş’ın serbest bırakılması gerekir

Barış Pehlivan, İmralı’da Abdullah Öcalan’ı sorgulayan ve idamını talep eden iddianameyi yazan eski DGM Savcısı Talat Şalk ile de görüşerek, kapatma davası hakkındaki görüşünü sorduğunu söyledi. Pehlivan’ın aktardığına göre Talat Şalk, şunları söyledi:

“HDP, PKK’nın güdümünde olan bir partidir. Ancak, örneğin (Selâhattin) Demirtaş suç işlediyse yıllar önce işledi. Barış süreci olduğu için bir şey yapılmadı ona. Yıllar sonra tutukluyorsunuz, dava açıyorsunuz. Hâl böyle olunca, bu davaların hukukî değil siyasî olduğunu düşünüyorum. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uyulması gerekiyor. Bundandır ki meselâ Demirtaş’ın serbest bırakılması lâzım. Keza HDP’nin kapatılması için karar çıksa da AİHM’nin tüm bunları nasıl karşılayacağına dair tereddütlerim var.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA