Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 19-03-2021 17:31   Güncelleme : 20-03-2021 02:33

HDP’li Başaran: Öcalan’a uygulanan tecrit kaldırılmalıdır

Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, Abdullah Öcalan’a tecrit uygulandığını ileri sürerek, Öcalan’ın sağlık ve yaşam koşullarına dair kaygıları giderecek iletişimin mutlaka sağlanması gerektiğini söyledi.

HDP’li Başaran: Öcalan’a uygulanan tecrit kaldırılmalıdır

“Bu, kadın mücadelesine de bir darbedir”

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ve HDP hakkında kapatma davası açılmasına tepki gösterdi.

Ayşe Acar Başaran, HDP’nin kapatılmak istenmesinin aynı zamanda kadın mücadelesine vurulmak istenen büyük bir darbe olduğunu ileri sürerek, şunları söyledi:

“HDP, onlarca yıldır verilen kadın mücadelesi mirasının bileşkesidir. (…) Neden bunu bir kadın mücadelesine darbe olarak tanımlıyoruz? Yürüttüğümüz siyasetin kendisi aslında bu ülkede erkek egemen siyasete karşı yapılan bir hamle, bir duruş, bir yaklaşımdır. ‘Eş başkanlık’ sisteminden eşi temsiliyete, belediyelerde kadın özgürlükçü yerel yönetimlere kadar aslında kadınların toplumsal alanın tümünde, siyasal alanın tümünde olmasını savunan, bunun öncülüğünü yapan, bunun mücadelesini veren, hatta bütün dünyaya örnek olan bir partidir HDP. Sadece kendi partimizde kadın temsiliyetini artırmadık, sadece eş başkanlık sistemiyle kadınların sesini, sözünü partinin içerisinde artırmadık. Ayrıca diğer partilere de hem iktidar hem muhalefet partilerine de örnek olarak aslında kadınların sesinin, siyasetinin, sözünün, düşüncesinin siyasî alanda varlığını sağlayan bir partiyiz.”

Başaran, ortak mücadeleyle İstanbul Sözleşmesi’ni korudukları, nafaka haklarını savundukları gibi bugün eş başkanlık sistemini, eşit temsiliyet haklarını da kadınların siyasette daha çok var olmaları için mücadele eden HDP’nin etrafında kenetlenip hep beraber koruma çağrısında bulundu.

“Öcalan’a uygulanan tecrit kaldırılmalıdır”

“Uzun bir süredir İmralı’da Sayın Öcalan üzerinde mutlak bir tecrit uygulanıyor” diyen Başaran, Öcalan ile en son avukat görüşünün 7 Ağustos 2019’da yapıldığını, Öcalan’ın salgın sürecinde ilk ve bir defa 27 Nisan 2020’de ailesiyle telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

14 Mart’ta sosyal medya hesapları üzerinden birtakım iddiaların ortaya atıldığını hatırlatan Başaran, “Biz, bu iddiaların hangi kaynaklardan beslendiğini, bu iddialarla nasıl bir süreç yönetilmeye çalışıldığını elbette ki biliyoruz. Bu, ilk defa karşılaştığımız bir durum değil; ama bunu besleyen, aslında bu iddiaların toplumda daha fazla kaygı ve tepkiye neden olmasının esas nedeni, yürütülen mutlak tecrit siyasetidir. Bugün İmralı’da Sayın Öcalan üzerinden başlatılıp Türkiye’nin tümüne yaygınlaştırılan tecrit yönetiminin kendisidir aslında, bugün bu kaygıları besleyen, bu kaygıları daha fazla ön plana çıkartan yaklaşım. Ve cezaevlerinde yüz günden fazladır politik tutsaklar, bu mutlak hukuksuz, ulusal ve uluslararası hukuka aykırı bu tecridin kaldırılması için açık grevindeler” diye konuştu.

İktidara “sorumluluğunuz yerine getirin” diye seslenen Başaran, “Sayın Öcalan, bütün mapuslar gibi ailesi, avukatlarıyla görüşme hakkına sahiptir ve bu hak, hukuksuz bir şekilde engellenmektedir. Bu oluşan kaygıları gidermek için en kısa zamanda, bir dakika dahi beklemeden, Sayın Öcalan’la ilgili sağlık ve yaşam koşullarına dair kaygıları giderecek iletişimin kurulması, mutlaka ama mutlaka sağlanmalıdır” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA