Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-09-2019 20:42   Güncelleme : 25-09-2019 21:00

Trump’ın azledilmesi süreci işliyor; telefon dökümü yayınlandı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin başlattığı azil süreci, ABD Başkanı Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy arasındaki telefon görüşmesinin Beyaz Saray tarafından yayınlanmasıyla yeni bir aşamaya girdi.

Trump’ın azledilmesi süreci işliyor; telefon dökümü yayınlandı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020’deki başkanlık yarışında, karşısına çıkma ihtimali olan isimlerden eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a karşı Kiev hükümetinden yardım istediği iddiasıyla, Trump’ın görevden azledilmesi için resmî süreci başlatmıştı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin iddiasına göre Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuz ayında yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden Biden’in oğlunu soruşturmalarını istemişti.

Bu iddiaların doğru olmadığını ileri süren Trump, söz konusu telefon görüşmesinin dökümlerinin yayımlanması için talimat vermişti.

Telefon görüşmesinin dökümü

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump ile Ukrayna Devlet Başkanı Vlodymyr Zelensky arasında geçen telefon konuşmasının kayıtlarını kısmen yayınladı.

Kelime kelime çıkarılmış bir döküm olmadığı vurgulanan kayıtlarda Trump’ın Zelensky’e “ABD, Ukrayna’ya çok çok iyi davrandı” dediği, Ukrayna Devlet Başkanı’nın ise Trump’ı onayladığı görülüyor.

Kayıtlara göre Trump, Zelensky’den ABD’li yetkililerin 2016’da Ruslar tarafından ‘hacklendi’ denilen Demokratik Ulusal Komite sunucularını bulmasını ve Joe Biden’ın oğlu Hunter’ı soruşturmasını istiyor.

CNN International’ın haberine göre, Beyaz Saray’ın yayınladığı telefon konuşması dökümünde yer alan diyalog şöyle:

Zelensky: Size doğruyu söylemek gerekirse, ülkemizdeki bataklığı kurutmak için çok çalışıyoruz. İçeriye çok fazla yeni insan getirdik. Eski politikacılar, tipik politikacılar değil çünkü yeni bir format ve yeni bir hükümet arayışındayız. Bizim için bu anlamda çok büyük bir öğretmensiniz.

Trump: Bunu söylemeniz çok güzel. Ukrayna için çok şey yaptığımızı söyleyebilirim. Çok efor ve zaman harcıyoruz. Bu çaba, Avrupa ülkelerininkinden çok daha fazla. Almanya, sizin için hemen hemen hiçbir şey yapmıyor. Tek yaptıkları konuşmak. Bence bunu kendilerine sormalısınız. Angela Merkel ile görüştüğümde Ukrayna’dan bahsediyordu fakat bu konuda hiçbir şey yapmadı. Bir sürü Avrupa ülkesi bu durumda fakat ABD, Ukrayna’ya çok çok iyi davrandı. Bunun karşılıklı olduğunu söyleyemem çünkü çok hoş olmayan şeyler oldu ama ABD, Ukrayna’ya çok çok iyi davrandı.

Zelensky: Sanırım tamamiyle haklısınız. Yüzde yüz de değil yüzde bin haklısınız ve size şunu söyleyebilirim: Angela Merkel ile konuştum ve buluştum. Aynı zamanda Macron ile görüştüm ve ikisine de yaptırımlar konusunda ellerinden geleni yapmadıklarını söyledim. Ukrayna için yeteri kadar çabalamıyorlar. Mantıken Avrupa Birliği, Ukrayna’nın en büyük müttefiği olmalı ama teknik olarak ABD, AB’den çok daha büyük bir müttefik. Özellikle Rusya’ya yaptırımlar konusunda. Aynı zamanda savunma alanında desteğiniz için de size teşekkür etmek istiyorum. Ortak çalışmaya devam edeceğiz ve ABD’den savunma amaçlı Javelin almaya hazırız.”

Azil süreci nasıl işliyor?

ABD’de azil sürecin başlatılması için Temsilciler Meclisi’nde herhangi bir üyenin girişimde bulunması gerekiyor. Daha sonra başvuru, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi’nin tarafından inceleniyor. Belirli ölçülere uyması halinde, komite azil sürecinin devam edip etmeyeceğine karar veriyor. Karar, oy çokluğuyla veriliyor.

Bugüne kadar yapılan birçok azil talebinin Adalet Komitesi tarafından reddedildiği belirtiliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA