KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-03-2021 05:50   Güncelleme : 24-03-2021 05:53

“Ahmet Yesevî’den Yûnus Emre’ye Türk Tasavvuf Düşüncesi Çalıştayı”

Türk Tasavvuf Düşüncesi Çalıştayı, 7 Nisan’da İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda gerçekleştirilecek.

“Ahmet Yesevî’den Yûnus Emre’ye Türk Tasavvuf Düşüncesi Çalıştayı”

Çalıştay, “2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” etkinlikleri kapsamında, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Sultanbeyli Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

Çalıştay, Orta Asya’dan Anadolu’ya, Ahmet Yesevî’den Yûnus Emre’ye uzanan zaman diliminde Türkçe konuşan halklar üzerinde derin izler bırakmış önde gelen mutasavvıfların biyografilerini oluşturmayı, tasavvuf kültürü içerisindeki ve Türklerin İslâmlaşma sürecindeki tesirlerini ortaya koymayı amaçlıyor.

Çalıştayda, “Sûfiler, kendilerinden sonraki sürece ne gibi bir tesir bırakmışlardır? Onların yaşadığı dönemde Orta Asya ve Anadolu’daki kültürel ve edebî ortam nasıl bir seyir takip etmektedir? Bu şahsiyetler, Türklerin zihniyet dünyasını nasıl etkilemiştir?” sorularına cevap aranacak.

Çalıştayın açılışında, Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak ve Prof. Dr. İskender Pala konferans verecekler. Prof. Ocak, “Yerleşik Algılar ve Tarihsel Gerçekler: Yunus Emre Gerçeği”, Prof. Pala ise “Yunus ve Çağı: 13. Yüzyıl Anadolu’sunda Edebi ve Kültürel Ortam” başlıklarında konuşma yapacaklar.

Çalıştayda yapılan konuşmalar, 2021 yılı Eylül ayı içerisinde teslim edilecek, aralık ayında da Türkçe ve Kazakça olarak iki dilde kitap olarak yayınlanacak.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA