KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 24-03-2021 07:51

Beçin Kalesi belgeselinin çekimlerine başlandı

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan ve Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Geçici Miras Listesine alınan Beçin Kalesi’nin tanıtımı için hazırlanacak “Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi” adlı belgeselin çekimlerine başlandı.

Beçin Kalesi belgeselinin çekimlerine başlandı

Belgesel, Muğla Valiliğinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Muğla Turist Rehberleri Odası ve Milas Müze Müdürlüğü’nün iş birliği ile Beçin Kalesi ve Ören Yeri için imzaladığı “Beçin Kalesi İş Birliği Protokolü” çerçevesinde hazırlanıyor. Protokol’ün koordinatörlüğünü Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre yürütüyor.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi Proje Koordinatörü Sibel Sağlam Saçal, belgesel hakkında bilgi verirken, “Eserin ulusal ve uluslararası tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla benzersiz yönleri öne çıkarılacak. Kale ve çevresinde geçmişten bu yana yapılan kazı, restorasyon ve koruma çalışmaları anlatılarak ileriye dönük planlar ve projeksiyonlar ele alınacak. Belgeselin son bölümünde, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine girmiş olan Beçin Kalesi’nin dünya ve Türkiye ölçeğinde önemine vurgu yapılacak” dedi.

Belgeselin yönetmeni Bülent Sağlam ise belgesel hakkında şunları söyledi:

“Bu sahada yapılacak ilk profesyonel belgesel çekimi olacak. Son derece önemsediğimiz bir çalışma; çünkü kültürel mirasların korunması ve tanıtılması çok önemli. Bu bölgenin en önemli yönlerinden bir tanesi, Türklüğün ve İslâmiyet’in Batı Anadolu’da yayıldığı bölge oluşu. Onun için burayı öne çıkarmak istiyoruz. Belgeselimiz, her türlü yeni teknoloji imkânları kullanılarak çekiliyor. Kurgu aşamasında üç boyutlu animasyonlarla buradaki yıkık mekânlar yeniden canlandırılacak. Uluslararası ölçekte, dünya ölçeğinde bir belgesel ortaya konulacak. Belgeselimiz mayıs ayı sonu veya haziran ayı başında gösterime hazır hâle gelecek. Öncelikle Muğla’da özel bir konser eşliğinde belgeselin galası yapılacak.”

Beçin Kalesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş da yapılan çalışmadan oldukça memnun olduklarını ifade ederek, “Beçin, Batı Anadolu bölgesinde günümüze ulaşan nadir Türk yerleşim alanlarından. Bilindiği gibi Anadolu’ya giren Türklerin kurduğu ve yerleştiği şehirlerde daha sonra yerleşmeler devam ettiği için orijinalliğini kısmen yitirmiştir. Ancak Beçin, dokusunu orijinal şekliyle günümüze kadar ulaştırmıştır. Bu yönüyle Anadolu’da nadir görülen ören yerlerindendir. Bu şehrin kapsamlı şekilde tanıtılması için hazırlanan belgesel önemli. Bütüncül olarak algılanması için de faydalı olacaktır. Hazırlayan ve emek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi” adlı belgeselin çekimini yapan ekibin kaledeki çalışmalarını, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ve Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre de izledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA