MAHALLÎ İDARELER
Giriş Tarihi : 20-03-2021 13:43

Soyer, Gazeteci Coşkun’un heykeline düzenlenen saldırıyı kınadı

İzmir Buca Belediyesi’nin, Menderes Mahallesi'nde yeni yapılan 4 bin metrekarelik parka yerleştirdiği Gazeteci Bekir Coşkun’un heykeli, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin saldırısına uğradı.

Soyer, Gazeteci Coşkun’un heykeline düzenlenen saldırıyı kınadı

Henüz açılış töreni yapılmayan heykelin yüz kısmındaki bronz kaplama parçalandı.

Saldırıya uğrayan heykeli inceleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Twitter sayfasında yayınladığı mesajda, saldırıyı kınadı.

Tunç Soyer, mesajında şunları kaydetti:

“Vefatıyla basınımızda yeri doldurulamaz boşluk bırakan Bekir Coşkun’un heykeline yapılan saldırıyı kınıyorum. Yazılarında hoşgörü, doğa, hayvan sevgisini zarif Türkçesiyle dile getiren, Cumhuriyet ve Atatürk sevdalısı, Bekir Coşkun'un savunduğu değerleri asla unutturmayacağız.

Adını taşıyan parktaki heykeli Buca Belediye Başkanımız Erhan Kılıç ile yerinde gördüm. Gerekli onarım Buca Belediyemiz tarafından en kısa zamanda yapılacak. Bizi yok etmek, gömmek istiyorlar. Oysa tohum olduğumuzu bilmiyorlar.”

Heykelin hikâyesi

Gazeteci Bekir Coşkun, yakalandığı kanser sebebiyle 18 Ekim 2020 tarihinde öldü.

İzmir Buca Belediyesi, geçen aralık ayı belediye meclisi toplantısında, Menderes Mahallesi’nde yapılan 4 bin metrekarelik parka Bekir Coşkun’un adının verilerek parka heykelinin yerleştirilmesine önce oy birliğiyle karar verdi.

AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, heykelin yapım aşamasına dair bir fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak, “En son ayı heykeli ve maskeli heykel ile gündeme gelen CHP’li Buca Belediyesi, 2 metre yüksekliğinde Bekir Coşkun heykeli yaptırıyor. Adınızı ‘Cumhuriyet Heykel Partisi’ yapın da rahatlayın. Halk ile alâkanız yok ne de olsa” diye yazdı.

Özalan’ın bu mesajından sonra, aralık toplantısında kabul oyu veren AK Parti’li ve MHP’li meclis üyeleri, 4 Ocak’taki toplantıda karar değiştirdi.

Cumhur İttifakı temsilcileri, kararın tekrar oylanması için önerge verdiler. Yeniden yapılan oylamada AK Parti’li ve MHP’li üyeler parka Bekir Coşkun adının verilmesi ve heykelinin dikilmesine bu kez red oyu kullandılar.

Ancak CHP’li üyelerin oy çokluğu ile parka Bekir Coşkun’un isminin verilmesi ve heykelinin yerleştirilmesi kabul edildi.

Sürecin sonunda heykele saldırı düzenlendi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA