EKONOMİ
Giriş Tarihi : 26-03-2021 22:09   Güncelleme : 26-03-2021 22:16

Kahveci: Bu gece veya yarın gece kabine değişikliği olabilir

Ekonomist İbrahim Kahveci, “Kabine değişikliği var. Muhtemelen bu gece de gelebilir. Piyasalar kapalı olacak. Ya bu gece ya yarın gece bu taş gelecek” dedi.

Kahveci: Bu gece veya yarın gece kabine değişikliği olabilir

Ekonomist İbrahim Kahveci, TV5’de yayınlanan “Ekonomi ve Ötesi” programında Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’ın görevden alınmasını değerlendiren Kahveci, banka tarafından dün akşam yapılan yazılı açıklamaya dikkat çekti.

Kahveci, “Dün akşam Ziraat Bankası’nın kurumsal açıklamasında şöyle söylüyor: ‘Ziraat Bankası Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan Hüseyin Aydın, 26 Mart 2021 tarihinde -yani bugün- gerçekleştirilecek olan genel kurulda görevini devredecektir’. Buraya kadar normal. Şimdi asıl cümleyi söylüyorum: ‘Genel Müdürlükten istifaen ayrılması söz konusu değildir’. Bir taşın işareti” dedi.

“Hüseyin Aydın’ın bakan olmasını beklemiyorum”

Sosyal medyadaki tahminleri değerlendirirken, Hüseyin Aydın’ın bakan olmasını hiçbir şekilde beklemediğini belirten Kahveci, “Kabine değişikliği var. Muhtemelen bu gece de gelebilir. Piyasalar kapalı olacak. Ya bu gece ya yarın gece bu taş gelecek” diye konuştu.

Hüseyin Aydın ile Naci Ağbal’ın aynı kefede değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Kahveci, Naci Ağbal’ın faiz artırımından dolayı gitmediğini cümle âlemin bildiğini söyledi. Kahveci, Ağbal’ın Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının nereye harcandığının incelenmesini istediği iddiasını hatırlatarak, bunu incelemenin, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı incelemek anlamına geleceğini, kayınpederi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da buna izin vermemiş olabileceğini ifade etti.

“Berat Albayrak’a yakın isimler kalıyor, olmayanlar gidiyor”

Son görev değişikliklerinde, “Berat Albayrak’a yakın olanların kaldığını, uzak olanların gittiğini” belirten Kahveci, “Yani Berat Albayrak’ın ağırlığı çöküyor piyasaya” dedi. Albayrak için muhtemelen “bir yer bakıldığını” ileri süren Kahveci, onun ya Enerji Bakanlığı ya da Ekonomiden Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilebileceğinin konuşulduğunu dile getirdi. Kahveci, reform paketinde bütün koordinasyonun başkan yardımcısına verileceğinin belirtildiğine işaret etti.

Kahveci, “Daha düşük profilde de gelebilir Berat Albayrak. Önemli değil; ama onun öncesinde bugün söylediğim ‘başımıza bir taş düşebilir’ dediğim olay şu: Berat Albayrak ister bir koltukta gelsin ister koltuksuz gelsin, kendisinin arzu ettiği şekilde isimler kalıyor, kendisinin arzu etmediği şekildeki isimler de bir bir gidiyor. Şimdi bu olduktan sonra ister bir koltukla gelsin ister koltuksuz gelsin. Onun çok fazla önemi yok benim için. (Türkiye ekonomisi açısından önemli olan) Berat Albayrak’ın tekrar etkin hâle gelmesi veya getirilmek istenmesi” diye konuştu.

Kahveci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Berat Albayrak kadar başınıza taş düşsün” sözüne atıfta bulunarak, “Berat Albayrak’a yakın isimler kalırken sorunlu olduğu kişiler birer birer gidiyorsa, o zaman bu taş başımıza düşüyor demektir” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA