GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-03-2021 19:00

‘Saadet PKK ile iş birliği yapmadı’ diyen 2 vatandaşa ceza

31 Mart 2019’da yapılan Mahallî İdareler Genel Seçimi’nden önce bir mitingde, “Millet İttifakı ile Saadet Partisi’nin PKK ile iş birliği yaptığını” iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Ne alâkası var?” ve “Yalan! Eğer böyle bir anlaşma varsa, Allah bu anlaşmayı yapanların belâsını versin!” diyen Saadet Partili 2 vatandaşa adlî para cezası verildi.

‘Saadet PKK ile iş birliği yapmadı’ diyen 2 vatandaşa ceza

İstanbul Üsküdar’da 2019 yılında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşma yaptığı sırada, Soylu’ya hakaret ettikleri gerekçesiyle yargılanan Yıldıray Çamlıca ve Rıdvan Çamlıca, ayrı ayrı 7 bin 80 TL adlî para cezasına çarptırıldı.

İstanbul Üsküdar’da 17 Mart 2019 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşma yaptığı sırada, Rıdvan Çamlıca ve Yıldıray Çamlıca’nın, Soylu’ya hakaret içerikli sözler söyledikleri gerekçesiyle “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan 2 yıl 4 aya kadar hapis cezası talebiyle yargılandıkları davada karar açıklandı.

Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanıklar Yıldıray Çamlıca ve Rıdvan Çamlıca katıldı. Duruşmada sanıkların avukatları ile müşteki Süleyman Soylu’nun avukatı da hazır bulundu.

Sanık Rıdvan Çamlıca, savunmasında herhangi bir hakarette bulunmadığını belirterek, “Saadet Partisi’nin PKK ile anlaşma yaptığına dair sözleri duymam üzerine ben sadece ‘Ne alâkası var?’ şeklinde tepki gösterdim. Kimseye hakaret etmedim. Herhangi bir suç işlemedim. Beraatime karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Sanık Yıldıray Çamlıca da savunmasında, Saadet Partisi’nin PKK ile anlaşma yaptığına dair ithamda bulunulunca kendisinin tepki gösterdiğini belirterek, “Bir Saadet Partili olarak ‘Yalan! Eğer böyle bir anlaşma varsa, Allah bu anlaşmayı yapanların belâsını versin!’ şeklinde tepkimi gösterdim. Kimseye hakaret etmedim. Kesinlikle İçişleri Bakanına yönelik zerre kadar kötü bir söz söylemişliğim yok” dedi.

Son sözleri sorulan sanıklar, hakaret etmediklerini tekrarlayarak, beraatlerine karar verilmesini istedi.ler

Mahkeme, adlî para cezası verdi

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Rıdvan Çamlıca ve Yıldıray Çamlıca’nın “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” suçunu işlediklerinin sabit olduğunu belirterek, ayrı ayrı 7 bin 80 TL adlî para cezasına çarptırılmalarına hükmetti.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 17 Mart 2019’da İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki seçim konuşmasında, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun adını da kullanarak, Saadet Partisi’nin PKK ile gizli anlaşma yaptığını iddia etmiş, bu sözler üzerine alandaki bazı vatandaşlar bu iddialara tepki göstermişti. Bu esnada Bakan Soylu’ya hakaret ettiği iddia edilen Saadet Partili 2 vatandaş gözaltına alınmıştı.

Kim kime hakaret etmiş?

Bakan Soylu da konuşmasına itiraz eden Saadet Partili vatandaşlara hiddetlenerek, “Ne söylüyorsun? Ne söylüyorsun? 24 Haziran’da Saadet Partisi sattı bu milleti, Saadet Partisi. Hadi oradan, hadi oradan! Temel Karamollaoğlu sattı. Densiz! Ne söylüyorsun? Utanmadan bir de milletin yüzüne çıkıyorsunuz. PKK’yı Meclis’e siz taşıdınız. Densizler! Madem katlanamayacaksınız, niye PKK ile ortaklık yapıyorsunuz canım? Yapmayın” demişti.

İddianame

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin Üsküdar’da konuşma yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hedef alarak hakaret içerikli sözler söyledikleri iddia edilmişti.

İddianamede, Rıdvan Çamlıca ve Yıldıray Çamlıca’nın “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan ayrı ayrı 2 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyordu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA