PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 30-03-2021 00:59

“İslâm Birliği’nin önündeki en büyük engel, Müslümanların kendisi”

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Kurdaş, İslâm coğrafyalarında yaşanan sıkıntıların ancak Müslümanların bir araya gelmeleriyle çözülebileceğini belirterek, bunun önündeki en büyük engelin, Müslümanların kendisi olduğunu dile getirdi. Kurdaş, “İsrail değil, Amerika değil. Bizim önümüzdeki en büyük mâni, kendimiziz. Biz yapmak istedikten sonra Allah’ın izniyle yaparız” dedi.

“İslâm Birliği’nin önündeki en büyük engel, Müslümanların kendisi”

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5’de yayınlanan “Buyurun Başlıyoruz” programında gündemi değerlendirdi, Bilâli Yıldırım’ın sorularını cevapladı.

Haim Nahum’un “Bu milleti inancından uzaklaştıracaksınız, işsiz bırakacaksınız, aç bırakacaksınız, borca esir edeceksiniz ve parçalayıp sonra da birbiriyle savaştıracaksınız” şeklindeki planının devam ettiğini belirten Kurdaş, “Şu işsizlik meselesi her önüme geldiği zaman, hemen Erbakan Hocamızın anlattığı bu Haim Nahum planı aklıma gelir” dedi.

Bir soru üzerine Çin’in Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine uyguladığı zulmü ve Türkiye-Çin ilişkilerini de değerlendiren Kurdaş, Doğu Türkistan’ın bir açık cezaevi hâline getirildiğini ifade etti.

Kurdaş, Doğu Türkistan’da asimilasyon çalışmaları yürütüldüğünü, psikolojik ve fiziksel işkenceler yapıldığını, ailelerin parçalandığını anlattı.

Kurdaş, Türkiye’de 3-4 yıl öncesine kadar toplumun bütün kesimlerinin Doğu Türkistan konusunda bir hassasiyet taşıdıklarını belirterek, “Fakat her ne hikmetse, 3-4 yıldır farklı bir şey oldu. 3-4 yıldır Doğu Türkistan meselesi, devletin ‘Artık biz Doğu Türkistan’ı kendimizden bir coğrafya olarak görmüyoruz’ deme noktasına kadar, ağır bir cümle belki, gelen bir yeni süreç başladı Türkiye’de” dedi.

Borçlanma ekonomisiyle Türkiye’nin şahsiyetli bir dış politika gütmesinin mümkün olmadığını ifade eden Kurdaş, ABD’den borç temin edilemeyince hükümetin Rusya ve Çin’e yöneldiğini, Türkiye’nin bu sebeple dış politikada gelgitler yaşadığını ifade etti.

Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin Türkiye’de senelerce Doğu Türkistan konusunda hassasiyet sergilediğine işaret eden Kurdaş, “Bugün MHP nerede duruyor, doğrusu çok merak ediyorum” dedi. Kurdaş, genel af konusuna kadar her konuda görüş beyan eden MHP’nin, ittifak ortağına neden hiçbir şey demediğini sordu. Kurdaş, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Doğu Türkistan meselesine bakışına işaret ederek, “Nihayetinde o da Cumhur İttifakı’nın bir parçası. Galiba Cumhur İttifakı’nda Doğu Perinçek, Vatan Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinde MHP’den daha etkili olsa gerek ki, Doğu Türkistan’a AK Parti de artık Vatan Partisi gibi, Doğu Perinçek gibi bakabiliyor. Bu, çok önemli bir şey. Ama hayır! Biz, bir zulümden bahsediyoruz” dedi.

AK Parti’ye yakın birtakım sivil toplum kuruluşlarının bu konuda neden sessiz kaldıklarını soran Kurdaş, Doğu Türkistan meselesini, konu ABD ve Avrupa tarafından gündeme taşındığı için değil, yıllardır dile getirdiklerini hatırlattı.

Bilâli Yıldırım’ın, Doğu Türkistan, Mianmar, Arakan, Bangladeş, Pakistan, Keşmir, Yemen, Suriye, Irak gibi ülkelerde yaşanan sıkıntılara işaret ederek, bu sıkıntılardan bir tanesinin halledilmesi hâlinde diğerlerini halletmenin de mümkün olacağı, bunun da bir araya gelerek gerçekleştirilebileceğini ifade etmesi üzerine Kurdaş, o beraberlik ikliminin 1 Mart Tezkeresi döneminde ortadan kaldırıldığını söyledi. Kurdaş, “O iklim, maalesef, bu ümmete liderlik yapmak durumunda olan, böyle bir mecburiyet sahibi olan Türkiye’nin, ümmete, İslâm âlemine liderlik yerine Batı’ya model ortaklığı tercih etmesiyle başlayan bir durumdur. 18 yıldır, 20 yıldır da maalesef bu iklim dağıtıldı” diye konuştu.

Müslümanların bir araya gelmelerinin, aslında buna niyet etmek kadar kolay olduğunu belirten Kurdaş, “Ama hayır. ‘Kiminle? Bu Müslümanlarla mı?’ deyip çekiliyoruz kenara. Evet, bu Müslümanlarla, ‘maalesef bu Müslümanlarla’ çok kolay yapabiliriz yine bunu biz; ama yeter ki inanalım, bir iklim oluşturalım ve şu kendi meselelerimizi dışarıdakilerine çözdürmeyelim” dedi.

Müslümanların bir araya gelmelerinin önündeki en büyük engelin, Müslümanların kendisi olduğunu dile getiren Kurdaş, “İsrail değil, Amerika değil. Bizim önümüzdeki en büyük mâni, kendimiziz. Biz yapmak istedikten sonra Allah’ın izniyle yaparız; ama durum farklı” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA