GÜNDEM
Giriş Tarihi : 26-09-2019 19:26

Prof. Görür: Büyük deprem riski daha da artmış olabilir

Prof. Dr. Naci Görür, 2 gün önce meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı açıklamada, bu depremin, büyük deprem beklenen fay kolunu harekete geçirebileceği uyarısında bulunmuştu. Prof. Görür, bu gün meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin, büyük deprem riskini artırmış olabileceğini kaydetti.

Prof. Görür: Büyük deprem riski daha da artmış olabilir

2 gün önce Marmara Denizi Silivri açıklarında meydana gelen 4.6 büyüklüğündeki depremin ardından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Naci Görür, “Çekmece gölleri arasında uzanan fay kolunun kırılması halinde en az 7,2 büyüklüğünde deprem üreteceğini” kaydetmişti.

Prof. Görür, 4,6 büyüklüğündeki depremin, büyük depremin beklendiği fay kolunun batı ucunda olması sebebiyle bu koldaki dinamikleri etkileyebileceğini belirtmişti.

Prof. Görür, bu gün meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından yaptığı değerlendirmede, “Sanıyorum şimdi risk daha da artmış olabilir” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, 24 Eylül’de Silivri açıklarında meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

Konumu ve özelliği itibariyle sıkıntı verici

 “Marmara Denizi’nin batı kısmında oluşan küçük depremlerin çoğu buradaki gaz çıkışları ile ilgilidir. Ama bu günkü deprem, fayın kilitlendiği, büyük depremi beklediğimiz orta Marmara sırtının batı kısmında oldu. Konumu ve özelliği itibariyle sıkıntı verici.

Deprem “central deep” yazan yerin doğusunda. Tükenmez ile işaretli. Beyaz çizgi, fayları gösteriyor. Depremin olduğu yer, Marmara depreminde kırılmasını beklediğimiz fay zonunun içerisinde. Onun için bu zonu bir şekilde etkileyecektir.

Orta çukurlukla Çekmece gölleri arasında uzanan fay kolu ilk kırılmasını beklediğimiz faydır. 70-75 km uzunluktadır, kırıldığında en az 7.2 büyüklüğünde deprem üretir. Bu kol kilitlenmiştir. Yani hiçbir hareket belirtisi ve üzerinde deprem yoktu. Bu kol enerji biriktiriyordu. Onun için ilk bunun kırılacağını düşünüyorduk. Dünkü deprem işte bu kolun en batı ucunda, yani orta çukurluğun hemen doğusunda oldu. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir deprem. Söz konusu kolu belli ölçüde etkileyebilecektir. Gerçi olan deprem 4.6 büyüklüğündedir. Açığa çıkarttığı enerji, söz konusu koldaki depremi tetikleyebilir mi? Soru işareti; ama bu koldaki gerilimi daha da artırdığı kesin. Orta çukurluğun batısında Tekirdağ havzasına kadar uzanan fay kolu üzerinde zaman zaman 4’ten küçük depremler olur. Bu depremleri önemli bir kısmı, havza çökelleri içerisinde biriken gaz kaçakları yüzünden olmaktadır. En son yaptığımız araştırmalarda bunu belirledik ve yayınladık. Bu gazlar, doğal gaz. Fay, Trakya havzasındaki gaz rezervuarlarını kesmiş; dolayısıyla bu gazlar, deniz altından kaçıyor. Onun için ben dün hiçbir medyaya konuşmadım. Dünkü deprem, gaz kaçağı nedeniyle olan bir deprem miydi, yoksa fay hareketi sonucu mu oldu? Onu anlamaya çalıştım. Ancak depremin yeri ve büyüklüğü, fay kırılmasına daha uygun; ama odak derinliği çok sığ. Sanki gaz kaçağına işaret ediyor. Bu konu, kafamda hala kuşkulu. Araştırılması lâzım.

AB destekli proje tekliflerimiz reddedildi

Tabii şu an bunu araştıracak ekip ve ekipmanımız da yok. Biz zamanında çok söyledik; Marmara’nın tabanına sabit bir gözlem istasyonu kuralım diye. Bunun için DPT ve TÜBİTAK’a projeler verdik, reddedildi. Halbuki AB destekliyordu.

Sonuç olarak dünkü denklem, konum ve büyüklük olarak rahatsız etti. Çok dikkatli olmalıyız. Ulusal ve uluslararası bilim camiası ile işbirliği ve araştırmanın içinde olan insanlara kulak veriniz. Bilginin nereden, hangi araştırmanın ürünü olduğunu sorgulayınız.”

Şimdi risk daha da artmış olabilir

Prof. Dr. Naci Görür, 24 Eylül’de meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından bu gün meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremden sonra da şu değerlendirmede bulundu:

“Geçmiş olsun. Hatırlarsanız, dünkü depremin sıkıntılı olduğunu söylemiş, huzursuz olduğumu belirtmiştim. Küçük bir deprem de olsa, ‘büyük deprem’ beklediğimiz fay kolunun batı ucunda olması nedeniyle bu koldaki dinamikleri etkileyebileceğini açıklamıştım. Keşke haklı çıkmasaydım. Sanıyorum, şimdi risk daha da artmış olabilir. Hepimiz ve yöneticilerimiz daha da dikkatli olmalıyız. Evimizde gerekli önlemleri almalıyız.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA