KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 01-04-2021 18:51

“Çalışmalar, İmamoğlu gündeme getirmeden çok önce başlamıştı”

Vakıflar Genel Müdürlüğü, İBB Başkanı İmamoğlu’nun, Bayezid Camisi’nin Hünkâr Kasrı’nın 10 yıldır harâbe hâlinde bırakıldığını ve kendisi gündeme getirdikten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünün ‘Efendim ihale yaptık, yapacağız’ açıklaması yapacağını ileri sürmesi üzerine açıklama yaptı.

“Çalışmalar, İmamoğlu gündeme getirmeden çok önce başlamıştı”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, KRT televizyonunda Bayezid Camisi’nin Hünkâr Kasrı hakkında yaptığı açıklamada “Burası 10 yıldır böyle. Hani diyorlar ya, ‘Biz ecdad malına sahip çıkıyoruz, kültür varlığına sahip çıkıyoruz. 10 yıldır, 11 yıldır… Görüyor musunuz hâlini? Ve özel bir yapıdır. Ta 2. Bayezid döneminde yapılmış bir yapıdır. Şimdi ne diyecekler biliyor musunuz? Göreceksiniz, yarın çıkıp ‘Efendim ihale yaptık, yapacağız’. Ne zaman? Ekrem İmamoğlu dedikten sonra” şeklinde konuşmuştu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu konuda yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Bayezid Camisi Hünkâr Kasrı’nın günümüze ulaşabilen en eski hünkâr mahfili örneği olduğu, 2011 yılında çıkan yangının hem yapının strüktürüne hem de yüzey bezemelerine büyük zarar verdiği belirtildi. Açıklamada, 14 Temmuz 2020’de ‘Restorasyon Müdahale Projeleri’nin onaylanarak projelendirme süreci tamamlandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Bir başka ifadeyle; yangının hemen akabinde başlatılan ve ilk kez kurul gündemine 20 Şubat 2013 tarihinde alınan projelendirme çalışmalarımız ancak 17 Temmuz 2020 tarihinde tamamlanabilmiştir. Bayezid Camii Hünkâr Kasrı 2021-2022 Yılı Uygulama (Restorasyon) işi ihale ilanı 25 Şubat 2021 tarihinde gerekli platformlarda yayınlanmış ve ihale 17 Mart 2021 tarihinde İstanbul Vakıflar 1’inci Bölge Müdürlüğümüz uhdesinde yapılmıştır. Süreç, Genel Müdürlüğümüz ve Vakıflar 1’inci Bölge Müdürlüğümüz tarafından her eserimizde olduğu gibi hassasiyet ve özenle yakinen takip edilmektedir.

Yayın esnasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ifade ettiği şekli ile ‘Şimdi ne diyecekler biliyor musunuz? Efendim ihale yaptık, yapacağız. Ne zaman? Ekrem İmamoğlu dediği zaman’ ifadesinin mesnetsiz ve gerçeği yansıtmadığı yukarıda sunduğumuz ve her vatandaşın internet üzerinden rahatlıkla teyit edebileceği ihale ilân ve ihale yapım tarihimizde görülecektir. Türk Restorasyon Tarihi’nin öncü kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün çalışma haritası, Sayın Başkanın veya bir başkasının talimatı ile değil ‘Yatırım Programı’ doğrultusunda çizilmektedir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA