Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-04-2021 00:22

“Emekli teröristin konuşma hakkı var da emekli amiralin yok mu?”

Gazeteci İsmail Saymaz, emekli terörist olarak nitelendirdiği Osman Öcalan’ın devlet televizyonunda konuştuğunu, Abdullah Öcalan’ın da İstanbul seçimine müdahale eden mektup yazdığını hatırlattı. Saymaz, “Emekli teröristin düşünce ve ifade hürriyeti var da emekli amiralin yok mu?” diye sordu.

“Emekli teröristin konuşma hakkı var da emekli amiralin yok mu?”

İsmail Saymaz, Halk TV’de yayınlanan “Açıkça” programında, 104 emekli amiralin yayınladığı “Montrö Sözleşmesi Tartışılamaz” bildirisi hakkındaki görüşünü dile getirdi. Bildirinin gerekli ve yerinde uyarılar içerdiğini ileri süren Saymaz, şunları söyledi:

“Boynukalın ve Tanrıverdi de alanının dışına çıkıyor”

“Siz, daha yakın zamana kadar Ayasofya İmamı Abdurrahman (Mehmet) Boynukalın’ın vaife alanının dışına çıkan açıklamalarına da ‘düşünce ve ifade hürriyeti’ dediniz. Ayasofya İmamı, cumhurbaşkanının Cuma namazını Ayasofya’da kılmasından aldığı güçle, anayasanın değiştirilmesini, laiklik maddesinin çıkarılmasını, faizin sıfırlanmasını, alanı dışında her ne varsa bunu içeren konuşmalar yaptı ve kimse düşünce ve ifade hürriyeti dışında bir tespit, ‘darbeye kalkışıyorsun’ demedi. ‘Anayasal düzeni tehdit ediyorsun’ demedi. Adnan Tanrıverdi, bugün cumhurbaşkanının danışmanı ve kurduğu SADAT adlı şirket üzerinden, yasalarımızda olmayan kontrgerilla faaliyetinin ticarî organizasyonunu yürütüyor. Diğer taraftan, aynı zamanda Türkiye’nin de içinde olduğu, İstanbul’un başkenti olduğu bir İslâm devleti hayali kuruyor. Kimse demiyor ki, ‘Kardeş, sen laik Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanının danışmanısın. Sen, kendini mi şaşırdın?’ Yani hem laik Türkiye Cumhuriyeti’nin askerî danışmanı olup hem hangi şeriat devletini hangi yetkiyle kuruyorsun?

“Öcalanlara TV’de konuşma, mektup yazma hakkı var”

Bir ötesi şu: Kusura bakmayın da emekli teröristin görüş ifade etme hakkı var da emekli amiralin yok mu kardeşim? Osman Öcalan’ı çıkardınız, bu da emekli terörist yani, öyle bakalım. Çıktı İstanbul seçimleri hakkında konuştu kardeş! Var mı böyle bir şey? Devletin televizyonunda. Onun da abisi (Abdullah Öcalan) gitti, bir bildiriyle seçimlerde HDP’lilere tarafsız olması çağrısı yaptı. Öcalan’ın mektup yazma hakkı var, kardeşi olan emekli teröristin demeç verme hakkı var, amiralin de yani kardeşim bir tane açıklama yapma hakkı yok mu?

“Dünya tarihinde denizcilerin yaptığı bir darbe örneği yoktur”

Cumhurbaşkanı ki, Erdoğan, 27 Nisan muhtırasına bile ‘O bir basın açıklamasıdır’ dedi yaa! Bak, ‘o bir basın açıklamasıdır’ dedi. Yani 27 Nisan’ın açıklama olduğu ülkede, emekli amirallerin yazdığı açıklama muhtıra mı oluyor? Bir de üstelik amiralin, bırak emeklisini, yaav muvazzafı nasıl darbe yapacak ki? Denizaltıyla darbe mi olur yaa? Nerede görülmüş? Dünya tarihinde bahriyelilerin yaptığı bir darbe örneği yoktur. Olmadı. Denizaltıyla darbe mi olur? Muvazzafı yapamıyor, emeklisi mi yapacak? Kasımpaşa Tersanesi’nden taka kaçırıp darbe mi yapacaklar yani? Mümkün mü böyle bir şey? O nedenle ben, az önce belirttiğim eleştirilerle beraber, bunun ifade hürriyeti kapsamında görülmesi gerektiğine inanıyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA