GÜNDEM
Giriş Tarihi : 05-04-2021 21:14

Kurdaş: 104 emekli amiral bildiri hazırlarken MİT neredeydi?

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, MİT’in, emekli amirallerin bildiri hazırlığını önceden ifşa edip boşa çıkartabileceğini belirterek, üretilmiş korkuların millî iradeye zarar vereceğine dikkati çekti. Kurdaş, bunun siyasî partilerden önce Türkiye’ye ve millete zarar vereceğinin altını çizdi.

Kurdaş: 104 emekli amiral bildiri hazırlarken MİT neredeydi?

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, “Buyurun Başlıyoruz” programında, Bilâli Yıldırım’ın sorularını cevapladı.

104 emekli amiralin ortaklaşa yayınladıkları “Montrö Sözleşmesi” bildirisini değerlendiren Mustafa Kurdaş, şunları söyledi:

“104 tane emekli amiral, böylesine bir metin ki hemen hepsinin şehri ayrıdır, adresi ayrıdır, bir araya büyük bir ihtimalle hiçbir zaman gelmemişlerdir. 104 tane emekli amiral, bu metin üzerinde mutabakata varıyor ve bu bildiriyi açıklıyorken, acaba devletin istihbaratı neredeydi? Devlet, bunu önceden görmedi mi? Öngörmedi mi? Fark etmedi mi? Bunu engellemek için birtakım çalışmalar yaptı mı, yapmadı mı?”

“MİT, bildiriyi önceden ifşa edip boşa çıkarabilirdi”

Bu konuda da birtakım açıklamalara ihtiyaç olduğunu dile getiren Kurdaş, devletin bu tür metinler yayınlanmadan önce tedbir alması gerektiğini, metin yayınlanmadan önce böyle bir çalışma yapıldığı açıklanıp, metnin önceden ifşa edilebileceğini ve metnin boşa çıkartılabileceğini ifade etti.

“Üretilmiş korkular, millî iradeye zarar verir”

Kurdaş, “Fakat toplum korkutulmadan, kutuplaşma oluşturulmadan millî istihbaratımız, devletimiz, gayet tabii görevini yapabilir. Eğer görevimizi sürekli bu halkı, bu milleti korkutarak yapacak olursak, devlet olarak da, o zaman devletimize de milletimize de fayda sağlamayız. Bu meseleler, halka ve kamuoyuna bırakılmayacak kadar önemli meselelerdir; çünkü travmalar oluşturuyor. Bu travmalar, daha sonra derin izler bırakıyor ve nihayetinde siyaseti ve sivil hayatı ve millî iradeyi büyük oranda etkiliyor. İnsanlar, özgür bir iradeyle gidip sandıkta iktidarı denetleme ya da muhalefete yaklaşım sergileme gibi tercihlerde bulunamaz. Niçin? Çünkü korku, kodlanan bir şey. Korku, üretilen bir şey. Korku, salgın hâline getirilen bir şey. Siz, bu kodları şimdiden ekerseniz, yarın belki de bu kutuplaşmadan nemalanacak birtakım çevreler, seçim zamanı farklı kodlar da meydana getirebilir ve siyasî partilerden önce Türkiye ve bu millet zarar görür.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA