GÜNDEM
Giriş Tarihi : 06-04-2021 00:54

“Bildiri sabah yayınlanacaktı, basın gece yayınladı”

104 emekli amiral tarafından imzalanan bildirinin bir muhtıraya benzetilmesinin gerekçelerinden biri, gece saatlerinde yayınlanmasıydı. İsmini vermeyen imzacı amirallerden birisi, bildiriyi sabah yayınlanmak üzere basına verdiklerini ancak basının bunu gece yayınladığını açıkladı.

“Bildiri sabah yayınlanacaktı, basın gece yayınladı”

Yazıcı, “Bildiri değil muhtıradır” demişti

104 emekli amiral tarafından imzalanan bildirinin bir muhtıraya benzetilmesinin gerekçelerinden biri, gece saatlerinde yayınlanmasıydı. Pek çok gazetecinin ve televizyon yorumcusunun yanı sıra, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da yapılan açıklamanın bir ‘bildiri’ değil ‘muhtıra’ olduğunu iddia ederken, aynı gerekçeyi dile getirmiş ve Habertürk televizyonunun canlı yayınında şunları söylemişti:

“Muhtıra dememi gerektirecek deliller de var. Hitap şekli itibarıyla bir muhtıra. Yani hiç bunun detayına girmeden, hani soru sorma şekilleri var, tiplemeleri var. ‘Bir işlem gece yapılmışsa, millete hitap ediyorsa, içeriğinde şu, şu konulardan bahsediyorsa bu nedir?’ deseniz, Türkiye’yi az çok bilen her insan, ‘Bu bir muhtıra’ der.”

İsmini vermeyen imzacı amirallerden birisi, bildiriyi sabah yayınlanmak üzere basına verdiklerini ancak basının bunu gece yayınladığını açıkladı.

“104 amiral nasıl bir araya geldi?”

The Independentturkish’den Ali Kemal Erdem’in sorularını cevaplayan emekli amiral, sıkça sorulan “104 amiral nasıl bir araya geldi?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Bunu söyleyenlerin şu andaki teknolojiden haberi yok. Tabii ki bir araya gelmedik. Kimimiz Ankara’da, kimimiz İstanbul’da, kimimiz İzmir’de, kimimiz Antalya’da yaşıyor. Amiral arkadaşlarımızın birlikte çevrimi var. Oradan gayet tabii ki birbirimizin sağlık durumuyla ilgili haberleşiyoruz. Yoksa toplantılar yapıp, böyle bir şey yapalım diye aldığımız karar yok. Sadece teknolojiden faydalanıyoruz.”

“WhatsApp grubu mu?”

Emekli amiral, bu elektronik ortamın bir WhatsApp grubu olup olmadığının sorulması üzerine de “Whatsapp grubu mu yoksa e-mail grubumu bilmiyorum. Ben grup içinde yer almıyordum. Ancak bir arkadaşım bana metni gönderince kelimesi kelimesine okudum, hoşuma gitti beni de ekleyin dedim. Yoksa bir araya toplanıp yazalım bunu duyuralım demedik. Ancak son süreçlerde olanlardan dolayı emekli amiraller olarak canımız sıkıldı, bu şekilde oldu” diye konuştu.

“Neden gece vakti yayınlandı?”

Emekli amiral, bildirinin neden gece saatlerinde yayınlandığının sorulması üzerine de şu açıklamada bulundu:

“İçinde darbeyi çağrıştıracak bir tek kelimeyi bulamayanlar, geç saate basına sızmasından mı darbe çıkarıyorlar? Olacak şey değil. Arkadaşlar bunu sabah saatlerinde çıkacak şekilde vermişler; ancak basın da haklı. Bir şekilde sızınca herkes paylaşmış. Yoksa başka bir niyetimiz yok.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA