SİYASET
Giriş Tarihi : 06-04-2021 06:32

“TSK’nin dizayn edilmesi operasyonuna alet olunmamalı”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaya, kısmen doğru olmakla birlikte Ergenekon-Balyoz davaları sürecinde ‘darbe ile mücadele’ edildiği zannedilirken kitlelerin TSK’nin yeniden dizayn edilmesi operasyonuna alet olduklarını ifade ederek, ‘Emekli Amiraller Bildirisi’ tartışmalarında aynı hataya düşülmemesi uyarısında bulundu. Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü sözlerinin de hem ‘Beraat-i zimmet esastır’ ilkesini hem de ‘Lekelenmeme hakkı’nı ihlâl ettiğini ifade etti.

“TSK’nin dizayn edilmesi operasyonuna alet olunmamalı”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, HaberTürk televizyonunda yayınlanan “Açık ve Net” programında Kübra Par’ın sorularını cevapladı.

“TSK’nin dizayn edilmesi operasyonuna alet olunmamalı”

Avukat Bülent Kaya, emekli amiraller bildirisini değerlendirirken, geçmişte Ergenekon ve Balyoz davaları sırasında da insanların darbeye karşı mücadele ettiklerini düşünürken, sapla samanın karıştırılıp, bu davalar üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yeniden dizayn edilmek istendiğini hatırlattı.

Bülent Kaya, “Dolayısıyla burada da 81 ildeki 910 derneğin, 408 vakfın, 27 üniversitenin 114 odanın, 550 sendikanın, 46 federasyonun, Yargıtay’ın, Danıştay’ın, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün, Tarım Orman İl Müdürlüklerinin, adeta birilerine selâm çakmak için bunu ‘Darbeyi kınıyoruz’ şeklindeki ortaya çıkışlarını ben, bu adlî ve idarî soruşturmanın selâmeti açısından doğru bulmadığım gibi, başka amaçlara bilmeden alet olunabilme ihtimalini de görüyorum” diye konuştu.

“Beraat-i zimmet esastır”

Hukukî açıdan ‘Beraat-i zimmet esastır’ ilkesine işaret eden Kaya, bu adlî ve idarî soruşturmalar sona ermeden imzacı amirallerin ‘darbeci’ olarak yansıtılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Bülent Kaya, insanların hukuken ‘Lekelenmeme hakkı”nın olduğunu da hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Yani, siz bir kovuşturma açtınız. O kovuşturmanın sonunda herhangi bir suç unsuru görmeden kişiler hakkında takipsizlik kararı verseniz bile bugün artık o 104 kişi, bir şekilde lekelenmiş oldular. ‘Lekelenmeme hakkı’na riayet etmemiz lâzım. Bir diğer husus da bu acaba sadece 104 imzacı generalle mi sınırlı kalacak yoksa bazı muvazzaf askerlere ya da başka kamu görevlilerine uzanıp bir ‘cadı avı’ operasyonuna dönüşecek mi? Bunların hepsine dikkat etmek lâzım.”

“Erdoğan’ın sözleri, ‘Lekelenmeme hakkı’nı ihlâl ediyor”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Değerlendirme Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada “Bu 104 kişinin içinde bizzat CHP’nin üyesi olan; kendisi, karısı, yeğeni, oğlu, şusu busu olanlar var. Siz bunları da yakın zamanda yazılı ve görsel medyada göreceksiniz” cümlelerine dikkati çekti.

Bülent Kaya, adlî ve idarî soruşturma henüz bitmeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri söylemesinin, bazı bilgilerin medyaya servis edilmek üzere hazırlandığı kanaati oluşturduğunu söyledi. Kaya, bu açıklamadan 1-2 saat sonra da bir gazetede ‘Şu siyasetçinin kardeşi, hanımı, eşi, çocuğu…’ şeklinde haberlerin yayınlanmasının, tam da bu ‘Lekelenmeme hakkı’nın ihlâl edilmesi sakıncasını ortaya çıkardığını ifade etti.

Kaya, adlî ve idarî soruşturmanın tamamlanmasının beklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA