GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-04-2021 00:03   Güncelleme : 07-04-2021 00:37

“Türkiye geri adım attıkça Çin, iç işlerine müdahale edecektir”

Doğu Türkistan Millî Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin tweetinin, diplomatik nezakete uymayan, haddini aşan küstahça ifadeler olduğunu belirterek, “Biz, Doğu Türkistan meselesinde geri adım attıkça, elbette Çin, Türkiye’nin iç işlerine müdahale etme cüret ve cesaretini gösterecektir” dedi.  

“Türkiye geri adım attıkça Çin, iç işlerine müdahale edecektir”

Doğu Türkistan Millî Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, yaşananları TV5’e değerlendirdi.

Tweet krizi süreci nasıl işledi?

Doğu Türkistan’ın Kaşgar iline bağlı Barın kasabasında 31 yıl önce bir caminin onarılması girişimi sırasında Doğu Türkistanlı Müslümanlar Çin tarafından katledilmişti.

Türkiye’deki Doğu Türkistanlılar, Barın katliamının yıl dönümünde, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğunun önünde gerçekleştirdikleri bir eylemle bu katliamı tel’in ederek protesto ettiler.

Aynı saatlerde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Twitter sayfalarında Barın katliamını tel’in eden mesajlar yayınladılar.

Doğu Türkistan Millî Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk de aynı hassasiyeti diğer siyasî liderlerden de beklediğini belirterek teşekkür mesajı yayınladı.

Çin Ankara Büyükelçiliği’nin tweeti

 Bu tepkilerin ardından Çin’in Ankara Büyükelçiliği, resmî Twitter sayfasında, Meral Akşener’in ve Mansur Yavaş’ın isimlerini etiketleyerek şu mesajı yayınladı:

“Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.”

Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin bu mesajı, kamuoyunda tepkiyle karşılandı. Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Ankara Büyükelçisini Dışişlerine çağırdı.

Doğu Türkistan Millî Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, yaşananları TV5’e değerlendirdi.

Seyit Tümtürk, TV5’de yayınlanan “Dış Politika” programında Mahmut Muslihan ve Gazeteci Ramazan Bursa’nın sorularını cevapladı.

“Küstahça ifadeler”

Seyit Tümtürk, Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin bugün yayınladığı tweeti nasıl değerlendirdiğine dair soru üzerine, tweeti diplomatik nezaket kurallarını tanımayan, haddini aşan, küstahça bir ifade olarak değerlendirdi.

Çin’in Ankara Büyükelçisinin Türk Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını belirten Tümtürk, şunları söyledi:

“Burada ne konuşuldu, ne söylendi; acaba burada gerçekten Türkiye’nin onurunu ve Türkiye’nin uluslararası alandaki saygınlığını korur mahiyette Çin Büyükelçisine bir ders verildi mi yoksa böyle üstünkörü, yasak savma babından bir görüşme mi oldu, onu bilmiyoruz; ama burada aslolan şudur: Burada Çin’in haddini aşan, küstahça, adeta Türkiye’nin iç işlerine müdahale eden bu cüreti, bu cesareti kimden alıyor olması.  Asıl soru bu. Asıl mesele bu. Demek ki burada Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Çin ile olan ilişkilerinde bizim millî ve manevî sorumluluğumuz olan ve bugün Çin’in soykırımıyla adeta topyekûn imha ile karşı karşıya bulunan 35 milyonluk hem dindaşımız hem soydaşımız hem kardeşimiz olan, 71 yıllık işgal altında bulunan Doğu Türkistan’la ilgili Türk dış politikasının sessizliği, suskunluğu, adeta Çin’in toprak bütünlüğünü savunan, Çin’in sözüm ona ‘teröre karşı mücadelesini’ destekleyen hükümet sözcülerimizin açıklamaları ve en son geçtiğimiz hafta Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye ziyaretinde ‘karantina’ bahanesiyle benim gözetim altına alınmam, Türkiye’nin Çin’e karşı soykırımla ilgili elle tutulur, gözle görülür bir tepki ortaya koymaması dışında benim tepki koyacağım bilindiği için benim engellenmem…”

Kendisinin korona virüsü taşıyan veya temaslı hiç kimseyle bir irtibatının olmadığını ve sık sık test yaptırdığını belirten Tümtürk, Çin Dışişleri Bakanı Ankara’ya geldiğinde demokratik hakkını kullanarak, Çin’in Ankara Büyükelçiliğinin önünde, 5-6 milyonu kamplarda ve cezaevlerinde işkence gören, 35 milyonu açık hava cezaevinde bulunan, yurt dışındaki yakınlarının kendilerinden haber alamadıkları Doğu Türkistanlıların durumunu sormak istediğini anlattı.  

Tümtürk, evde gözetim altına alınmasını da şöyle anlattı:

“Türkiye’de insanlar polis tarafından mı karantinaya alınıyor?”

“Bir gün önce sosyal medyadan Çin’in Ankara Büyükelçiliği önünde Çin Büyükelçisini basın açıklaması ve protesto eylemiyle karşılayacağımızı duyurdum. Bir gün önce ben bu ilânı duyurur duyurmaz, birkaç saat geçmeden bana filyasyon ekipleri gelerek karantina altına alınmam gerektiğini, gözetim altında bulunmamı söylediler. Niçin diye sorduğumda hiçbir gerekçe yok. Beni ikna edebilecek hiçbir makul ve mantıklı gerekçe yok ve aradan 1 saat geçmeden emniyet güçleri geldiler, evden dışarıya çıkamayacağımı, karantinada gözetim altında bulunmam gerektiğini söylediler. Bilmiyorum, Türkiye’de karantinaya alınan herhangi bir şahıs, emniyetle birlikte mi gözetim altına alınıyor yoksa benim şahsıma münhasır bir uygulamam mı bu, anlamış değilim. (…) Bunun, sadece Çin Dışişleri Bakanını protesto etmemin engellenmesi için yapıldığı kanaatindeyim.”

“Bu politika sürdüğü müddetçe Çin iç işlerine müdahale edecektir”

Doğu Türkistan Millî Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, Türkiye’nin Çin politikasını da şöyle değerlendirdi:

“Biz, Doğu Türkistan meselesinde geri adım attıkça, Doğu Türkistan’daki 35 milyon Müslüman Uygur Türkünün hak ve hukukunu korumaktan aciz ve adeta Çin’in soykırımıyla Batı’nın insafına terk eden bu silik politikayı uyguladığımız sürece, elbette Çin, Türkiye’nin iç işlerine müdahale etme cüret ve cesaretini gösterecektir. Tıpkı bugün olduğu gibi, Türkiye’deki muhalefet partilerine adeta aba altından sopa gösterme hakkını, işte bizim dış politikadaki beceriksizliğimiz ya da zayıf pozisyonumuzdan almaktadır.”

Kaya: Bu hadsizliğe karşı sessiz kalınmamalıdır

Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin tweetine, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Mustafa Kaya da tepki gösterdi. Mustafa Kaya, Twitter’da yayınladığı mesajında şunları kaydetti:

“İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın Çin Büyükelçiliği tarafından açıkça hedef alınması büyük bir hadsizliktir! Dışişleri Bakanlığı tarafından gereken cevap verilmeli ve bu hadsizliğe karşı sessiz kalınmamalıdır!”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA