GÜNDEM
Giriş Tarihi : 07-04-2021 08:01   Güncelleme : 07-04-2021 08:03

Cindoruk: Hiçbir darbe, emekli amirallerin bildirisiyle gelmedi

Eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, “Ben, bütün darbeleri yaşadım. Avukatlık yaptım, hapis yattım. Hiçbir darbe, emekli amirallerin bildirisiyle gelmedi. Darbeci, ihtarname çekmez, bildiri yayımlamaz. İktidar, suç olmadan suçlu göstermeye çalışıyor. Bu alınganlıktan vazgeçmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

Cindoruk: Hiçbir darbe, emekli amirallerin bildirisiyle gelmedi

Eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, 104 emekli amiralin yayınladıkları bildiri konusunda yaşanan tartışmaları Cumhuriyet gazetesine değerlendirdi.

“Bildiri, hiçbir suç unsuru içermiyor”

Cindoruk, “Sayın amirallerin bildirisi hiçbir suç unsurunu içermiyor. İmza edenlerin hizmet ve birikimleri nedeniyle bir kovuşturma söz konusu. 1960’tan bu yana yaşadığımız askerî darbeler, yönetimi telâşa sürüklemiş gözüküyor. Ben, bütün darbeleri yaşadım. Avukatlık yaptım, hapis yattım. Hiçbir darbe, emekli amirallerin bildirisiyle gelmedi. Darbeci, ihtarname çekmez, bildiri yayımlamaz. İktidar, suç olmadan suçlu göstermeye çalışıyor. Bu alınganlıktan vazgeçmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

“Kuvayı Milliye Cumhuriyeti ve Misak-ı Milli tehlike altında”

Türkiye’nin çok ciddi dış tehlikelerle karşı karşıya olduğunu kaydeden Cindoruk, “1983 yılında gündeme gelen bir öneriyi tekrar etmek istiyorum. O zaman Meclis’te Millî Güvenlik Bakanlığı kurulmasını talep etmiştik. Bakanlık, millî strateji kullanacaktı. Biz, siyasal ve toplumsal birliği sağlamalıyız. Türkiye’nin millî bir strateji bölgesi yok. Açıkça söylüyorum; Kuvayı Milliye Cumhuriyeti ve Misak-ı Milli tehlike altında. Birbirimizi örseleyerek buradan çıkamayız. Milli birliğe ve uzlaşmaya ihtiyacımız var. Bütün darbeleri yaşamış 88 yaşındaki Meclis Başkanı olarak tavsiyem budur” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA