GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-09-2019 01:18   Güncelleme : 28-09-2019 04:08

İmamoğlu, toplantıya davet edilmedi mi, katılmadı mı?

“Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı”na İBB Başkanı İmamoğlu’nun davet edilmediği iddiaları sosyal medyada yayılınca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İstanbul Valiliği ve İmamoğlu açıklama yaptı.

İmamoğlu, toplantıya davet edilmedi mi, katılmadı mı?
“İmamoğlu dışlandı” iddiaları konusunda Cumhurbaşkanı Sözcüsü Oktay, “Hem toplantıya gelmiyor hem de bunun siyasetini yapıyor” dedi. İstanbul Valiliği, bütün katılımcıları davet ettiklerini bildirdi. İmamoğlu ise, “Bu gündemin, depremle ilgili şu anki yoğun gündemin yerine geçmesini şiddetle reddediyorum” diye konuştu.

 

Dün, İstabul Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nde “Türkiye Afet Müdahale Planı Toplantısı” düzenlendi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı “AFAD” Başkanı Mehmet Güllüoğlu da katıldı. Toplantıda, 26 Hizmet Grubunun çalışmaları değerlendirildi.

Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılmamış olması, sosyal medyada siyasî sebeplerle İmamoğlu’nun dışlanması olarak yorumlandı. Bunun üzerine İstanbul Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konuyu basın mensuplarına değerlendirdi. İBB Başkanı İmamoğlu da bir muhabirin sorusu üzerine, toplantıya neden katılmadığını açıkladı.

Yapılan açıklamalar şöyle:

Oktay: Hem toplantıya gelmiyor hem de bunun siyasetini yapıyor

“Olmayan bir şeyi var gibi göstermek, bizim ne etik, ne ahlâkî boyutta çalışma prensibimize asla ve asla uygun değildir. İnsan hayatı üzerinden siyaset yapanlara sesleniyorum ben buradan: Seviyelerini koruyor olmaları gerekiyor. Burada söz konusu olan, benim İstanbul’daki vatandaşımın hayatı ise, bu hayat üzerinden hiç kimseye siyaset yaptırmayız. Biz, son derece samimi olarak, tüm tarafları ilk andan itibaren davet ettik. Buna İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahildir ve başkan da geldi, akşam burada bu çalışmaların içerisinde bulundu. Toplanma alanları dahil, çok ilginç bir şekilde gündeme geldiği için bu İstanbul’da bunu ifade ediyorum; orada bu çalışmaları gördük. Orada da kendisinin de olduğu bir ortamda bu açıklamayı birlikte yaptık. Sonrasında kanal kanal dolaşıp ‘Bu vardır, yoktur’ tartışmasına girmek kadar anlamsız bir şey olamaz. Bu gün sabahtan beri çalışıyoruz. Yine aynı şekilde akşam ayrılırken tüm bakanlarımıza, bütün herkese davetimizi tekrarladık ve burada olacak dedik herkes. Sabah da yine ayrıca ifade edildi, davet edildi; ama sonrasında bakıyoruz, sosyal medyada çok ilginç şekilde başka şeyler dolaşıyor. Bu, kabul edebileceğimiz bir yaklaşım tarzı değildir. Bakanlarımızın burada olduğu, bakan yardımcısı seviyesinde tüm bakanlıklarımızın, 1. Ordu’nun, Sahil Güvenlik’in, Jandarma’nın burada, valimizin burada olduğu bir ortamda şehirden sorumlu arkadaşımız, hem burada olmayacak, sonrasında da gidecek bunun siyasetini yapacak. Böyle bir şey olmaz arkadaşlar. Biz, burada siyaset yapmıyoruz. Biz, burada İstanbul’daki vatandaşımızın hayatı söz konusu ise, insan hayatı söz konusu ise, biz onunla ilgili hazırlıkları yapıyoruz.”

Valilik: Tüm katılımcıları davet ettik

“İlimizde dün meydana gelen deprem sonrasında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Fuat Oktay başkanlığında bütün kurumların en üst düzeydeki temsilcilerinin iştirakleriyle bir değerlendirme toplantısı yapılmıştır.

Yapılan bu toplantı sonrasında gece boyunca sürecek Afet Acil Durum Yönetim Merkezi faaliyetlerinin, sabah saat 10.00’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün Hasdal Yerleşkesi’nde tekrar değerlendirilmesi kararlaştırılmış, bugünkü toplantı için tüm katılımcılar bizzat orada bilgilendirilmiş ve davet edilmişlerdir.

Sosyal medyada İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın toplantıya davet edilmediği iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.”

İmamoğlu: Bunun deprem gündeminin yerine geçmesini reddediyorum

“Burası itibarlı bir kurumdur, İBB’dir. 16 milyon insanın yerel idaresidir. Biz, mevzumuz olan konulara değiniyoruz. Mevzumuzun ilgili olmadığı konularda da bilgi almaya çalışıyoruz. Dün davet edildiğim yerdeydim. Devletimin davet ettiği her yere koşa koşa giderim ama bu gündemin, depremle ilgili şu anki yoğun gündemin yerine geçmesini şiddetle reddediyorum, kabul etmiyorum. Bu mevzuya ben dahil olmadım. Dahil olanların da bir an önce gerçek gündeme dönmesini bekliyorum. Net söyleyelim ki, devletimin davet ettiği hiçbir yere katılmamazlık etmem.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA