SİYASET
Giriş Tarihi : 08-04-2021 20:26

“Darbe mağduru bir parti, darbecilere destek vermekle suçlanamaz”

Saadet Lideri Karamollaoğlu, darbelerden en fazla kendi siyasî hareketlerinin zarar gördüğünü, bugüne kadar 4 partilerinin kapatıldığını, kendisinin de hapis yattığını, 28 Şubat’ta iktidarlarına karşı operasyon düzenlendiğini hatırlatarak, “Kimse bize çıkıp da şimdi ‘Siz bunlara destek veriyorsunuz’ diyemez” dedi.

“Darbe mağduru bir parti, darbecilere destek vermekle suçlanamaz”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin 7. Olağan Sakarya İl Kongresi’nde partililere hitap etti.

Saadet Partisi olarak yola çıktıktan sonra en çok sıkıntı çeken bir görüşün mensupları olduklarını, bağlı oldukları fikir ve düşüncelerinden dolayı bugüne kadar 4 partilerinin kapatıldığını hatırlattı.

Temel ilkeler

Daha sonra partisinin yönetim ilkelerini sıralayan Karamollaoğlu, birinci sırada huzur, barış, emniyet ortamının sağlanmasının geldiğini, bunun için de ikinci sırada insan hak ve hürriyetlerinin teminat altına alınması, ardından da adaletin sağlanmasının geldiğini anlattı.

Yargı bağımsızlığı

Karamollaoğlu, “Herhangi bir yerde hükümetle veya başka bir kurumla problem ortaya çıkarsa, adalet mekanizmasına müracaat ettiğimiz zaman adaletin tecelli edeceğinden emin olmamız icap eder. Hiçbir zaman bir devlet başkanı, bir meclis başkanı, bir adalet komisyonu, mahkemeye intikal eden bir konu hakkında beyanatta bulunamaz. Bu, doğrudan doğruya hâkimleri etki altına almak demektir.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, saydığı ilkelerin uygulanmasının sonucunda ülkenin refaha kavuşacağını ifade ederek, en düşük maaş alan kişilerin bile temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olmaları gerektiğini vurguladı. Karamollaoğlu, bu sebeple asgarî ücretin açlık sınırına göre belirlenmesine itiraz ettiklerini anlattı.

“Darbelerden en fazla zarar gören bizi hiç kimse suçlayamaz”

Polemik konusu olan meselelere fazla zaman ayırmayı doğru bulmadıklarını dile getiren Karamollaoğlu, emekli amiraller bildirisini değerlendirdi.

Emekli amirallerin, Türkiye’nin gidişatına dair bir bildiri yayınladıklarını ifade eden Karamollaoğlu, bu kişilerin “darbe çağrısı yapmakla” suçlandıklarını ancak buna yargının karar vermesi gerektiğini söyledi.

Karamollaoğlu, bildiriye imza atanların, emekli de olsalar asker kökenli olmalarından dolayı kafalarda her zaman bir tereddüde sebep olabileceğini ifade etti.

Darbelerden en fazla kendilerinin zarar gördüğünü tekrarlayan Karamollaoğlu, Millî Nizam Partisi’nden başlayarak bugüne kadar 4 partilerinin kapatıldığını, 12 Eylül darbesinden sonra pek çok kişi gibi kendisinin de hapis yattığını anlattı.

Merhum Erbakan’ın Refah-Yol Hükümetinde Başbakan olarak memur maaşlarına %132 oranında zam yaptığını hatırlatan Karamollaoğlu, bazı çevreler ekonomik çöküntü beklerken tam tersine ekonominin toparlandığını, bunun ardından 28 Şubat’ın devreye sokulduğunu ifade etti.

Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Sanayiciler, sivil toplum örgütlerinin başındakiler, siyasîler, medya, bunlar yetmedi, bir de o zamanın Anayasa Mahkemesi üyeleri, gitti ‘Emredersiniz komutanım’ dedi, askerden talimat beklediler. Allah, akıl fikir versin bunlara; ama bugüne gelmemize vesile oldular. Darbelerden, muhtıralardan en çok zarar gören biz olduk. Kimse bize çıkıp da şimdi ‘Siz bunlara destek veriyorsunuz’ diyemez.”

“MB başkanını 50 kere de değiştirseniz bu kafayla bu ekonomi düzelmez”

Partilerinden bir grubun, “Millî Görüş gömleğini çıkardıklarını” söyleyerek kendilerinden ayrıldıklarını hatırlatan Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün iktidarda olan arkadaşlar, Erbakan Hocamızın güttüğü politikaları beğenmedikleri için gömlek çıkarttılar. Avrupa Birliği’ni medeniyet projesi olarak gördüler, İslâm ülkeleriyle olan birlikteliği tamamen gündemlerinden çıkardılar. Bugüne kadar zerre miktarı bir faaliyetleri olmadı. Ne D-8’le ilgilendiler ne İslâm İş Birliği Teşkilatı ile. Yetmedi, Amerika ve İsrail’i stratejik müttefik kabul ettiler. Bugün dünyanın baş belâsı olan Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’i. Onun arkasından da ekonomik model olarak bugün uyguladıkları modeli benimsediler. 90 yıldır kurulan ne kadar tesis varsa hepsini sattılar. Büyük bir kısmını da yıktılar. Şimdi soruyorlar; ‘Yaav ekonomi niye kötü? Biz, elimizden gelen gayreti gösteriyoruz; ama bir türlü düzelmiyor’. Düzelmez arkadaş. Kafa yapın düzelmeden ekonomi düzelmez. Seni 4 kere, 5 kere değil 50 kere Merkez Bankası başkanını değiştirsen gene düzelmez. Zihniyet değişecek, zihniyet.”

“Milletin tamamıyla ittifak yapacağız”

Konuşmasında işçilerin, işsizlerin, memurların, çiftçilerin, sanayicilerin, EYT ve KHK mağdurlarının sıkıntılarını hatırlatan Karamollaoğlu, seçim ittifakının seçime gidileceği zamanın konusu olduğunu, kendilerinin milletle ittifak yapacaklarını söyledi.

Karamollaoğlu, “İşçiyle ittifak yapacağız, çiftçiyle ittifak yapacağız, esnafla ittifak yapacağız. Her kesimle, işsizle ittifak yapacağız. Burada bizi alkışlayan gençlerle ittifak yapacağız. Gençliğin önü başka türlü açılmaz. Emekliyle ittifak yapacağız. Bunlar, laf değil. Bu saydığım kesimin her birinin özel problemi var. O problemleri çözmezsek, bu memlekette huzur olmaz, barış olmaz” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA