SİYASET
Giriş Tarihi : 08-04-2021 23:25   Güncelleme : 08-04-2021 23:42

“Mesele, Boynukalın’ın mesajlarının içeriğinden çok, usul hataları”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kaya, siyasî mesajlar veren imamlar yüzünden cuma namazına bile gitmeyen insanlar olduğuna dair bir örnek verdi. Kaya, istifa eden Ayasofya Camisi Baş İmamı Boynukalın’ın, yıllar sonra ibadete açılmış bir camide bir profesör olarak İslâm’ı tebliğ etme imkânını yanlış kullandığını; asıl konuşulması gerekenin, onun mesajlarının içeriğinden çok, yaptığı usul hataları olduğunu söyledi.

“Mesele, Boynukalın’ın mesajlarının içeriğinden çok, usul hataları”

TV5’de yayınlanan ve Selim Akduman’ın sunduğu “Perde Arkası” programında güncel gelişmeler değerlendirilirken, Ayasofya Camisi’nin İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ın istifası da ele alındı.

“Camide günlük siyasetle ilgili yorumlar yapılmaması lâzım”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, dinin kutsallarının günlük siyasete alet edilmemesi gerektiğini, bunun hem dini hem de siyaseti kirleteceğini ifade etti. Dalgın, “İkincisi, kamu görevlilerinin, çok daha sorumlu davranmaları lâzım. Beyanlarında toplumun fay hatlarına, sinir uçlarına dokunacak ifadelerden kaçınmaları lâzım. Günlük siyasetle ilgili yorumlar yapmamaları lâzım” dedi.

Ayasofya Camisi Baş İmamının bu konularda daha fazla hassas olması gerektiğini vurgulayan Dalgın, Boynukalın’ın 9 aylık görev süresi boyunca siyasî mesajlarıyla gündeme geldiğine işaret etti.

“Genel kabul görecek mesajlar yerine polemiğe girdi”

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre de din-yönetim ilişkisi ile asker-yönetim ilişkisine dair problemlerin Türkiye’nin sürekli gündeminde olduğuna işaret ederek, artık bunun aşılması gerektiğini ifade etti. Emre, “Bir şekilde patinaj yapılıyor; aynı başlıklar, aynı gündemlerle Türkiye meşgul oluyor” dedi.

Ayasofya Camisi imamının, söz söylerken caminin tarihsel geçmişini, bugünkü rolünü, hoşgörünün temsil edileceği bir yer olduğunu dikkate alarak, daha dikkatli, daha kapsayıcı sözler söylemesi gerektiğini ifade etti. Emre, “Yani sizin söyleminizin, Türkiye’de bir kargaşaya, tartışmaya mahal vermeden. Temel ahlâkî değerler üzerinden genel kabul görmesi lâzım. Bütün dinlerin genel amacı neyse, genel bir kabul görmesi lâzım. Sizin, polemiklerden uzak tutmanız lâzım” diye konuştu.

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ın, ülkenin nasıl bir anayasası, nasıl bir yönetim şekli olması gerektiğine kadar, futbol hariç neredeyse her konuda yorum yaptığını belirterek, “Bu, AK Parti’nin kendi içinde de büyük tartışma yarattı. O çatlağın sonucudur bu” dedi.

“Onu Tayyip Erdoğan tweetleri de kurtaramadı”

Emre, bu konudaki tartışma sebebiyle AK Parti’nin bir Grup Başkan Vekilinin bu görevden alındığını ileri sürdü. Emre, Boynukalın’ın istifasını, “Böyle bir pozisyondaki birinin yapmaması gereken şeyleri yaptı ve adamı da görevden aldılar. 1-2 gün önceki Tayyip Erdoğan tweetleri de kurtaramadı, öyle gitti. Gerçek bu” dedi.

“Boynukalın, İslâm’ı tebliğ imkânını yanlış kullandı”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya da akşam Ankara’dan İstanbul’a gelirken bir beyefendinin, yakasındaki rozeti gördükten sonra kendisine ‘Şu kadar yıldır cuma namazlarına gitmediğini, imamların partili vaazlarından rahatsızlık duyduğunu ve bunu artık kaldıramadığını’ söylediğini nakletti. Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii bütün bu anlatılan hikâyenin sorumlusu Mehmet Boynukalın’dır demiyorum; ama temel problem şu: Orada Ayasofya gibi çok önemli bir mekânın ve yıllar sonra açılmış bir mekânın baş imamlığına getiriliyorsunuz, Profesör titrini taşıyorsunuz. Daha hassas, daha titiz, daha duyarlı, toplumun bütün kesimleri ile daha iletişime açık bir dil kullanmanız gerekir. Siz, üzerinize lâzım olan, olmayan bütün konularda fikir beyan ederek, kendinizi tartışma alanına atıyorsunuz. Kendinizi tartışma alanına atmakla kalmıyorsunuz, görev yaptığınız camiyi de, bunca yıl sonra açılmış bir camiyi de tartışma alanının merkezine getirip oturtuyorsunuz. Bunu ben, en basit tabiriyle sorumsuz bir yaklaşım olarak gördüm. Bakın, ‘ne söyledi, ne söylemedi’nin ötesinde bir şey söylüyorum. Sizin orada, aslında bulunduğunuz konum itibarıyla bütün Türkiye’ye açık, bütün dünyaya açık ve hem de akademisyen kimliğinizi kullanarak, herkese çok rahatlıkla, tırnak içinde söylüyorum, hani göreviniz o, ona inanıyorsunuz ki doğrusu da bu, “tebliğ” yapmak istiyorsunuz. İnsanlara dininizi anlatmak istiyorsunuz. Onu, çok daha güzel yapabilirdiniz; ama siz, bunu yapmadınız.”

Mustafa Kaya, faizin haram olduğunu hatırlatması gibi mesajlar hatırlatılarak, hangi mesajların sıkıntıya sebep olduğunun sorulması üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

“Mesele Boynukalın’ın mesajlarının içeriği değil usul hataları”

“Bakın, ‘Başkomutan Erdoğan’. Doğru; Türkiye’de cumhurbaşkanı, orduların başkomutanıdır; ama bunu imam mı söylemeli? Bu şekilde mi ifade etmeli? Veya neden söylüyorsunuz? Neden siyasî tartışmaların içine giriyorsunuz? Bu, sadece muhalefet partilerinin eleştirdiği bir konu değil ki. Biraz önce Zeynel Bey söyledi; kendi AK Parti içerisinde de hem Bülent Turan Bey’in hem Özlem Zengin Hanımefendilerin yapmış oldukları değerlendirmeler ortada. Kendi içinde onlar kadar cesur olamayıp, bunun çok yanlış olduğunu söyleyecek onlarca, yüzlerce insan vardı. Sonunda bütün bu hava, öyle bir noktaya geldi ki, artık tutunamaz noktaya geldi ve bu görevden ayrılmak durumunda kaldı. Burada içeriği konuşmak doğru değil bence. Bence, burada usulü konuşalım. Burada usule bakalım ve bu noktada Prof. Mehmet Boynukalın, maalesef yanlış bir adım attı. Yanlış bir şekilde kamuoyu ile iletişim kurdu ve o yanlışlığın sonucunda da görevinden ayrılmak durumunda kaldı.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA