GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-04-2021 02:29   Güncelleme : 09-04-2021 03:04

Devlet, bildiri yayınlanacağını önceden biliyor muydu?

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş’ın TV’de dile getirdiği “104 emekli amiral bildiri hazırlarken MİT neredeydi? Sorusunun ardından, “SoL” gazetesi yazarı Fatih Yaşlı, “Devletin, bildiri yayınlanacağından haberi vardı” iddiasında bulundu. Bildiriyi ilk yayınlayan gazeteci Zihni Çakır da, metni kendisine ulaştıran kaynağının, bunu kabinedeki bir bakana da gönderdiğini söyledi.

Devlet, bildiri yayınlanacağını önceden biliyor muydu?

“104 emekli amiral bildiri hazırlarken MİT neredeydi?”

Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, TV5’de yayınlanan “Buyurun Başlıyoruz” programında, “104 emekli amiral bildiri hazırlarken MİT neredeydi?” diye sormuştu. Kurdaş, MİT’in, emekli amirallerin bildiri hazırlığını önceden ifşa edip boşa çıkartabileceğini belirterek, üretilmiş korkuların millî iradeye zarar vereceğine dikkati çekmiş, bunun siyasî partilerden önce Türkiye’ye ve millete zarar vereceğinin altını çizmişti.

“Devletin bütün istihbarat örgütlerinin haberi vardı”

“SoL” gazetesi yazarı Fatih Yaşlı da “Artı” televizyonunda yayınlanan ve Erk Acarer’in sunduğu “Haber Peşinde” programında, “Devletin, bildiri yayınlanacağından haberi vardı” iddiasında bulundu.

Fatih Yaşlı, şunları söyledi:

“O gece o bildirinin yayınlanacağından kesinlikle devletin bütün istihbarat örgütlerinin haberi varmış. Ben, gece saat 12’ydi cumartesi gecesi bildirinin yayınlandığını gördüm. 15 dakika sonra havuz medyasından inanılmaz bir salvo gelmeye başladı. Yani zaten bu iş, o WhatsApp yazışmaları falan hazırlıklı bir şekilde izleniyormuş ve bunun üzerinden bir karşı hamle yapılması zaten hesaplanmış. Bunu da görmek lâzım.”

Bildiriyi ilk yayınlayan haber sitesi avazturk.com’un Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır da, Halk TV’de yayınlanan “Açıkça” programında, metni kendisine ulaştıran kaynağının, bunu kabinedeki bir bakana da gönderdiğini söylediğini dile getirdi.

Bildiri, gece yayınlanmak üzere mi hazırlanmıştı?

104 emekli amiral tarafından imzalanan bildirinin bir muhtıraya benzetilmesinin gerekçelerinden biri, gece saatlerinde yayınlanmasıydı. Pek çok gazetecinin ve televizyon yorumcusunun yanı sıra, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da yapılan açıklamanın bir ‘bildiri’ değil ‘muhtıra’ olduğunu iddia ederken, aynı gerekçeyi dile getirmiş ve Habertürk televizyonunun canlı yayınında şunları söylemişti:

“Muhtıra dememi gerektirecek deliller de var. Hitap şekli itibarıyla bir muhtıra. Yani hiç bunun detayına girmeden, hani soru sorma şekilleri var, tiplemeleri var. ‘Bir işlem gece yapılmışsa, millete hitap ediyorsa, içeriğinde şu, şu konulardan bahsediyorsa bu nedir?’ deseniz, Türkiye’yi az çok bilen her insan, ‘Bu bir muhtıra’ der.”

İsmini vermeyen imzacı amirallerden birisi ise, The Independentturkish’den Ali Kemal Erdem’e yaptığı açıklamada, bildiriyi sabah yayınlanmak üzere basına verdiklerini ancak basının bunu gece yayınladığını açıklamıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA