EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-04-2021 23:46   Güncelleme : 10-04-2021 22:55

Kahveci: Ecnebinin gemisinin garantisini niye Türk halkına yüklüyorsunuz?

Ekonomist İbrahim Kahveci, Kanal İstanbul'un hazine garantili yapılması hakkında, "Madem bu kadar öngörülüsünüz, Kanal İstanbul'da bu kadar iddialısınız, niye hazine garantisi vereceksiniz? Kanal İstanbul'da ecnebinin gemisinin garantisini Türk halkına yüklüyorsun," dedi.

Kahveci: Ecnebinin gemisinin garantisini niye Türk halkına yüklüyorsunuz?

Ekonomist İbrahim Kahveci, TV 5'te yayınlanan "Ekonomi ve Ötesi" programında gündemdeki Kanal İstanbul projesini değerlendirdi. 

"Argüman olarak şunu söylemiştim, 2011-2012-2013 yıllarında Türkiye'ye yurtdışından adeta oluk oluk para akıyordu. 2012-2013 yıllarını örnek verdim, toplam 147 Milyar dolar Türkiye'ye yabancı sermaye girişi oldu," diyen Kahveci, "Türkiye adeta para içinde yüzüyordu ama bu Kuzey Anadolu otoyoluydu, şuydu buydu ne yaptılar? 'Kasada para yok, onun için kamu-özel işbirliği hazine garantisi yapacağız. Kasadan tek kuruş çıkmayacak,' dediler. Bugün geldiğimiz nokta ne? Ekonomide müthiş bir sıkıntı var, yabancıdan zırnık gelmediği gibi arkasına bakmadan yabancı gidiyor. Ülkede para yok ama kasadan tek kuruş çıkmayacak denilen bu köprülere, yollara oluk oluk para veriyoruz. Para bolken 'para yok' dediler, yol yaptılar, köprü yaptılar... Şimdi para yok ama müteahhitlere para veriliyor. Sadece Osmangazi Köprüsü'ne 2020 yılı için 3.3 Milyar lira para ödendi hazineden. Bunlar, tamamen başka bir niyetin projeleri," sözlerini kaydetti.

"Kanal İstanbul'da Ecnebinin Gemisinin Garantisini Türk Halkına Yüklüyorsun"

Hükümetin öngörülerinin Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Kuzey Anadolu Otoyolu gibi, hazine garantili hiçbir projede tutmadığını söyleyen Kahveci hükümete seslendi: 
"Diyelim ki Kanal İstanbul'da iddialısınız, haydi ben 'Kanal İstanbul yapılmasın' noktasını es geçtim bugün, o zaman diyorum ki Kanal İstanbul'un ihalesini yine yap-işlet-devret yapın ama zırnık hazine garantisi vermeyin. Hesap yapın, kaç gemi geçeceğini düşünün... Bu gemilere göre 20-25 yılda hazine garantisi ile bunu devredeceğinize, yapın 50 yıl sonra devredin. Zırnık hazine garantisi vermeyin. Hodri meydan! Madem bu kadar öngörülüsünüz, Kanal İstanbul'da bu kadar iddialısınız, niye hazine garantisi vereceksiniz? Vermeyin. Şimdi hazine garantisi verince de şu nokta çıkıyor; şimdi Osmangazi Köprüsü, Yavuz Selim Köprüsü, bu havalimanları, şunlar bunlar... Neyin garantisini veriyorsun? Türk vatandaşlarının arabasının garantisini veriyorsun. Havalimanında Türk vatandaşının uçağının garantisini veriyorsun. Ya Kanal İstanbul'da? Ecnebinin gemisinin garantisini Türk halkına yüklüyorsun."

Başka ülkelerin gemilerinin garantisinin Türk halkına yükleneceğini vurgulayan Kahveci, "İngilizlerin, Almanların, Amerikalıların, Rusların, Bulgarıların, Romanların gemisi oradan geçecek, geçmeyecek... Ee, bunun garantisini Türk halkı verecek. Ya ecnebinin gemisinin garantisini niye Türk halkına yüklüyorsun kardeşim? Ne istiyorsun bu Türk halkından ya? Olmadı Amerika'daki yolların garantisini de Türk halkı versin, hazine garantisi verelim?" sözlerini kaydetti.

"Yıl üzerinden rekabet etsinler..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sözleşmelerinizi, yurt dışı ticareti yerel parayla yapın,' sözlerini hatırlatan Kahveci, "Diyorum ki yerel parayla ver bunu, hazine garantisi verme ama... De ki şirkete, "Madem bunu kazacaksın, 50-60 yıl... Onlar yıl üzerinden rekabet etsinler. Niye elalemin, yabancı ülkenin gemilerinin garantisini Türk halkına yükleyeceksiniz ya?" ifadelerini kullandı. 
 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA