PROGRAMLAR
Giriş Tarihi : 14-04-2021 15:47   Güncelleme : 16-04-2021 06:15

Ahmedinejad, TV5’de soruları cevaplayacak

İran’ın 6. Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, TV5’de yayınlanacak olan “Dış Politika” programında Türkiye-İran ilişkilerine ve bölge sorunlarına dair soruları cevaplayacak.

Ahmedinejad, TV5’de soruları cevaplayacak

Ahmedinejad bu akşam TV5’de

İran’ın 6. Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, TV5’de yayınlanan ve moderatörlüğünü Mahmut Muslihan’ın yaptığı, Gazeteci Ramazan Bursa’nın yorumcu konuk olarak katıldığı “Dış Politika” programının bu haftaki yayınına katılacak ve soruları cevaplayacak.

Ahmedinejad, Türkiye-İran ilişkileri ile İslâm dünyasının sorunlarını ve dünyanın siyasî durumunu değerlendirecek.

“Dış Politika”, bu akşam saat 22.00’de yayınlanacak.

Mahmut Ahmedinejad kimdir?

Cumhurbaşkanı seçilmeden önceki dönemde, (3 Mayıs 2003 ile 28 Haziran 2005 arasında) Tahran Belediye Başkanlığı yapmıştır. İnşaat mühendisidir. 24 Haziran 2005 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda seçilmiş, 3 Ağustos 2005’de art arda 8 yıllık cumhurbaşkanlığı süresini doldurduğu için makamından çekilen Muhammed Hatemi’nin yerine cumhurbaşkanlığına başlamıştır.

Dış politika açısından, ABD ile ilişkilerde hiçbir açılım gösterilmemesi gerektiği görüşünü net bir şekilde savunmuştur.

Türkiye’yi çok sevdiğini ve ilişkilerinin her zaman iyi olacağını dile getirmiş olan Ahmedinejad, daha sonra “Türk dili ve edebiyatının üniversitelerde okutulması için Kültür Şûrâsı’nda karar aldıklarını ve bunun bir süre önce tebliğ edildiğini” açıklamış, Türkçeyi İran kültürünün bir sermayesi olarak nitelendirmiştir. Ahmedinejad, az kelimeyle çok ve derin anlamlar ifade edilebilen Türkçenin her bakımdan mükemmel ve birçok dilden üstün olduğunu dile getirmiştir. Türkiye-İran arasındaki vize uygulamasını kaldırmıştır.

2008 yılında İSEDAK toplantısına katılmak için geldiği Türkiye’de yaptığı açıklamada, bölge ülkelerinin ortak pazar bilinciyle hareket etmesi hâlinde ekonomik olarak ilerleyeceğini ve küresel sermayeye karşı bir direnç oluşturabileceğini belirterek ortak para kullanımı konusunda Türkiye’nin de desteğini istemiştir. Ahmedinejad, yaptığı konuşmada şunları söylemiştir:

“Bizim iktisatlarımız birbirinin yanında yer alırsa, el ele verirsek büyük bir ekonomiye sahip oluruz ve çok hızlı bir şekilde ilerleyebiliriz. Böyle bir konuda İran ile Türkiye bir karar almıştır. Suriye ve Irak da bu uygulama safhasına girecek. Rusya’nın da buna katılmasına sıcak bakıyoruz. Doların verdiği zararları bir noktada önlememiz gerekiyor.

Dolarla irtibatın bizlere hiçbir menfaati yoktur, zararı vardır. Millî paralarla alışveriş etmek milletlerin lehinedir. Orada bunu sıcak karşıladılar, ama bunu uygulamak için bir ön hazırlığa, karşılıklı anlaşmaya, çalışmaya ihtiyaç vardır. Şimdilik yalnız İran ile Türkiye arasında karar alınmıştır. Ümit ederim, bu yakın zamanda genişleyecektir ve başka ülkeleri de içerisine alacaktır.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA