SİYASET
Giriş Tarihi : 15-04-2021 05:26   Güncelleme : 16-04-2021 03:38

“Türkiye’de iktidarı belirleyen Bahçeli, Erdoğan’ı sağa çekiyor”

Fransız haber ajansı AFP, Türkiye’deki siyasî durum hakkında yayınladığı analizde, “Türkiye’de iktidarı belirleyen siyasetçi Bahçeli, Erdoğan’ı sağa çekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de iktidarı belirleyen Bahçeli, Erdoğan’ı sağa çekiyor”

Fransız haber ajansı AFP, yayınladığı analizde, “Bazıları onu Türkiye’nin iktidarı belirleyen aşırı milliyetçisi olarak tanıyor. Diğerleri de onun devletin güvenlik politikasının iplerini elinde tuttuğunu düşünüyor. Aşırı sağcı partisi MHP’nin 2018’deki oy oranı sadece yüzde 11; ama Devlet Bahçeli’nin hükümet üzerindeki etkisi, oylarından çok daha fazla. Şimdi AKP’nin oyları düşerken, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, üçüncü on yılda da ülkenin başında olmak için Bahçeli’nin MHP’sine daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyabilir” ifadelerini kullandı.

“MHP’nin etkisi AKP kadar büyük”

Sözcü’nün haberine göre AFP’nin analizinde, “Kelleşen, fiziksel olarak küçülen ve çatlak sesli 73 yaşındaki Bahçeli, 1997 yılından beri MHP’yi yönetmesine rağmen gizemli bir figür olarak biliniyor. Muhalifler, Erdoğan’ın Bahçeli’nin parlamentoda çoğunluğu sağlamasına karşılık Türk siyasetini daha da sağa çektiğini söylüyor. Korona virüsü ortaya çıkınca Bahçeli, tanıdığı mafya babalarının serbest bırakılmasını sağladı” yorumu yapılıyor.

AFP’ye konuşan ve eski bir AK Parti’li olan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, “Son 3 yılda Bahçeli’nin yaklaşımı ve davranışları, AKP’nin siyasî yönünü belirliyor. Hükümette bu kadar az temsil edilmesine rağmen MHP’nin etkisi AKP kadar büyük” dedi.

“MHP’nin favorisi Süleyman Soylu”

MHP’nin hükümette bakanı olmadığına dikkati çeken AFP, buna karşılık içişleri bakanı Süleyman Soylu’nun parti içinde takdir topladığını yazdı. Korona virüsü yasaklarını uygulamaya sokarken geçen sene yaşanan sıkıntılar sebebiyle istifa eden Soylu’nun geri dönmesi için MHP’nin büyük baskı yaptığını yazan AFP, “Erdoğan istifayı kabul etmedi ve içişleri bakanı şimdi siyasî olarak çok daha güçlü. Bahçeli’nin etkisi, geçen ay HDP’nin kapatılma sürecinde de hissedildi” ifadesini kullandı.

Okullarda okutulan “Andımız” konusunda AK Parti ile MHP’nin karşı karşıya geldiğini de hatırlatan AFP’ye konuşan batılı bir diplomat, “Erdoğan, ittifakı sürdürmeli; fakat cumhurbaşkanı, Bahçeli tarafından kısıtlanmış hissediyor” yorumunu yaptı. AFP’ye konuşan bir diğer Batılı diplomat ise Bahçeli’nin iktidarı belirleyen siyasetçi olduğunu ileri sürdü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA