EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 05:36

Yeme gelen zamlar üreticileri zorluyor

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da hayvan yemlerine 1 yılda yapılan yüzde 100 oranındaki zamlar üreticileri zora soktu.

Yeme gelen zamlar üreticileri zorluyor

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, “Bu ay içerisinde neredeyse 3-4 kere yeme zam geldi. Üreticinin dayanacak gücü kalmadı” dedi.

Tarım ve hayvancılık kenti Aksaray’da hayvan üreticileri yem fiyatlarına yapılan zamlar nedeniyle zor günler yaşıyor. 2020 yılına kadar her yıl ciddi bir artış göstererek hayvan sayılarının arttığı kentte 2021 yılında gerileme yaşanırken, üreticiler bunun sebebinin yem fiyatları olduğunu söylüyor. 360 bin civarında büyükbaş hayvan varlığı olan Aksaray’da üreticilerin tedirgin bir arayış içerisinde olduğuna dikkat çeken Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, 1 yıl içerisinde yem fiyatlarına yüzde 100 oranında zam yapıldığını söyledi. Bu artışın süt fiyatlarına yansımadığına dikkat çeken Kayan, nasıl ki Ulusal Süt Konseyi aracılığıyla devletin süt fiyatlarını yönettiği gibi Ulusal Yem Konseyi kurularak yem fiyatlarını da devletin yönetmesi gerektiğini kaydetti.

BİR AY İÇİNDE 3-4 KERE ZAM GELDİ

“Bu ay içerisinde neredeyse 3-4 kere yeme zam geldi” diyen Kayan, “Bu da üreticiyi gerçekten çok zor duruma soktu. Üreticinin dayanacak gücü kalmadı. Eğer ki et fiyatları şu anda iyi olsun, belki de işletmelerin bir kısmı boşalacak. Et fiyatları da kurtarmadığı için insanlar bekliyor, sabrediyor. ‘Acaba biraz daha beklesek kurtarır mı?’ diye. Gerçekten üretici zor durumda. Geçen yılla kıyasladığımızda 70-79 liraya aldığımız yemde şu anda tam yüzde 100 bir artış oldu. Ama süt fiyatlarımız öyle bir artış sağlamadı maalesef” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA