EKONOMİ
Giriş Tarihi : 15-04-2021 09:22   Güncelleme : 16-04-2021 05:09

“Varlıklar buharlaşmaz; bir varlıktan diğer bir varlığa dönüşür”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, TBMM’de “128 milyar dolar nerede?” sorusuna cevap verirken, “Varlıklar buharlaşmaz; bir varlıktan diğer bir varlığa dönüşür” dedi.

“Varlıklar buharlaşmaz; bir varlıktan diğer bir varlığa dönüşür”

AK Parti Bingöl Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda ekonomiye dair düzenlemeler ihtiva eden kanun teklifinin görüşmeleri sırasında CHP’li milletvekillerinin yönelttiği “128 milyar dolar nerede?” sorusuna cevap verdi.

“Algı yaratılmaya çalışılıyor”

Cevdet Yılmaz, “128 milyar dolar nerede?” sorusu ile ‘algı yaratılmaya çalışıldığını’ öne sürerek, “Her şeyin bir bedeli var. Merkez bankalarının varlıkları buharlaşmaz” dedi.

‘Merkez bankalarının kâr amaçlı olmadığını, ülkenin makroekonomik fiyat istikrarını korumaya ve bununla çelişmeyecek şekilde kalkınmasını desteklemeye dönük yapılar olduğunu’ söyleyen Yılmaz, ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının 7 trilyon dolarlık bir genişleme yaptığını söyledi.

Yılmaz, “Bu üç merkez bankasının yaptığı, tarihte görülmemiş ölçekte bir genişlemedir. Merkez bankaları, pandemi şartlarında tarihte görülmemiş birtakım eylemlerde bulunmuşlardır. Bunu da ekonomilerinin sıhhati ve geleceği açısından yapmışlardır. Bizim merkez bankamız da içinde bulunduğumuz şartları dikkate alarak birtakım tedbirler almıştır” diye konuştu.

“Merkez Bankasının yaptığı çalışmayı anlamamız mümkün”

‘Türkiye’nin geçen yıl yüzde 1.8 büyüdüğünü’ öne süren Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu, kendiliğinden olmadı. Dünyanın yüzde 3,5-4 küçüldüğü bir ortamda, yılda yüzde 1,8’lik büyüyen bir ekonomimiz var. G-20’de Çin ile birlikte büyüyen iki ekonomiden biriyiz. Bunları, bu alınan tedbirler doğurdu. Her şeyin bir bedeli var. Cari açık verdik, turizmimiz pandemide çok ciddi bir darbe yedi. Özel sektörümüz dış dünyaya borçlarını ödedi, azalttı. Çok sayıda faktörü alt alta koyduğunuzda merkez bankamızın yaptığı çalışmayı anlamamız mümkün.

“Varlıklar buharlaşmaz; bir varlıktan diğer bir varlığa dönüşür”

Bir varlık, bir nitelikten başka bir niteliğe dönüşür. Dolarken TL olur, TL iken altın olur, başka bir şeye dönüşür. Bu dönüşüm esnasındaki değerleri sorgulayabilir, tartışabilirsiniz; ama varlıklar buharlaşmaz. Bir varlıktan diğer bir varlığa dönüşür. Ekonominin ihtiyaçları çerçevesinde merkez bankaları bu kararları alırlar ve uygularlar.

Siyaset yapmak istiyorsunuz, bir algı oluşturmak istiyorsunuz, anlıyorum; ama konumuzla ilgisi yok.

Merkez bankalarının elbette normal zamanlardaki politikaları farklıdır. Bu tür olağan üstü şartlarda uyguladıkları politikalar apayrıdır. Dünyada da bu görülmüştür, bizim merkez bankacılık uygulamamızda da bunlar yaşanmıştır. Temenni ederiz ki bu dönem, dünyada da bizde de atlatılsın. Gerek aşılamayla gerek diğer tedbirlerle farklı bir döneme geçtiğimiz zaman merkez bankamız da yeni dönemin şartlarına göre politikalarını elbette güncelleyecektir.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA