GÜNDEM
Giriş Tarihi : 15-04-2021 23:30

Kur’ân öğretiminin Din İşleri Başkanlığından alınmasına tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, KKTC’de Anayasa Mahkemesinin, Kur’ân-ı Kerîm öğretimi yetkisini Din İşleri Başkanlığından alıp, yetkinin sadece Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığında olduğuna karar vermesine tepki gösterdi.

Kur’ân öğretiminin Din İşleri Başkanlığından alınmasına tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Anayasa Mahkemesinin, Kur’an kurslarının kapatılmasıyla ilgili kararının ideolojik ve dogmatik bir aklın ürünü olduğunu belirtti.

Altun, Twitter sayfasında yayınladığı mesajında, KKTC Din İşleri Başkanlığının Kur’ân-ı Kerîm eğitim-öğretimiyle ilgili yetkisine dair itirazı değerlendiren Anayasa Mahkemesi kararını değerlendirdi.

Fahrettin Altun, değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Karar, ideolojik ve dogmatik bir aklın ürünüdür. Laikliği bu denli sığ ve yanlış bir şekilde yorumlamak, temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır. Laiklik, din özgürlüğünü teminat altına alır; din eğitimini yasaklama aracı olarak kullanılamaz. Ancak jakobenler, laikliği dinî değerleri ve kültürel zenginliklerimizi baskılamak için kullanırlar.

Akdeniz’in ve özellikle Kıbrıs sorununun, Türkiye’nin ortaya koyduğu güçlü iradeyle uluslararası alanda daha hakkaniyetli bir şekilde tartışmaya açıldığı böylesi kritik bir dönemde alınan bu yanlış karar, Kıbrıs Türklerinin varlığına ve birliğine yönelik bir tehdittir.

Demokrasinin teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne vurulan bu yargı darbesi asla kabul edilemez. Bu kararın zamanlaması manidardır. Hangi amaca hizmet ettiği akıllarda ciddî şüpheler uyandıran bu karara tepki göstermek, demokrasiye saygı duyan herkesin görevidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm gücü ve kudretiyle Kıbrıs Türklerinin yanında olmaya devam edecek, tarihinden aldığı ilhamla Kıbrıs Türkleri üzerinde oynanan bu tehlikeli oyunu yine Kıbrıs Türkleriyle el ele vererek bozacaktır.”

Anayasa Mahkemesi kararı

KKTC’de Din İşleri Başkanlığının Kur’ân-ı Kerîm eğitim-öğretimiyle ilgili yetkisine yönelik itirazı değerlendiren Anayasa Mahkemesi, her türlü eğitimin ancak Millî Eğitim ve Kültür Bakanlığının “gözetiminde ve denetiminde” olmasına karar vermişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA