EKONOMİ
Giriş Tarihi : 18-04-2021 06:05   Güncelleme : 18-04-2021 06:20

“İBB karar vermeseydi hükümet patates-soğan alır mıydı?”

Gazeteci İsmail Saymaz, tarım bakanının, İzmir zeytinini tanıtma etkinliğinde Girit yağını övdüğünü, et fiyatları yükseldiğinde ot yemeyi tavsiye ettiğini; turizm bakanının da kendi şirketi ile Girit’e turist götürdüğünü hatırlattı. Saymaz, hükümete, “6 ay önce almadığın patatesi şimdi niye aldın? İBB patates almaya karar vermeseydi, sen alacak mıydın?” diye sordu.

“İBB karar vermeseydi hükümet patates-soğan alır mıydı?”

Gazeteci İsmail Saymaz, Tarım Bakanının, 25 Eylül 2020’de CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği cevapta “Stoklarda patates mevcut değildir. (…) Hâlihazırda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin patates alımıyla ilgili bir görevi bulunmamaktadır” dediğini hatırlattı. Saymaz, daha önce bunu söyleyen hükümetin, İBB üreticiden patates almaya karar verince patates-soğan almaya başladığını ileri sürdü.

Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV’de yayınlanan “Perdenin Önü Arkası” programında, hükümetin patates-soğan alımı münasebetiyle, hükümetin tarım ve turizm politikalarını eleştirdi.

İsmail Saymaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üreticiden patates almaya karar verdiğinde AK Parti hükümetinin 6 ay önce “Canım, piyasayı dengelemek benim işim mi?” dediği meselede patates çuvallarını sırtlandığını söyledi. Saymaz, “Üstelik aldığı miktarlar da iddia edildiği kadar değil. Bununla ilgili Ali Ekber Yıldırım, çok güzel bir tablo ortaya koydu. Çünkü dedi ki ‘Bizim zaten bu kadar ürünümüz yok.’ ”

Bakanların seçimi

Konuşmasında bakan seçimini de eleştiren Saymaz, ‘Meclis dışından profesyoneller gelsin, yönetsin’ denilerek, “oteli olan, acentesi olan adamın turizm bakanı yapıldığını” söyledi.

“Acentesi olan turizm, okulu olan eğitim, hastanesi olan sağlık, ABD’li şirketin sorumlusu da tarım bakanı yapıldı”

Saymaz, “Turizm bakanı, sözde dünyanın turistini bodruma çekecek, kendi şirketi Yunanistan’a turist götürüyor. Nasıl olacak ki bu yani? Bakanlıkta Türkiye propagandası, kendi şirketinde Girit propagandası yapıyor. İkincisi, Sayın sağlık bakanı. O da bir özel hastane başındaydı. Üçüncüsü, millî eğitim bakanı. O da özel okul sahibi. Dördüncüsü de Sayın tarım bakanı. O da Amerikalı bir tarım şirketinin Orta Doğu mümessiliydi, sorumlusuydu” diye konuştu.

“Bakan, İzmir zeytinini tanıtma etkinliğinde Girit yağını övdü”

“ ‘Tarım bakanı, görev süresinde ne yaptı?’ derseniz, enkazın üzerine çıktı oluyor. Aklımda o kaldı” diyen Saymaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Hatırlayın, Giresun’da sel felâketinde 3 bakan bir kepçeye doluştular. Bir de İzmir depreminde, yav insanlar enkazın altındayken bakan, enkazın üzerinde dakikalarca konuşup, kendi yardımcısına çektirdi.

Şimdi bakın, bu, Sayın bakanın tek işi değil. Kızıyorum çünkü artık bu kadar olmaz! Şimdi bak, ne yaptı daha önce? Önce onu söyleyeyim: 27 Eylül 2018’de, 2 sene önce, İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün “Zeytin yağı ve zeytin rekolte etkinliğine gitti. Ne dedi biliyor musunuz? “Yunan adalarına gidip Girit yağı alıyorum, kahvaltıda yiyorum” dedi.  İzmir zeytinini tanıtma etkinliğinde Girit yağını övdü adam.

Bitmiyor… Afrin’den Türkiye’ye zeytinyağı girdiği ortaya çıktı. “Ne var canım? Afrin zeytini bizi mi çökertir?” dedi. Sonra gitti, Ankara’da “Balık Ankara’da yenir” festivaline katıldı. Balıkçılıkla ilgili sorunları dinleyecek. “Size en büyük balıkçının selâmını getirdim, o da cumhurbaşkanımız” dedi. Bak, yani cumhurbaşkanı niye ‘en büyük balıkçı’ oluyor?

Sonra et fiyatları yükselmişti bir ara, hatırlıyorsunuz değil mi? Alınamıyordu. Hâlâ alınamıyor. O dönem çok yükselmişti. Dediği söz, aynen şu: ‘Kırkına kadar kuzu, kırkından sonra kuzunun yiyeceğini (ot) yiyeceksin. Diyetisyenler de bunu öneriyor. Et yerine balık yiyelim ki fiyat düşsün’ dedi.

“Bu tarım politikasının sürdürülebilmesi mümkün değil”

Örnekleri de çoğaltabilirim. Sonuç olarak, mevcut tarım bakanıyla zaten bu tarım politikasının bence sürdürülebilmesi mümkün değil. Şu anda patates-soğan krizi belki derme çatma yollarla bugün aşılır; ama söyleyeyim, yazın bir başka krizle karşı karşıya kalacağız. Bugün ben, domates aldım. Özel küçük domateslerin kilosu 14 lira. Normal kırmızı domates 11 lira. Benim gücüm yetti, aldım. Gücü yetmeyen ne yapacak kardeşim?”

Saymaz, hükümete, “6 ay önce almadığın patatesi şimdi niye aldın? İBB patates almaya karar vermeseydi, sen alacak mıydın?” diye sordu.

Gazeteci İsmail Saymaz, Tarım Bakanının, 25 Eylül 2020’de CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği cevapta “Stoklarda patates mevcut değildir. (…) Hâlihazırda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin patates alımıyla ilgili bir görevi bulunmamaktadır” dediğini hatırlattı. Saymaz, daha önce bunu söyleyen hükümetin, İBB üreticiden patates almaya karar verince patates-soğan almaya başladığını ileri sürdü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA