SPOR
Giriş Tarihi : 19-04-2021 12:16

Karate Federasyonu Başkanı Delihasan vefat etti

Korona virüsü tedavisi gören Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan vefat etti.

Karate Federasyonu Başkanı Delihasan vefat etti

Bir süredir korona virüsü tedavisi gören Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, İstanbul’da vefat etti.

52 yaşındaki Delihasan’ın 12 Nisan Pazartesi günü korona virüsü testinin pozitif çıktığı duyurulmuştu.

Türk karatesine adanmış bir hayat

52 yaşında hayatını kaybeden, Türkiye’de karatenin gelişimine büyük katkıları olan Esat Delihasan’ın vefatı, bütün spor camiasını üzdü.

1969 yılında Rize’de doğan, ilk ve orta öğrenimini Rize’de tamamladıktan sonra liseyi İstanbul’da bitiren Delihasan,1984 yılında Eminönü Kültürel Karate İhtisas Spor Kulübünde spora başladı.1988 yılında ise Atilla Çeliktürk ve Hakan Alpay döneminde millî takıma seçilerek Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etti.

Dünya Şampiyonası’ndaki performansıyla, en iyi dövüşen 8 sporcudan biri olarak gösterilerek ve 1988 yılında Türkiye’den Dünya Karmasına seçilmeyi başaran ilk kişi olan Delihasan, 120 kez millî formayı giydi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüne 1994 yılında transfer olduktan sonra, 1995 yılında antrenörlük hayatına başlayan Delihasan, 2003 yılında ise Gençler Dünya Şampiyonası öncesi Millî Takım Teknik Direktörlüğü görevine getirildi.

Birçok ülkenin millî takımını çalıştırarak, dünya karatesinde de yakından tanınan isimlerden biri haline gelen Delihasan, transfer teklifleri de aldı.

2008 yılından beri Türkiye Karate Federasyonu Başkanı olarak görev yapan Delihasan, Balkan Karate Federasyonu Teknik Direktörlüğü, Akdeniz Karate Federasyonu Teknik Direktörlüğü, Balkan Karate Federasyonu Asbaşkanlığı, Akdeniz Karate Federasyonu 2. Başkanlığı, Dünya Shotokan Karate Birliği Başkanlığı, Karadeniz ve Hazar Ülkerleri Karate Federasyonu Başkanlığı, Dünya Karate Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Balkan Karate Federasyonları Birliği Başkanlığı görevlerini de yürütmüştü.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA