SİYASET
Giriş Tarihi : 29-09-2019 04:08   Güncelleme : 29-09-2019 04:27

“Meğer herkes yol arkadaşlarının dosyalarını biriktirmiş”

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, AK Parti’de kongre süreci yaklaştıkça kirli çamaşırların ortaya döküldüğünü belirterek, “Ortalık pis kokulardan geçilmiyor. Meğer herkes yol arkadaşlarının dosyalarını biriktirmiş” dedi. Kulat, kendilerini “dava adamı” olarak gösterenlerin yarısının birbirleriyle davalık olduğunu kaydetti.

“Meğer herkes yol arkadaşlarının dosyalarını biriktirmiş”

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, illerde yaşanan siyasi gerilimi, twitter sayfasında değerlendirdi, ardından “Bizim TV”de Lâle Özan Arslan’ın sorularını cevapladı.

Kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor

Kulat, twitter sayfasında yaptığı değerlendirmede, “Siyasette yeni fırtına dalgası illerde yaşanıyor... Kongre süreci yaklaştıkça bagajlardaki kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor... Ortalık pis kokulardan geçilmiyor… Meğer herkes yol arkadaşlarının dosyalarını biriktirmiş... Bunlar dava adamı. Yarısı davalık...” diye yazdı.

Kulat, aynı gün, You Tube üzerinden yayın yapan “Bizim TV”de Lâle Özan Arslan’ın tweetine dair sorularını cevapladı.

İl ve ilçe teşkilatları çalkantılı

Partilerin il, ilçe ve belde teşkilatlarının, siyasetin kılcal damarlarında yer aldığını, vatandaşlarla en çok onların temas halinde olduklarını ve partilerin kongrelerinin çekişmeli geçtiğini belirten Kulat, bazen bu teşkilatlarda yaşanan çatışmaların, büyükşehirlerde partiler arasında yaşanan çatışmalardan bile şiddetli olabileceğini söyledi.

Kulat, AK Parti’nin kongrelerini her ne kadar seçimli yapsa da bunun sembolik olduğunu ancak daha çok genel merkezden atamalar şeklinde kongre adı altında bir tören yapıldığını ifade ederek, genel merkezin önceden belirlediği kişinin aday olup seçildiğini anlattı. Kulat, “Ancak tabi işler biraz sıkıntılı gitmeye başlayınca iktidar açısından, bir de iktidarın içerisinden yeni partilerin çıkma hazırlıkları gündeme gelince, il, ilçe, belde teşkilatları daha da anlam kazanmaya başladı” diye konuştu.

3 yılda bir yapılan kongre çalışmaları 2 yıla çekildi

AK Parti Tüzüğü gereği 3 yılda bir yapılan genel kongre çalışmalarının, yine kongreye uygun olmakla birlikte ama daha önce hiç yapılmadığı şekliyle 2 yıla çekildiğine işaret eden Kulat, “Bu 2 yıla çekilmesi meselesi, ‘Acaba Sayın Cumhurbaşkanının ve AK Parti yönetiminin erken seçim düşüncesi mi?’ şeklinde konuşulmaya başlandı” dedi.

Davutoğlu’nun yanına geçenlerle partide kalanlar arasında atışma

Kulat, Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiye geçen bazı eski AK Parti il ve ilçe yöneticileri ile geçmişte bu kişilerle birlikte hareket etmiş olanlar arasında karşılklı suçlamaların yaşanması sebebiyle, bugünlerde il, ilçe, belde teşkilatlarında bir fırtına yaşandığını anlattı. Kulat, pek çok kişinin birbirini FETÖ’cülükle suçlamaya devam ettiğini de kaydetti.

Suçlamaların, milletvekillerine kadar uzandığını belirten Kulat, “En son olarak Kahramanmaraş’ta İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç’i hedef alan suçlamalar, sonra Celâlettin Güvenç’in ‘Bu iddialar doğru çıkarsa istifa etmeye hazırım’ şeklindeki resti, bunun en somut örneklerinden birisi olarak karşımızda duruyor” dedi.

2020’nin Kasım ayında erken seçim olabilir

Mehmet Ali Kulat, Cumhurbaşkanının kafasında bir erken seçim düşüncesi olup olmadığına dair bir soru üzerine de, Mecliste temsil edilen bütün partilerin, erken seçim olacakmış gibi çalıştıklarını söyledi. Kulat, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde önemli olanın cumhurbaşkanlığını kazanmak olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünen kişilerin de ortaya çıkmasıyla birlikte yavaş yavaş sürecin hareketlendiğini söyleyebilirim. Doğrusu ben, bir veriye bağlı olmamakla birlikte, bir erken seçim olma ihtimalini, özellikle 2020 Kasım’ı için düşünüyorum” dedi. Kulat, siyasî şartların yanı sıra özellikle ekonomik durumun bu konuda belirleyici olacağını ifade etti.

MHP ittifakından rahatsızlıklar devam ediyor

AK Parti’nin farklı ittifak arayışları içerisine girip girmeyeceğine dair bir soru üzerine de Kulat, AK Parti’nin özellikle Millî Görüş kökenli milletvekilleri arasında MHP ile ittifaktan dolayı rahatsızlıklar yaşandığını, bu ittifakın partiye oy kaybettirdiğini düşünenler olduğunu, dolayısıyla yeni ittifak arayışlarına girilebileceğini ifade etti.

İYİ Parti, kapıları kapattı

Kulat, “Bu alternatif arayışları (konusunda) en akla gelen isim olarak İYİ Parti gösterilirken, dün İYİ Parti İstanbul İl Başkanının yaptığı açıklama, bu konuda kapıların İYİ Parti açısından kapalı olduğunu göstermekle birlikte, siyaseten 24 saat uzun zamandır” diye konuştu. Kulat, beklenmedik gelişmelerin dengeleri değiştirebileceğini de kaydetti.

Yeni sistemin, yüzde bir, hatta binde bir oranındaki oyların bile önem taşıdığı bir sürece dönüştüğünü belirten Kulat, bunun son İstanbul seçimlerinde görüldüğünü hatırlattı.

Karamollaoğlu, ciddi bir oyun kurucu olacak

Kulat Saadet Partisi’ne dair bir soru üzerine de “Ben Sayın Karamollaoğlu’nun önümüzdeki dönemde daha ciddi bir oyun kurucu olarak sahada olacağını düşünüyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA