YAŞAM
Giriş Tarihi : 22-04-2021 17:11

Domaniç’te kurbağaların 5 bin yıllık üreme göçü başladı

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde yaklaşık 5 bin yıldır ilkbahar aylarında çiftleşmek için ormandaki dereden gölete göç eden kurbağalar, kara yolundan hızla geçen araçların arasından birbirlerinin sırtında karşıya geçiyorlar.

Domaniç’te kurbağaların 5 bin yıllık üreme göçü başladı

Domaniç Belediye Başkanı Ertürk, “Bazı bilimsel araştırmalar, kurbağaların sırtlarına binmiş şekilde yollarda yer almalarının sadece Domaniç’te olabileceğini gösteriyor” dedi.

Topuk Yayla mevkisindeki ormanlık alanda bulunan kurbağalar, ilkbaharda çiftleşme döneminin gelmesiyle yollara düştü. Ormandan Topuk Yayla Tabiat Parkındaki Palazoğlu Göleti’ne üremek için göç eden kurbağalar, bu yolculuklarında en zorlu adımları olan Domaniç-İnegöl kara yolunu geçmek zorunda kalıyorlar.

Yolun karşısına geçmeye çalışan yüzlerce kurbağa, ilginç görüntüler oluşturuyor. Bazıları ise geceleri fark edilmedikleri için araçlar altında ezilerek telef oluyor.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, gazetecilere yaptığı açıklamada, her yıl nisan ayının ilk haftasından itibaren kurbağaların üremek için gölete göç ettiğini söyledi.

Kurbağalardan bazılarının telef olmasına üzüldüklerini belirten Ertürk, “Göçü gece gerçekleştiren kurbağalar, salgın döneminde sokağa çıkma kısıtlamaları ile beraber fazla telef olmadı. Domaniç kurbağaları son derece ilginç ve görülmeye değer. Konuyla ilgili uzmanları ilçemize incelemelerde bulunmak için bekliyoruz.” dedi.

“Göç ile ilgili 5 bin yıl öncesine ait figür var”

Ertürk, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün 2010 yılında Seyitömer Höyüğü’nde yürüttüğü kazılarda, bir kurbağanın sırtına binmiş iki yavru kurbağa figürlü kap bulunduğunu hatırlattı.

Belediye Başkanı Ertürk, 5 bin yıl öncesine ait “ryton” diye bilinen kaptaki figürün, kurbağaların ilkbahardaki çiftleşme döneminde gruplar halinde araziye dağılmalarıyla ilgili olduğunun fark edildiğini söyledi.

Kütahya Arkeoloji Müzesinde sergilenen kaptan hareketle kurbağaların çiftleşmek için göç yolculuğunu 5 bin yıldır sürdürdüğü ve dünyada başka böyle bir buluntu olmadığı sonucuna varıldığını dile getiren Ertürk, “Bazı bilimsel araştırmalar, dünyanın diğer ülkelerinde yollarda görülen kurbağaların birbirlerinden ayrı bulunduğu, sırtlarına binmiş şekilde yollarda yer almalarının ise sadece Domaniç’te olabileceğini gösteriyor.” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA